Bir buçuk ay önce omurilik felçli oldum. Tavsiye ve önerileriniz nelerdir?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
45 gün önce bir kazadan dolayı t8 seviyesinden omurilik felçli oldum, fizik tedavi için Ankara GATA ve Ankara fizik tedavi rehabilitasyon merkezine yatmak için başvuru yaptım ancak evraklarımı aldılar yatak sırası bekleyeceksin dediler evde şimdi neler yapmalıyım ne önerirsiniz bu hastanelerde sıra ne zaman gelir bilginiz varmı sıra gelene kadar evde yapmam gereken fizik tedavi ve genel olarak yapmam gerekenlar hakkında bilgilerinizi bekliyorum teşekkür ederim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
GATA'ya yatış süresi çok uzun sürüyor ama Ankara fizik tedavide maksimum 3 ay sürer size Ankara fizik tedavi merkezi yatış yaptıktan sonra bir ev programı vermesi gerekir vermedimi?

E

ENB ÜYESİ

Guest
Abi ben bizzat gitmedim babam beni raporlarım filmlerim falan vardı onlarla başvuru yapmış epikriz raporu yeterli demişler onunla sıra almış gün veriyoruz sizi arayınca hastayı getirin demişler ve başka bir program falan vermemişler.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Tamam anladım şimdi evde bol bol kollarını çalıştıracak agırlıklar ile kollarını çalıştır, kolların senin bütün vücudunu kolların taşıyacak o bakımdan kolların çok kuvvetli olması gerekir.
Ayaklarını mutlaka yukarı aşagı saga sola olmak suretiyle açma kapama suretiyle hareket ettirsin evdekiler, ayaklarda kreşlenme ve kaslarda zayıflama olmasın dikkat edin,
Hergün belirli saatlerde tuvalete oturup büyük tuvaletini yapmaya çalış ve hergün o saatte tuvaletini yapmak için egzersizler yap, böylece vücut alışmış olur,
Mutalaka yattıgın yerde havalı yatak olsun havalı yatakta yatmak, olası bası yaraları açılmasına karşı koruma sağlar mutlaka havalı yatakta yatın,
Oturma düzenini mutlaka kaybetmeyin hergün belli saatlerde oturun ve ilerde olacak tansiyon probleminden kurtulmuş olurusnuz, ancak otururken mutlaka havalı minderde oturun böylece bahsettigim bası yarası yine açılmamış olur mazallah o yara açılırsa fizik tedavi hastanesi sizi almaz kapamak çok ama çokk uzun sürer.

Şimdilik ilk etapta yapman gerekenler bunlar geçmiş olsun.

Tekerlekli Sandalye