Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Böbrek nakli olanlar malulen emekli olabilecek

Fırtına
    Guest

Böbrek nakli olanlar malulen emekli olabilecek

Sponsor Bağlantılar

Diyaliz hastası olupta malulen emekli edilenler böbrek nakli olunca 'malüllük durumu' ortadan kalktığı için malulen emeklilikleri iptal ediliyordu. 16 aralık 2010 tarihinde çıkan yeni yönetmelikle birlikte böbrek nakli olanların malulen emeklilik hakları devam edecek.

Gerek eski 1479 ve 506 sayılı Kanunlar gereğince ve gerekse de yeni 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, haftada 3 günden fazla diyalize girmek zorunda kalan böbrek hastaları yeterli prim ödeme gün sayıları (en az 1800 gün) varsa malülen emekli edilmektedir.

01.10.2008 günü öncesinde SSK veya Bağ-Kur’dan malülen emekli olmak için rahatsızlığın en az 2/3 oranında olması gerekiyordu bu oran 1 Ekim 2008 gününden itibaren yüzde 60 olarak değiştirilmiştir.

***Böbrek nakli olursa aylıkları kesilmekteydi;

Malülen emekli edilen, Bağ-Kur ve SSK’lılar sonrasında yine SGK kapsamında böbrek nakli olurlarsa da bu kere de artık malül değilsiniz denilerek aylıkları kesilip, ortada bırakılmaktaydı.

Zira, 16/7/2006 tarihli ve 26230 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre, aşağıda görüleceği üzere diyaliz tedavisi gören böbrek hastalasının özür oranı yüzde 90 iken böbrek nakli (transplantasyon) olan kişiler de oran yüzde 40 olarak uygulanıyordu.

Diyaliz tedavisi gerektiren Kronik Böbrek Yetmezliği % 90,

Renal Transplant (Transplante böbreğin fonksiyonları da değerlendirilecek ve eklenecektir) % 40,

***Yeni Yönetmelik hepsini kurtardı;

16 Aralık 2010 günü Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelik ise 2006 yılında çıkartılan yönetmeliği tamamen ortadan kaldırdı ve özür oranlarını değiştirdi. Yayımlandığı 16 Aralık 2010 günü yürürlüğe giren yeni yönetmelik gereğince, artık renal transplantasyon yani böbrek naklinin oranı yüzde 40’dan yüzde 70’e çıkarıldı.

Bu değişiklik sonrasında artık malülen emekli edildikten sonra böbrek nakli olan SSK ve Bağ-Kur’luların malüllük aylıkları kesilmeyecek.

Diyaliz tedavisi gerektiren Kronik Böbrek Yetmezliği % 90,

Renal Transplant % 70,

***Aylığı kesilenler SGK’ya müracaat etsinler;

16 Aralık 2010 gününden önce böbrek nakli oldu diye malüllük aylıkları kesilen böbrek nakilliler hemen SGK’ya müracaat etsinler, kesilen aylıkları 16 Aralık 2010 gününden itibaren tekrar bağlanacaktır.

Ali Tezel

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

16 aralıkta çıkartılan sağlık kurulu rapor oranlarını düzenleyen yönetmeliğin getirmiş olduğu en iyi düzenlemelerden biri de böbrek nakli olanlara verilen rapor oranının %40'dan %70'e çıkartılması olmuştur. Zira diyaliz hastalıp malulen emekli edilen binlerce insan böbrek nakli olduktan sonra malulen emeklilikleri iptal ediliyordu. Gerek bundan sonraki iptallerin yaşanmaması gerekse önceden nakil olupta malulen emeklilikleri iptal edilenlerin yeniden malulen emekli edilmeleri binlerce insanın mağduriyetinin giderilmesi neden olmuştur. Evet 16 aralıkta çıkartılan yeni yönetmelikte eksik kısımlar var ama bu şekliyle bile pek çok mağduriyeti giderdi.

Üye

böbrek nakli olup %70 rapor alıpta emekli olan varmı bir bilginiz varmı ve siz bağkurluların emeklilik çizelgesinde %70 ve üzerinin 15 yılda emekli olacağını göstermişsiniz peki bu durmda 10 yıl yeterli olmuyormu emeklilik için benim duyduğum malülen emekliler 10 hizmet yılı ve 1800 iş gününü doldukları zamn emekli oluyor bu durumda net bilgi verebilirmisiniz

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

Malulen emeklilikle bağkurlu engellinin emekliliği farklı şeyler. İkisini birbirine karıştırmayın.

