Ücretsiz akülü tekerlekli sandalye veren yerler?

Gold Medikal

Moderatör
Moderatör
Bana özel mesajla gelen 2 soru üzerine bu konuyu açma gereği duydum. Bildiğiniz gibi iyi bir akülü sandalye veya tekerlekli sandalyenin fiyatı oldukça tuzlu oluyor. Onu geçtim ekonomik anlamda zorluk çeken çoğu engelli ucuz bir tekerlekli sandalye almaya bile güçleri yetmiyor. Peki bir ihtiyaç olan akülü sandalye veya manuel sandalye veren devlet kurumu, vakıf dernek yokmu?

Elbette var. Öncelikle şansınızı devlet kademesinde deneyin.

Nasıl?

Bulunduğunuz ildeki valilik, kaymakamlık veya sosyal yardımlaşma vakıflarına başvurun. Bunun dışında tofd (türkiye omurilik felçlileri derneği) veya varsa ilinizde engellilerle ilgili derneklere başvurup talepte bulunabilirsiniz.

Tabi burada şu açıklamayı da yapmamızda fayda var. Yukarda saydığım tüm kamu dernek ve vakıflar size üst düzey bir akülü sandalye veya manuel tekerlekli sandalye vermezler. Bu kurum ve kuruluşlar daha fazla kişiye yardımda bulunmak mantığıyla piyasada en ucuz akülü veya tekerlekli sandalye bağışında bulunuyorlar. Atıyorum bu yerlere başvurduğunuzda size bir meyra optimus, vanos airide veya permobil benzeri Avrupa menşeli akülü sandalye vermezler.

Başka bir ifadeyle size verilecek sandalyeyi sizin seçme şansınız yok. Kuruma ben şu veya bu marka akülü tekerlekli sandalye istiyorum diyemezsiniz. Ne çıkarsa bahtınıza artık.

Tekerlekli Sandalye