Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vergi indiriminden faydalanıp emekli olanın çalışması

Üye

Vergi indiriminden faydalanıp emekli olanın çalışması

Sponsor Bağlantılar

Sayın Halil Bey;

Birçok soruya vermiş olduğunuz cevapları takip ettim.Fakat benim durumuma benzer bir soru ile karşılaşmadım.Soruma cevap verirseniz sevinirim..

Ben 2001 yılında %80 oranında rapor ile vergi indiriminden faydalanarak 15 yıl ve 3600 iş günü prim süresini doldurarak emekli oldum. Benim merak ettiğim raporda %80 çalışma gücünü kaybettiğini yazdığı gibi ayrıca çalışabilir-çalışamaz bölümlerinden çalışmaz kısmında X (çarpı) işareti var. Dolayısıyla maaşımı yaşlılık maaşı olarak alıyorum ve tahsis numaram 2 ile başlıyor. Ogünden bugüne kadar hiç bir iş yerinde çalışmadım.Ancak her okuduğum benzer konularda ve SGK nın sitesinde bulabildiğim kadarıyla yaşlılık maaşına hak kazanan herkesin SGDP primi ödeyerek çalışabileceği, malulen emekli olanların ise herhangi bir iş yerinde çalışamayacağı yazılmaktadır. Benim sorum 1. 2. 3. derece sakatlık indiriminden faydalananların hepsi mi SGDP primi ödeyerek çalışabilir? Eğer öyleyse bu çarpı işaretinin anlamı nedir?
    (Ben böbrek hastasıyım ve tek böbrekliyim)
    İliginize teşekkür eder..Esenlikler dilerim...

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

Merhabalar süleyman bey, malulen emekli olanlar hariç, engelli erken emekliliğinden yada yaşlılık emekliliğinden faydalanarak emekli olanlar, SGDP ( Sosyal Güvenlik Destek Primi ) ödeyerek çalışabilir. Sizin çalaşabilir/çalışamaz kısmında x (çarpı) işareti yazması nı SGDP ödeyerek çalışabilir algılamalısınız. Zira sizin gibi emekli olan binlerce kişi SGDP ödeyerek çalışıyor.
    İşin etik yanı nı bir kenara koyarak söylüyorum. Bırakın yaşlılık emekliliğinden faydalanarak emekli olanları, malulen emekli olanlar bile "kayıt dışı" çalışıyor.
    Tabi bu durum genelde bizim ülkemize has bir durum. Dünyanın başka ülkelerinde emekli olan kişiler başka işlerde çalışmayıp emekliliğin tadını çıkarıyor. Ama işte bizim ülkemizde emekliye verilen maaş az yaşam koşullarıda pahalı olunca insanlar mecburen emekli olduktan sonra da çalışıyor. Kimi SGDP ödeyerek kimi ise kayıt dışı çalışıp SGDP ödemeden çalışıyor.

Üye

sayın Halil Bey,öncelikle tahminimde kısa sürede cevap verdiğiniz için size çok teşekkür ederim.Yanlız, raporda çalışabilir kelimesinin yanındaki karenin boş olupta çalışamaz kelimesinin yanındaki karede X işaretinin olması kafamı bulandırıyor.Neden her ikisinde X işaret yok veya her ikisindede kutucuk boş değil? Asıl aradığım sorunun cevabı bu.Ben mühendis olduğum için bir iş yerinde mutlaka resmi olarak çalışabilirim.Çalışmaya başlarsam başıma bir iş gelirmi?İşe girmeden önce sgk veya vergi dairesinden SGDP ödeyerek çalışabileceğime dair bir yazı almam gerekirmi?İlginize tekrar tekrar teşkkür ederim.Saygılarımla.
    Konu Halil Yılmaz tarafından (25-11-2010 Saat 21:39:32 ) değiştirilmiştir.

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

Size şöyle anlatayım süleyman bey,
    Sakatlık oranı ne olursa olsun o kişinin raporun da "çalışacağı" ve "çalışmayacağı" alanlar belirtilir. Sizin sakatlık oranınız %80 imiş. Sakatlık oranı %95 olan kişilerin bile raporlarında çalışabilecekleri alanlar yazılıdır. Zaten sağlık bakanlığının bu konuda ki görüşleri çok net.
    Sağlık Bakanlığı der ki;

i) Rapor formunun “çalışabilir”, “çalışamaz” satırlarında özürlünün çalışma gücü kaybı derecesine göre çalışıp, çalışamayacağı tespit edilecektir. Çalışma gücü kaybı derecesine göre “çalışamaz” denen bir özürlünün özür grubunun gerektirdiği işlerde çalışamayacağı anlaşılacaktır. Örnek, % 65 Çalışma Gücü Kaybı derecesi ile değerlendirilmiş olan ortopedik özürlüye çalışamaz denmiş ise bu, özürlünün bedenen yapabileceği işleri kapsamaktadır.

j) “Çalıştırılamayacağı iş alanları” satırında ise; özürlünün özürü nedeniyle yapmaması/yaptırılmaması gereken iş alanları mutlaka belirtilecektir. Örnek; özür grubuna göre “Ayakta Durmayı gerektiren İşlerde”, “Görmeyi Gerektiren işlerde” çalışamaz şeklinde ifade edilecektir.

Daha önce ki mesajımda söylediğim gibi SGDP ödedikten sonra çalışmanız için hiç bir engel bulunmuyor. Bu konuda içiniz rahat olsun. İyice rahatlamak istiyorsanız bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğünede sorabilirsiniz.

Üye

Sponsor Bağlantılar

Sayın Halil Bey,Beni aydınlatmanız içime su serpti.Size sonsuz minnettarım.Tekrar görüşmek üzere sonsuz teşekkürler.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)