Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree37Likes

Konu: Engellilerin Erken Emeklilik Şartları Hakları

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Halil bey merhaba;
    Birşey daha soracağım.Duyduğum kadarı ile (ne kadar doğru bilmiyorum) ankara her hastaneden alınan raporu kabul etmiyormuş.Benim rapor aldığım hastane Diyarbakır eğitim ve araştırma hastanesi.Kabul etmeme gibi bir dayanakları olurmu?
    Saygılarımla

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    26 Gönderi
    Etiketleme
    4 Konu

Yok öyle birşey. Sağlık kurulu vermeye yetkili tüm hastanelerin raporunu kabul etmek zorunda(lar.)

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Halil bey günaydın;
    Şimdi benim anlamadığım bir konu var. 30 mart 2013 tarihli ve 28603 sayı numaralı resmi gazetede aynen şöyle yazıyor.(Vergi indirimine esas raporlar

MADDE 15 – (1) 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre, sakatlık indirimine esas olmak üzere düzenlenen raporlarda, raporu düzenleyen sağlık kuruluşu tarafından işverenin bulunduğu yerdeki il defterdarlığına gönderilen özürlü sağlık kurulu raporu esas alınır.) Bu ibarenin yazıldığı resmi gazeteye istinaden neden Ankara iline raporlar onaylanmak için gidiyor ve giderse neden düşürülüyor.Benim şahsi müracaatım oldu.Çok merak ediyorum benim %40 olan raporumu düşürürlermi?
    Saygılarımla

Site Yöneticisi
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    26 Gönderi
    Etiketleme
    4 Konu

Dediğim gibi rapor oranınızın düşürülme olasılığı düşük. En azından düşürülse ble dava ederek düşürülen oranın kabul edilmesini sağlayabilirsiniz.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Halil abi merhaba;
    Size Ankara'ya gönderilen vergi indirimi belgesi için bilgi paylaşımı yapmak istedim. 07.03.2014 tarihinde hastaneden almış olduğum %40 raporumu(%35 işitme kaybı,%7 bel ağrısı) Diyarbakır vergi dairesine teslim ettim.Vergi dairesi 13.03.2014 tarihinde üst yazı ile Ankara'ya gönderdi.21.03.2014 tarihinde raporumun akibeti hakkında bilgi almak için 0.312.415.32.05 nolu telefonu aradım.Bir bayan memur arkadaşım t.c. kimlik numaramı istedi ve yaklaşık 5 dakika sonra elimize ulaşan %40 raporunuz onaylanıp 3.derece vergi indiriminden faydalanır yazısını bağlı olduğunuz vergi dairesine gönderdik dedi.10 gün içerisinde vergi dairesinden alabilirsiniz dedi.Allah'ıma şükürler olsun ve darısı bekleyen tüm arkadaşlarımın başına.Şoke olduğum bir konu 14 gün içinde seri bir şekilde ankara raporu onaylıyor ve yüzdelik dilimi düşürmeden gönderiyor.Olumlu gelişmeler oluyor halil abi. Ben vergi dairesinden vergi indirim yazısını alıp nereye müracaat edeceğim emeklilik işlemlerim için. Cevaplarsan sevinirim.Bu süreçte başta siz olmak üzere ve diğer üyelerimize yardımcı olduklarından dolayı teşekkür eder,herşey gönlünüzce olsun.
    Saygılarımla;

Site Yöneticisi
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    26 Gönderi
    Etiketleme
    4 Konu

Gözünüz aydın sizin adınıza sevindim. Vergi indirimi belgesi ile SGK ya başvurmanız yeterli. Onlar sizi yönlendirecektir.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Teşekkür ederim halil abi.Ben sgk ya başvurduğumda kademeli erken emeklilik için mi başvuracağımı söyleyeceğim memur arkadaşlara birde bağkur primim vardı benim 1.000 gün onuda birleştirecekmiyim hizmetime?
    Saygılarımla
    Gazoz Agacı likes this.

Site Yöneticisi
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    26 Gönderi
    Etiketleme
    4 Konu

Başvurunu yaparken 5510 sayılı Kanunda 28.nci maddesi gereği "kademeli engelli erken emekliliğinden faydalanmak" için başvurduğunu özellikle belirt. Yine bağkur pirimlerini söyleyerek "hizmet birleştirmesi yapmalarını iste.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

merhaba halilbey benim sorunum yeni çalışmaya başladım ve benim hiç pirimim yok %44 raporum var skolyoz kalp romatizması hiper tansiyon karın şişmesi ve ben bir engelli olarak ne zaman emekli olabilirim buzamana kadar hiç akıl edinmedim yaşım 46 cevabınızı bekliyorum saygılar.

Kategori Yöneticisi
    septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    3
    Bahsedilme
    2 Gönderi
    Etiketleme
    1 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Sizin yapmanız gereken gerçi yazdıklarınızdan ne kadar süredir çalıştığınız belli değil fakat çalışmaya başladıktan sonra en az bir aylık sgk priminiz yattıktan sonra iş yerinizden o işyerinde çalıştığınıza dair bir yazı alarak yine işyerinizin bağlı bulunduğu defterdarlığa vergi indirimi için müracat ediniz.

Sizi sağlık raporu vermeye yetkili bir hastahaneye sevk edeceklerdir oradan alacağınız rapor oranına göre

01.012013 ---31.12.2013----- %40 ile %49 arası engelli --- 18 yıllık sgk lılık süreci içersinde 4 600 gün sgk primi yatırmanız halinde
    -----%50 ile %59 arası engelli --- 16 yıllık sgklılık süreci içersinde 4 200 gün primle
    -----%60 ve üstü engelli için ise ----15 yıllık sgklılık süreci içersinde 3 960 gün primle emeklilik hakkı kazanırsınız.

01.01.2014---31.12.2014-----%40 ile %49 için 18 yıllık sgklılık süreci ieçrsinde 4 680 gün primle
    -----%50 ile %59 için 16 yıllık sgklılık süreci içersinde 4 300 gün primle
    ---- %60 ve üzeri bir raporla 15 yıllık sgklılık süreci içersinde 3 960 gün primle emeklilik hakkı kazanabilirsiniz.

Sanırım yeni işe başladım dediğinize göre en çok 2013-2014 yılları sgk nız başlamıştır buraya aktardım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)