• Engelliler ve Hakları

  Eşitlik, adalet, özgürlük ve demokrasi hakkında devamlı ahkam kesen insanları bu güne kadar engelliler konusunda yaptıkları ya da yapmaya çalıştıkları bir düşünmeye davet ediyorum. Eşitlik ve adalete bu kadar önem verdiğiniz zihinlerinizde engelli bireylerin ne kadar engelli adayı insanlarla ne kadar eşit yaşadığını düşündünüz mü hiç.

  Yazar: Şenol Şahin: 03 Aralık 2011, Cumartesi

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz Türkiye’de de yasayla korunmuş engelli hakları vardır. Bir devletin engelli insanlara, engelsiz insanlara karşı olan dezavantajlarını gidermek ve hep bahsi geçen adaletin sağlamak amacıyla verdiği haklardır.
  Bu haklar seçim dönemlerinde politikacıların oylarımızı kapmak adına engellilere sağladığı lütuflar değil eşitlik ve adaletin kendisidir. Bu hakların başında çevresel mimari erişim hakkı gelir. İçeriği de Kaldırımlar, konutlar, yaya yolları vb. yapılar engellilerin kolayca kullanabileceği gibi olmalıdır, bu şekilde yapılması şeklindedir. Bunun haricinde toplu taşıma araçlarında %50 ye kadar varan indirimlerin yanında, özel araç alımlarında sağlanan kolaylıklar ve modifiye uygulamaları da ulaşım hakkı olarak değerlendirilir. Eğitim, iş, iletişim, erken emeklilik vb. haklarla da mevcuttur.

  Fakat engelliler tarafından asıl istenen ve özlemi çekilen ama bir türlü gerçekleşmeyen bir konu daha mevcuttur. Maddi açıdan indirim ve muafiyet gibi tanınan ayrıcalıklardan ziyade, sözde engelsiz ama engelli adayı olduklarının farkında olmayan insanlar tarafından ikinci sınıf muamelesi görmemek nasıl sağlanabilir? Aslında verilmesi gereken tek hak devletin değil toplum tarafından verilmelidir. Acınası bir durumda olmak istemez kimse, nedeni kimsenin acınmaktan hoşlanmamasıdır. Zihinsel engelli bireyleri tenzih ederek söylüyorum, insanların aciz olduğu bir nokta varsa o da kafalarının içindedir. Önyargı ve kibirdir asıl acizlik ve acınası durum. Hiçbir engelli acınmak istemez ve acınacak durumda değildir. Engellilerin istediği bir şey varsa o da haklarıdır.
  Engellilerin yaşama şartları normal bir insanın yaşama şartlarına göre daha zordur. Bunun en önemli sebebi sosyal çevrenin engelli kişiye yaklaşma şeklidir. Engelli insanlar toplum tarafından dışlanmamalı ve onları ikinci planda görülmemelidir. Engelli kişiyi ötekileştirme mantığını yenmek için en büyük görev kişilerin ailelerine düşmektedir. Engelli kişiyi diğer insanlardan ayırt etmemeli ve onun da hayatta etkin olabileceği bilincine varılmalıdır. Bunun için toplumdaki insanların bilinçlendirilmesi önemli bir konudur.

  Sosyal hayatta engelli insanları arka plana atarak, onları hor görücü hareketlerde bulunarak engelliler üstünde toplumsal bir baskı oluşur ve engelli kişi de kendini yavaş yavaş toplumdan soyutlamaya başlar. Televizyon, internet gibi kitle iletişim araçlarında birçok dizilerde, yazılarda, programlarda bu çağda bile engelli vatandaşı ezici durumlar yaşanmaktadır. ( BKZ. ) Bu gibi durumların önüne geçilerek, kitle iletişim araçlarıyla insanlar bilinçlendirilmelidir. Engelli kişilerin en büyük sorunu insanların ayrımcılık yapılan ayrımcılıktır. Bu ayrımcılık doğurduğu ikinci bir sorun da işsizliktir. Engelli insanların bir diğer önemli sorunu ise sokaklardaki, toplu taşıma araçlarındaki ve bunun gibi akla gelebilecek her yerdeki mimari sorunlardır. Bu gibi sorunları çözmek için devlete de çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Gerek mimari yapıda olsun gerek engelli kişilerin iş bulma konusunda olsun, devlet gerekli özveri ve çalışmayı göstermesi lazım. Tabi ki bunların en temel sebebi yine engelli kişilerin en büyük sorunu olan ayrımcılık yapılmasıdır. Bu insanların engelliler hakkında ayrımcı bir zihniyete sahip olmaları bilinci yenildiği zaman bu tip sorunlar yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

  Eşitlik, adalet, özgürlük ve demokrasi hakkında devamlı ahkam kesen insanları bu güne kadar engelliler konusunda yaptıkları ya da yapmaya çalıştıkları bir düşünmeye davet ediyorum. Eşitlik ve adalete bu kadar önem verdiğiniz zihinlerinizde engelli bireylerin ne kadar engelli adayı insanlarla ne kadar eşit yaşadığını düşündünüz mü hiç. Peki, orada burada haykırdığınız ve hiç bitmeyen özgürlük talepleriniz? Hiç yürümeyi bir özgürlük olarak varsaydınız mı ya da görmeyi? Özgürlük sizin için rahatça yerinden doğrulmak oldu mu hiç?
  edalım likes this.
  Comments 2 Comments
  1. yörükkızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   yörükkızı -
   kıymetli kardeşim bende bir engelli olarak tüm haklarımı kullanmak için ilk olarak engelli kimlik kartı almak istiyorum nasıl ve nerelere başvuru gerekiyor gerekli evraklar nelerdir
  1. fatihh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   fatihh -
   Sosoyal il müdürlüğüne baş vuru yapman gerekiyor

Giriş

Giriş