Bu konudan haberdar edilenler

 1. #1
  Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  927
  Blog Yazıları
  19
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  EKPSS Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyız?

  Sponsor Bağlantılar


  İlki 2012 yılında gerçekleştirilen ve engelli olan orta öğretim, ön lisans ve lisans mezunu vatandaşlarımızın devlet memuru olabilmesi için açılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı, 2 yılda bir ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Bu yıl ikincisi yapılacak olan EKPS sınavı için birçok aday son sürat tempolu ve heyecanlı bir şekilde hazırlanmaktadır. Yapılacak olan sınav sonucunda alınacak puana ve öğrenim gördükleri okulların derecelerine bakılarak devlet bünyesinde çalışabilme imkânı sağlanmış olacaktır. Peki, devlet memuru olmak isteyen adaylar sınava nasıl hazırlanmalı? Sınava hazırlık sırasında dikkat edilecek hususlar. Sınav da başarılı olmanın ve sınav sonucunda yüksek puan almanın püf noktaları nelerdir? Tüm bu soruların cevapları aslında sınavın mantığında gizlidir. Ayrıca sınavla ilgili genel bir bilgi almak için (EKPSS) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı linkini tıklayarak öğrenebilirsiniz.

  Engelliler için hazırlanan sınavın mantığı ve sorularının içeriği hemen hemen tüm kamu personeli sınavlarında yöneltilen sorular ile aynıdır. Bu sınava girecek adaylar ilk olarak genel yetenek daha sonra ise genel kültür bölümündeki soruları cevaplandırmaları istenmektedir. Genel yetenek kısmındaki soruların ders içerikleri, Türkçe ve Matematik konularını içeren sorulardan oluşmaktadır. 30 adet olarak hazırlanmış olan sorular yarı yarıya paylaştırılarak adayların çözmesi için hazırlanmıştır. EKPSS’nin ikinci bölümünü oluşturan genel kültür kısmında ise Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık konuları ile ilgili yine 30 adet soru yöneltilmektedir. Bu kısmın soruları ağırlıklı olarak genel kültür bilgisi içeren sorulardan oluşmaktadır. Sınav sorularının dağılımı ve konuları ile ilgili olarak daha detaylı bir bilgi almak isterseniz EKPSS soru sayıları ve sınav süresi linkini tıklayabilirsiniz.

  Adayların EKPSS’ye Hazırlık Programı Nasıl Olmalı

  Sınava girecek olan adayların dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise, mutlaka bir adet sınav hazırlık programının olmasıdır. Adayların sınava hazırlık programında günlük olarak çalışılacak konuları gösteren haftalık bir programın olmasıdır. Böyle bir sınav için bir programın bulunması adayın düzenli olarak çalışmasını teşvik ettiği gibi her gün ne çalışmam gerekir gibi belirsizliklerin ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca bu programda dersler ile ilgili olarak hangi gün konu çalışılacak hangi gün soru çözülmesi gerekir, mutlaka belirlenmesi gerekir. İstatistik verilerine göre adayların genel yetenek kısmındaki sorularda zorlandıkları görülmektedir. Bunun için sınava hazırlanan adayın yapması gereken kimsenin çözemediği alanlardaki konuların çalışılarak sınavda bu alandaki soruların çözülmesi kendisine çok avantaj sağlayacaktır. Bu tarz çalışma programı ve yöntemi belirleyen adaylar diğerlerine göre daha başarılı olacaklardır. Unutmayın! Ülkemiz genelinde yapılan bu tarz sınavlar da başarılı olmanın yolu çok iyi hazırlanmış ders çalışma programında yatmaktadır.

