Almanya'da engellilere verilen haklar nelerdir?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Almanya'da engellilere verilen haklar oldukça kapsamlıdır. Bazı önemli haklar şunlardır:

Erişilebilirlik: Almanya'da engellilerin, kamu ve özel sektör binalarına, ulaşım araçlarına ve diğer hizmetlere erişim hakkı vardır. Binaların ve ulaşım araçlarının erişilebilir hale getirilmesi, yasa gereği zorunludur.

Eşit İstihdam Fırsatları: Engelli kişiler, iş başvurusunda bulunurken diğer tüm adaylarla eşit bir şekilde değerlendirilirler. İşverenlerin, engelli kişilere yönelik herhangi bir ayrımcılık yapmaları yasaktır.

Sosyal Yardım: Almanya'da engelli kişilere yönelik bir dizi sosyal yardım programı mevcuttur. Bunlar, maddi yardım, mesleki rehabilitasyon, evde bakım ve diğer destek hizmetleri gibi farklı alanlarda olabilir.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon: Engelli çocuklar ve yetişkinler için özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri sağlanır. Bu hizmetler, engellilerin potansiyellerini maksimum seviyeye çıkarmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Engelli Kişilerin Haklarına Saygı Gösterilmesi: Almanya'da, engelli kişilere yönelik her türlü ayrımcılık ve kötü muamele yasaktır. Engelli kişilerin haklarına saygı göstermek, tüm vatandaşların sorumluluğudur.

Bu haklar, Almanya'da engellilerin toplumsal hayata tam ve eşit katılımlarını sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Ancak, herhangi bir sorunla karşılaşan engelli kişiler, hükümetin veya sivil toplum kuruluşlarının sağladığı destek hizmetlerine başvurabilirler.

Almanya'da engellilere ne kadar maaş veriliyor?

Almanya'da engellilere ne kadar maaş verileceği, engellilik derecesine ve engellinin yaşına göre değişebilir. Engellilik derecesi, engelli kişinin iş kapasitesini ve günlük yaşam aktivitelerini ne kadar etkilediğine bağlı olarak belirlenir.

Almanya'da engellilere ödenen maaşlar, Federal Sosyal Yardım Kanunu (BSHG) kapsamında belirlenir. Buna göre, engellilerin maddi durumlarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı türde maddi yardımlar sağlanabilir.

Örneğin, engelli kişilerin ihtiyaçlarına uygun olarak evde bakım hizmetleri sağlanabilir. Bu hizmetlerin maliyeti, engelli kişinin maddi durumuna göre değişebilir. Engelliler ayrıca, engellilik derecelerine bağlı olarak emeklilik maaşı veya sakatlık maaşı alabilirler.

Ancak, her engelli kişi için ödenen maaş ve yardımların miktarı, kişinin durumuna göre değişebilir. Bu nedenle, Almanya'da engelli kişilere ödenen maaşlar hakkında kesin bir sayı vermek mümkün değildir. Engelli kişilerin maddi haklarına ilişkin daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler, Federal Sosyal Yardım Kanunu'na başvurabilirler.

Almanya'da engellilere akülü tekerlekli sandalye bedavamı veriliyor?

Almanya'da engellilere akülü tekerlekli sandalye bedava verilmiyor, ancak Alman hükümeti ve sağlık sigortaları, engelli kişilere ihtiyaçlarına uygun tekerlekli sandalyelerin temin edilmesine yardımcı oluyor.

Almanya'da, engelli kişilerin ihtiyaçlarına göre manuel veya motorlu tekerlekli sandalyeler sağlanır. Engelli kişilerin tekerlekli sandalye ihtiyaçları, sağlık sigortaları tarafından belirlenir ve ihtiyaçlarına uygun bir tekerlekli sandalyenin temin edilmesi sağlanır.

Ancak, her engelli kişi için tekerlekli sandalye sağlanması durumu farklı olabilir. Engelli kişilerin sağlık durumlarına ve ihtiyaçlarına göre, manuel veya motorlu tekerlekli sandalyeleri karşılayan sağlık sigortaları veya devlet yardım programları bulunmaktadır. Bu nedenle, Almanya'da engelli kişilere tekerlekli sandalye sağlanması hakkında kesin bir ifade kullanmak doğru olmayabilir.

Engelli kişiler, ihtiyaçlarına uygun tekerlekli sandalyeleri sağlamak için sağlık sigortalarına veya ilgili devlet kurumlarına başvurabilirler.

mt_44

Üye
Üye
Ancak, her engelli kişi için ödenen maaş ve yardımların miktarı, kişinin durumuna göre değişebilir. Bu nedenle, Almanya'da engelli kişilere ödenen maaşlar hakkında kesin bir sayı vermek mümkün değildir.

Ama bizde 3 yaşındaki çocuk ta engelli ise 1500 tl alıyor. Benim gibi evli 3 çocuk babası toplamda 5 nüfuslu bir aile reisi de 1500 tl alıyor. Komik değil mi.? Sanki Yöneticiler insan değil içimizden birileri değillermiş gibi geliyor bana. Yada seçildikten sonra mutasyona uğruyorlar.

Tekerlekli Sandalye