Üye

bu konularda bilgim olmadığı için sizden bilgi almak istedim ama kestirip atmışsınız ben bağkurluyum aynı zmandada böbrek nakli oldum bu durumda ben malül sayılmıyormuyum hangi statüdeyim emeklilik için ne yapmam gerekli daha detaylı bilgi verirseniz sevineceğim

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

Yok yok ramazan bey. Yanlış anlamışsınız beni. Biz sorulara cevap vermeyecek olsak bu siteyi açmazdık. Bu sitede dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Bilgimiz ölçüsünde yanıtlamaya çalışırız.
    Sorunuzun yanıtına gelince, ilk sigortalı (bağ-kurlu) olduğunuz tarihte böbrek hastası değildiyseniz, malulen emekli olabilirsiniz. Zira malulen emeklilik en önemli kriter ilk sigortalılık tarihinde maluliyet derecesinde (%60) sakatlığın olmaması gerekmektedir.
    Dolayısıyla siz ilk sigortalı olduğunuz tarihte maluliyet derecesinde sakatlığınız yok idiyse ve şimdi maluliyet derecesinin üzerine çıkmışsa 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün primle emekli olabilirsiniz.

Üye

site içinde başka formdada size yazdım inanın bu konularda bilgi alabileceğim fazla bir yer yok sgk yada sık gitme şansım yok işimden dolayı onun için beimle ilgilendiğiniz için size çok teşekkür ederim.konuyu biraz daha açayım size o zaman 1999 yılında askere gittim ama ilk bağkur girişim 2003 ocak işe başladığımda hiç bir özürlülüğüm yoktu 2005 te böbrek nakli oldum bu durumda işe başlama tarihinden itibaren 8 yıl 2 ayım var ama ben askerliğide borçlanıp yatırdım 18 ay eğer girişim askerlikten sayılırsa 10 yıl dolmasına 2 ayım var ((az öncede muhasebeci bir arkadaşı aradım işe giriş tarihi askerlikten sayılır dedi ama siz daha iyi bilirsiniz diye düşünüyorum)) aksi takdirde ben askerliği boşunamı yatırmış oldum.. bu durumda ben emeklilik için başvuru yapamammı neden bana sgk daki memur 10 yılın dolmadan yapamazsın dedi acaba başındanmı savdı bu durumda ben ne yapayım bağkur pirim ödemelerime devammı edeyim yoksa ankaraya dilekçemi yollayayım

Üye

evetbelki biraz heyecanlandığım kesin bir anda emeklilik hayali oluştu beynimde %70 i yeni öğrendim çünkü..pirimde sorun yoktur 8 yıl 2 ay fuul yatırdım bu durumda 2980 günüm oldu ama işe başlama tarihi (hizmet süresi) 2003 olduğu için mecburen bekleyeceğim anlaşılan ama neden askerlik borçlanmasını alıyorlar bizden madem onuda kabul etseler benim emekliliğe 2 ay kalacaktı demekki boşuna yatırmışız askerlik borçlanmasını bu durumda fazladan pirimde ödeyeceğim 10 yıl dolması için ..yapmam gereken bişey varsa söylersiniz yoksa sizi daha fazla rahatsız etmeyeyim

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

Rica ederim. Dilediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Daha önceden de dediğim gibi bu site bu türden sorulara cevap vermek için açıldı.
    10 yılın dolmasını bekleyeceksiniz. Başka bir yolu yok. Askerlik borçlanmasını genelde prim günü eksik olanlar yapar. Örneğin diyelimki siz 10 yıl hizmet süresini doldurdunuz ama prim gün sayınız 1600 bu sefer askerlik borçlanması yapıp eksik primleri hemen dolduruyorsunuz. Prim gününde eksiği olmayanlar için askerlik borçlanmasına gerek yok. Ama yinede boşuna ödemiş sayılmazsınız. Zira prim gün sayınızın çok olması az da olsa fazla emekli maaşı almanıza neden olur.

Üye

Sponsor Bağlantılar

çok teşekkürler halil bey vermiş olduğunuz bilgiler için sanırım bağkurlu nakillilerde %70 özürlü raporu alıp emekli olan daha olmadı.. bana emeklilik hayal gibi geldiği için,, inşallah olan biri olursa haberim olur bana bu büyük bir müjde olacak ..ALLAH yardımcınız olsun güzel işler yapıyorsunuz yolunuz açık olsun..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)