Bu konudan haberdar edilenler

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... Sonuncu
Like Tree4Likes

Konu: Vergi İndiriminin Maaşa Yansıması Nasıl Hesaplanır?

Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    19
    Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Vergi İndiriminin Maaşa Yansıması Nasıl Hesaplanır?

Sponsor Bağlantılar

Resmi adıyla gelir vergisi halk arasındaki adıyla sakatlık veya vergi indirimi diye adlandırılan gelir vergisi faal olarak (yani sgk ya tabi olarak) çalışan engellilerin yararlandığı ve her ay maaş yansıtılan tutardır. Her yıl maliye bakanlığı tarafından gelir vergisi oranları açıklanır. Oranlar açıklanır açıklanmaz vergi indiriminden yararlanan engelliler “ama bizim maaşımıza bu rakam yansımıyor” diye ver yansın ediyor. Zira açıklanan rakamların maaşa yansımasının belli bir hesaplama sistematiği var ve o hesaplamaya göre maaşa yansıma sağlar. Bu hesaplamanın nasıl yapıldığını maaşa yansı yansıtıldığını detaylı şekilde inceleyelim. Ön bilgi olması adına 2011 yılı vergi indirimi tutarlarını ve alınan maaşa yansımasını yazıp hemen akabinde hesaplamanın nasıl yapıldığını açıklayalım.

vergi-engelli.jpg

2017 Vergi İndirim Tutarları

• Birinci derece engelliler için 900 TL
    • İkinci derece engelliler için 470 TL
    • Üçüncü derece engelliler için 210 TL

Sakatlık Oranına Göre Maaşa Yansıması (dikkat bu oranlar 2015 yılı için geçerlidir.)

• Birinci derece engelliler için (sakatlık oranı %80 ve üzeri olanlar) 135,00 TL
    • İkinci derece engelliler için (sakatlık oranı %60 – 79 arası olanlar) 70,00 TL
    • üçüncü derece engelliler için (sakatlık oranı %40 – 59 arası olanlar) 31,00 TL

Yukarda yazılan ücretler sakatlık indirimi almanız halinde her ay maaşınıza yansıyacaktır. Yani vergi indirimi tutarı 880 tl ise sizin maaşınıza 880 tl yansıyacağı anlamına gelmez. Size 880 tl’nin size yansıması 132 tl olacaktır. Gelelim bu hesaplamanın nasıl ve neye göre yapıldığına.

Ayrıca bakınız:> 2017 Engellilik indirim tutarları

Sakatlık İndiriminin Maaşa Yansıması Nasıl Hesaplanır?

Hesaplama çok basit. Açıklanan vergi indirimi tutarını %15 ile çarpacaksınız çıkan sonuç sizin alacağınız vergi indirimi tutarıdır.
    Örnek: 880 x 0.15 = 132 tl. Aynı şekilde diğer derecelere ait vergi indirimi tutarlarınıda hesaplayabilirsiniz.
    Aslında tüm maaşlı çalışanlar için %15 rakamı baz alınmaz. Daha doğrusu şöyle aylık vergi matrahı 12.00 tl ye kadar olan özürlü çalışan için %15 tir. Tam olarak rakamlar şu şekildedir.

Gelir Vergisine Tabi Gelirlerin Vergilendirilmesinde Esas Alınan Tarife

Gelir Vergisi Kanununun 103 üncü maddesinde yer alan gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarife, 2015 takvim yılı gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınmak üzere aşağıdaki şekilde yeniden belirlenmiştir.

12.000 TL'ye kadar % 15

29.000 TL'nin 12.000 TL'si için 1.800 TL, fazlası % 20

66.000 TL'nin 29.000 TL'si için 5.200 TL, (ücret gelirlerinde 106.000 TL'nin

% 27
    29.000 TL'si için 5.200 TL), fazlası

66.000 TL'den fazlasının 66.000 TL'si için 15.190 TL, (ücret gelirlerinde

% 35
    106.000 TL'den fazlasının 106.000 TL'si için 25.990 TL), fazlası

Gelir vergisi hesaplama için buraya tıklayınız:> https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/...P_GELIRVERGISI

Vergi indirimiyle ilgili sıkça sorulan sorular

Emekli olan engelli vergi indirimi alır mı?

Vergi indirimi sadece faal çalışma yaşamı içinde olan engelliler için verilmiş bir haktır. Emeklilik durumunda vergi indirimi alınamaz.

Hangi sosyal güvenlik kurumuna tabi olanlar engelliler vergi indirimi alır?

Ssk, bağ kur emekli sandığı (memur) gibi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışan engelliler vergi indirimi alır.

Not: Yukarda yaptığımız hesaplama ve hesaplama formülü genel geçer bir hesaplama türüdür. Vergi indirimi ücret yansıması hesaplaması yapılırken asgari geçin indirimi çalışanın evli olup olmadığı çocuk sayısı eşi çalışan eşi çalışmayan gibi etkenlerde hesaplamaya dahil edilir. Bu hesaplama formülü çok detay gerektiğinden ve daha da önemlisi alınacak vergi indirimi tutarını çok etkilemediğinden ben o hesaplama formülünü nasıl yapıldığını kafa karışıklığı yaratmamak adına yazmadım. Kısaca devlet biz engellilere bu rakamları verir. Detaya gir sekte değişen fazla bir şey olmaz. Detayları daha anlaşılır dille ben yazarım diyende varsa buyursun konu altına yazsın. Açıkçası ben o detaylara girmeyi göze alamadım.

septik, zemferi and Gazoz Agacı like this.

Üye
    SMS Activated

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

benim annem yüzde 99 ağır engelli ve ben bakıyorum babamda emekli sandığı emeklisi ben veya babam bu indirimden yaralana bilirmiyiz...

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    4 Konu

Hayır emeklilik vergi indirimi alamaz. Vergi indiriminden aktif olarak çalışan engelliler yararlanır.

Üye
    SMS Activated

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

saolun aydınlattığınız icin...

Üye
    SMS Activated

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Iyi gunler ben aralik 2014 de % 42 rapor aldim ve 2015 subat ayinda raporum onaylandi. Calistigim kuruma sorduğumda engelli kadrolarinin dolu oldugunu soylediler. Bu durumda yine vergi indirimi yapalirmi bana.

Site Yöneticisi
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    4 Konu

Vergi indiriminden yararlanmak için engelli kadrosunda çalışmak şart değil. Yani engelli kadrosunda olmasanız da vergi indirimi alırsınız.

Üye
    SMS Activated

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Tesekkur ederim. Fakat vergi dairesi subat ayinda onay evraklarini calistigim isyerinin insan kaynaklarina gondermesine rağmen 2 aydir maasima vergi indirimi yansimiyor. Bu konuda ne yapabilirim.

Üye
    paranoya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    3 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/...P_GELIRVERGISI
    burda hesaplama nasıl yapılıyor biraz açıklarmısınız ben bilemedimde

Üye
    paranoya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    3 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

saglık teknikeri %50 raporla vergi indiriminden faydalanıyorum 30 tl maaşa yansıyor buraya kadar dogru bu..evliyim eşim çalışmıyor 1 cocugum var buradan Memurlar.Net
    hesaplıyorum maAŞIM dogru çıkıyor bodromla aynı miktar cıkıyor %80 rapor aldım şimdi tekrardan vergi indirimine başvuracagım 132 tl gelmesi lazım sizin dediginize göre ama verdigim linkte hesaplıyorum 15 fark ediyor 132 tl gelmesi gerekirken bu farklılık agi evli olmam cocuk sayısı etkiliyormu bu farklılık neden.. verdigim link dogru hesaplıyor bi yanlışlık yok
    Memurlar.Net

Site Yöneticisi
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    4 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Paranoya senin verdiğin linkin vergi indirimi hesaplamasıyla bir alakası yok ki.

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... Sonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)