Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vergi indirimi için ankara'ya giden raporun sonucu ne zaman gelir?

Site Yöneticisi
    Blog Entries
    15
    Sponsor Bağlantılar

Bilgi alırsın tabi. Vergi indirimi belgesi aldığınızda emekli olmazsınız. Emekli olmak için 3600 gün dolması gerekiyor. Vergi indirimine yönlendirmeleri çok doğal. Zira 2008 öncesi ssk'lı olan engellilerin emekli olabilmeleri için vergi indirimi belgesi almaları şart.
    Dediğim gibi vergi indirimi belgesini alsanız dahi eksik primleri doldurana kadar bekleyeceksiniz. Askerlik yapmadıysa tabiki askerlik borçlanmasıda yapamaz.

Üye

yani bizim vergi indirimi belgesi aldıktan sonra pirimi tamamlamamız gerekiyor buna nasıl bi çözüm arayabiliriz direk kalan pirimi yatırıp emekli olmabilirmi..yoksa bekleyecekmiyiz..

Site Yöneticisi
    Blog Entries
    15

Malasef toplu prim yatırma şansınız yok. Ya bi işyeriyle anlaşıp babanızı çalışıyor göstererek eksik primlerini siz yatıracaksınız. Yada isteğe bağlı prim ödeyeceksiniz.

Üye

anladım abi sağolasın..çok teşekkür ederim..görüşmek üzere saygılar..!!

Üye

iyi günler abi ben bugün raporu aldım ve şuan elimizde %78 lik rapor var..şimdi bu raporun babama parasal konuda ne gibi faydaları olur bilgi almak istiyorum.. emeklilik içinde malulen emekli olamıyormu..

Üye

kafamı kurcalayan bi konuda malulen emekli olamıyomu %60 ın üstünde rapor istiyolar bizim elimizde %78lik rapor var ve 1800 günde pirimimiz var bu nasıl iş anlamadım abi yaa her kez oluyor malullükten emekli ama bu bize niye yaramıyor neden pürüz çıkıyor..beni biraz bilgilendirin gittiğim yerlerde ne konuşacağımı bilmiyorum adamlar kafadan salıyolar resmen ilgilenmiyolar adam akıllı..

Site Yöneticisi
    Blog Entries
    15

Sevgibi hemşehrin. Benim anladığım siz kuruma "malulen emeklilik" için değil, "engelli erken emekliliği" için başvurmuşsunuz. Dolayısıyla kurum malulen emeklilik işlemi başlatmamış. Burda sizinde hatanız var kurumunda. Kurumun sizi yönlendirmesi gerekirdi.
    Malulen emeklilik için şu şartlar aranır. (Yazacaklarımı iyi oku ve ona göre hareket et.)
    10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim. Ve maluliyetin ilk sigortalılık tarihinde oluşması ve sizin bunu kanıtlamanız. Yani ilk sigortalılık tarihinde babanın %60'ın altında raporu olacak daha sonra bu oran %60 ve üzerine çıkacak.
    Buraya kadar anlattığım şartlara uyuyorsanız SGK'ya malulen emeklilik için muracaat edeceksiniz. Onlar sizi tekrardan hastahaneye sevk edecek. Hatahane hastalığa-sakatlığa dair tektikleri yapıp durumu ankara maluliyet dairesine bildirecek. Ankara bu kişi maluldur derse babanız malulen emekli olacak.

Üye
    Sponsor Bağlantılar

Anladım abi şimdi eskiden böyle şeylere bizim insanımız fazla önem göstermiyordu ve şimdi babamın ilk sigortalı olduğu yıla ait bi rapor yok sadece o dönemlere ait askerliğini yapmadığına dair dilekçe yani çürük raporu var buda işimize yaramaz heralde otuz sene öncesiymiş..şimdi aldığımız raporun buna bi katkısı bi yararı olmaz yani..bunu kanıtlayamayız ki çok küçükken köyde geçirdiği bi kaza sonucu gözlerinde bozukluk oluşuyor ve bu yaş ilerledikçe daha fazla artıyor yani bu ilerki dönemlerde daha fazla nüksetcek..şimdi demek istediğim malulen emekli olamıyor yani bunu zorlama imkanımız varmı..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)