Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 34 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree5Likes

Konu: ÖTV indirimli araç almak için %94 özür oranı yeterlimi dir?

Üye

ÖTV indirimli araç almak için %94 özür oranı yeterlimi dir?

Sponsor Bağlantılar

Merhaba, kardeşim zihinsel özürlü araç alımında ötv indirimi için bugün sağlık kuruluna başvurduk.psikiyatri doktoru rapora şunları yazdı
    1- orta derecede retal % 70 işgücü kaybı var.
    2- atipik psikoz, tedaviyle çalışma olanağı vermeyen % 80 iş gücü kaybı var.
    Balthazarda göre toplam işgücü kaybı %94

hastalığı süreklidir
    karar: ağır özürlü değildir..

Şimdi bu yazılar neyi ifade ediyor? ötv indirimi için bu oranlar yeterlimidir? Salı günü hyet toplanacağından bu oran yeterli değil ise diğer hastalıkları içinde başvuru yapmamız gerekebilir, bu yüzden acil yardımlarınızı bekliyorum. yeterli midir/ değil midir?

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

Yeterlidir.
    Sakatlık oranı, %90 ve üzeri olan kişiler adına ÖTV indirimli araç alınır, alınan bu aracı 3. dereceye kadar yakın akrabaları kullanabilir.

Üye

Sayın: Halil Bey öncelikle çok teşekkür ederim. % 90 özür oranında indirim olduğunu duymuştum ancak raporda 1.nci hastalığına % 70 2.ncisine %80 vermiş,
    daha sonra balthazarda göre %94 demiş.

% 70 ve & 80 nin oranlaması % 94 olabiliyor mu?
    raporda ağır özürlü değildir demiş, bu ötv için indirimi etkiler mi?

Özürlü oranı Balthazard' da yazan oran mıdır?

Sorumu tekrarladığım için çok özür dilerim, ilkkez başvurduk ve konuyu hiç bilmiyorum, salı günü heyete gireceğinden eğer 70 ve 80 oranları yeterli olmazsa dahiliye ve ortopediyede başvurup diğer hastalıklarınıda işlettireceğim, kardeşim zihinsel engelli olduğundan gitmeye korkuyor gitmek istemiyor, eğer bu rapor sonucuna göre gerek yok ise onu hastaneye tekrar götürüp yormak istemiyorum, bu yüzden emin olmak için yardımlarınızı bekliyorum, sağolun.

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

Balthazard formulüyle olsun yada tek hastalıkta olsun verilen özür oranı %90 ve üzeri olursa hiç fark etmez ÖTV den yararlanırsınız. Ve ÖTV indirimli araç almak için "ağır özürlüdür/değildir" ibarelerinin hiç bir önemi yok. Bu arada balthazard formulü hesaplaması bana çok karmaşık geliyor. Bi türlü kafam basmıyor ona. Bauhaus arkadaşımız var sitede. O siteye gelince hesaplamanızı yapar.

Üye

Sayın: Halil Bey, çok teşekkür ederim.
    Bauhaus arkadaşımız inşallah okur ve sorumuzu netleştirir,

1nci hastalığına % 70 ikincisine % 80 oran verip balthazard'a göre % 94 yazıyor şimdi bu değerlerden hangisi kaile alınmalı.?
    Şimdi bırada 2 hastalık oranı ve birde balthazard oranı var bizim için esas olan hangisidir?

iyi akşamlar diler tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

Balthazard formulünde yazan dikkate alınır. Şu an için sizin için bi sorun gözükmüyor yani.

Üye

Sağolun gerçekten rahatladım çünkü hastaneye gitmek kardeşim için tam işkence oluyor, çok korkuyor. Eğer %90 dan az bir oran verselerdi bu kez diğer branşlardaki hastalıklarınıda ekletmem gerekecekti, buda onun için öyle zor ki. çok sevindim, iyi ki varsınız.

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

Rica ederim. Sonucu bizimle paylaşırsınız.

Üye

balthazar formulu uygulanacaksa en büyük işgücü kaybı baz alınır kalan boşluk yüzde ile bölünür. Sizinkini hesapladım tam %94 çıkıyor. ÖTV.siz araç için endişeye gerek yok. Vasi kim ise o işlemleri yapar.
    Halil Yılmaz likes this.

Üye

Sponsor Bağlantılar

Çok değerli, Halil Bey- Bauhaus, şimdi rahatladım benim için sorun değil ancak kardeşim hastaneden çok korkuyor, o üzülüp korktukça ben on kat daha üzülüyorum,aslında zihinsel engelli grubu için % 90 (diğer engelliler için oranı bilmiyorum tahminimce onlarda yüksektir) çok büyük bir oran, bu oranların aşağı çekilmesi engelli arkadaşlarımızın en doğal hakkı olmalıdır, bu tür raporları almak hem hasta hemde hasta yakını için kolaylaştırılmalıdır. Bir hak tanınıyorsa bu hakkı almak isteyenlere bin engel çıkarılmamalıdır.Rapor için daha önce başka bir hastaneye gitmiştim, orada psikiyatri doktoru hastamıza bakmadan zeka testi istedi. Düşünebiliyormusunuz hastamız 30 senedir hasta kendisini kollayamaz,günlük işlerini ve bakımını yapamayacak durumda her dakika gözetlememiz gerekiyor. Ve böyle bir hasta için doktor zeka testi istedi, o an hazır oradayken yaptırayım dedim, kardeşime çarpım tablosunu,Türkiye'nin büyükşehirlerini, cumhurbaşkanın ve başbakanın isimlerini, bir labirent verdiler bir kenarında fare var diğer çıkışta peynir duvarlara çarpmadan yolu çiz dediler, bayrağımızda bulunan yıldızın kaç köşesi olduğunu, inşaat yapmak için hangi malzemeler kullanılması gerektiğini, balık isimleri gibi bir sürü soru, tabi %90 ını cevaplayamadı, çıkacağım diye bağırdı, ve en önemlisi bu tür soruların yanında hasata yakınına hastanın durumunu soruyorlar oda dinliyor ben zeka özürlü, temizliğini yapamıyor gibi cevaplar verirken oda dinliyor ve bana bakıyor, aslında bu duyduklarına içten içe üzüldüğünü biliyoruz ama hastanın yanında hastanın özellerini konuşmak hiç ama hiç doğru değil.

Zeka testi isteyen hastaneden bir hayır gelmez dedim sinirlendim işlemleri bırakıp, başka bir hastaneye gittim, oradaki doktor hastamızı gördü ve değerlendirmesini hemen yapıp rapor yazılması için kurula gönderdi. Diyeceğim şu ki, hastamıza doğru düzgün bakmadan zeka testi isteyen işi yokuşa süren doktorlar olduğu gibi, onu karşısına alıp konuşup durum değerlendirmesi yapıp işimizi kolaylaştıran doktorlarda var.Allah tüm engelli kardeşlerimize güç kuvvet versin ve onların ve yakınlarının durumlarını anlama yeteneğine sahip sağlık çalışanları versin.

Sizlere cevaplarınız için çok teşekkür ederim, sonucu salı yada çarşamba alacağım ve sizlerle paylaşacağım. Hepinize mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)