  EKPSS de Başarılı Olmak İçin Derslere Nasıl Çalışılmalı

  Bilindiği üzere bu sınavda genel yetenek kısmında Türkçe ve matematik konularından, genel kültür kısmında ise tarih, coğrafya ve vatandaşlık konularından sorular adaylara yöneltilmektedir. İşte bu sebeple bu sınava hazırlanırken tüm derslere aynı mantık ile hazırlanmak doğru değildir. Bunun için her ders için farklı çalışma metodunu uygulamak gerekir. Özellikle Türkçe sorularında başarılı olmak için sınav maratonunuz boyunca kitap okumanız size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bunun dışında sadece soru çözmeniz, bu ders ile ilgili olarak gelecek soruları kolay bir şekilde cevaplandırmanıza yardımcı olur. Matematik dersi ise adayların en zor ders olarak gördükleri kısımdır. Bu ders ile ilgili olarak yapılması gereken ise konularının çok iyi çalışılmasıdır. Herhangi bir şekilde ders alamıyor iseniz sizlere bilgisayar ortamında hazırlanan konu anlatımlı CD’leri tavsiye edebiliriz. Bu kaynak sizin matematik dersindeki tüm konuları anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğer böyle bir kaynağa sahip değil iseniz, herhangi EKPSS matematik konu anlatım kitabından da çalışabilirsiniz. Unutmayın, matematik dersi ancak çokça soru çözülerek bakış ufkunun arttırılması sağlanır ve karşılaşılabilecek tüm soruları cevaplandırmanıza yardımcı olur.

  Genel kültür kısmında bulunan tarih, coğrafya ve vatandaşlık dersleri ile ilgili olarak, ortak bir çalışma mantıkları bulunmaktadır. İlk olarak tarih ve coğrafya derslerinden ilgili konuyu çalıştıktan sonra hem test sorularını hem de soru bankasındaki soruların çözülmesi ile bu konular halledilebilmektedir. Vatandaşlık dersi ile ilgili konuların bir kısmı yine böyle bir çalışma gerektirmekte ve ayrıca güncel konulardan 6 adet soru sorulmasından dolayı internet, gazete ve televizyonlar üzerinden güncel konuları takip etmeniz gerekmektedir. İşte ders çalışırken bu hususlara dikkat ederseniz daha başarılı olabilirsiniz.

  Diğer Tüm Sınavlarda Olduğu Gibi EKPSS de Deneme Şart!

  Bilindiği üzere bu tarz sınavlarda başarılı olunup olunmayacağı sınav öncesinde ancak denemeler çözülmesi ile anlaşılabilinir. Bunun için hem sınavın yaklaşması hem de eksiklerin görülmesi için mutlaka adaylar düzenli olarak deneme çözmesi gerekir. Denemenin mantığında, “sen çalışıyorsun ama başarılı mısın” sorusunun cevabı yatmaktadır. Sınavda, daha yüksek not almak için haftada en az bir adet deneme çözülmesi ve akabinde yapılan yanlışlıkların hangi konulardan olduğunun tespit edilmesi ve o konuların tekrardan çalışılması veya soru çözülmesi gerekir. Böylece bu denemeler tüm eksilerin artıya dönüştürülmesinde büyük rol oynar.


 2. #2
  Üye

  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Şehir
  kktc
  Mesajlar
  46
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  ortaögretim 2016 ekppsye girecekmi acaba


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. EKPSS Sınavına Girmek İçin Gerekli Belgeler ve Müracaat Yerleri
  By Sulhi in forum (EKPSS) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-02-2014, 21:22:37
 2. EKPSS Sınavına girmek için raporun aslı gerekli mi?
  By Teorisyen in forum (EKPSS) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 27-01-2014, 15:04:59
 3. 2011 yılında aldığım raporla EKPSS sınavına girebilirmiyim
  By HacıEmre in forum (EKPSS) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 02-01-2014, 20:07:00
 4. Çalışan engelliler 2014 EKPSS sınavına giremeyecek mi?
  By sevme_ in forum (EKPSS) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 21-12-2013, 11:14:52
 5. EKPSS Sınavına girmek için raporda ne yazmalı?
  By hary in forum (EKPSS) Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı
  Cevaplar: 22
  Son Mesaj: 12-11-2013, 16:10:27

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş