Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.
Sayfa 2 Toplam 13 Sayfadan BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu
Toplam 126 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree6Likes

Konu: Sıfır Araç alımında Özürlü Aracı KDV'den İstisnadır.!

Fırtına
    Guest

Engelliler ÖTV ve MTV’den sonra KDV de ödemeyecek

Sponsor Bağlantılar

Adana Bölge İdare Mahkemesinde engelli olan bir vatandaşın açtığı dava sonucunda engelli otomobillerinden KDV alınmaması yönünde karar çıktı. Karar gereği engelliler, bundan böyle otomobil alımlarında KDV ödemeyebilecek.

Daha önce araç alımlarında ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV’den (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muaf tutulan engelliler, artık araç alımı yaparken KDV’den de muaf tutulabilecek. Tüm Engelliler ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (TEDAY) Genel Başkanı İlimdar Boztaş ANKA’ya yaptığı açıklamada Adana Bölge İdare Mahkemesi’nden gelen bu kararın yerinde ve doğru bir karar olduğunu belirterek, kararın 5378 sayılı Özürlüler Kanunu’nun ilgili maddelerindeki ulaşılabilirlikle örtüştüğünü, bu davayı açan engelli arkadaşları Mulla Karaca’ya da göstermiş olduğu mücadelesinden dolayı camiaları adına tebrik etti.

Boztaş, engelli plakalı otomobillerdeki 5 yıllık satış kısıtlamasının 5378 sayılı özürlüler kanunu ve anayasanın 10. maddesiyle de örtüşmediği, H sınıfı ehliyeti olan fakat engelli otomobili alma hakkı bulunmayan engellilerin de (işitme engelliler, tek gözünde görme yetisi kaybı olanlar gibi) bu haklardan faydalandırılmadığı ve ayrımcılık yapıldığını belirterek bu hususlarda yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini de söyledi. Boztaş açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Eğer belli bir hak veriliyorsa engellilerin tümünü kapsaması gerekmektedir. Bilindiği üzere yüzde 40 ve üzeri işgücü kaybı olan vatandaşlarımız engelli sayılmaktadırlar. Bu şekilde bir ayrımımız var zaten; bunun üzerine yeniden bir ayrım yapılması mantığa uymamaktadır.”

ŞİMDİLİK KDV ÖDEMEMENİN KOŞULU DAVA AÇMAK

Engellilerin KDV istisnasından yararlanmak için yapılması gerekenleri söyleyen Boztaş, “Her şeyden önce bu hak sadece dava süreci ile elde edilebiliyor. Onun için, sıfır araç alımında önce KDV’yi ödememek için; Vergi dairesine başvuru yapmak, oradan red kararı geldiğinde mecburen KDV’yi ödemek, ama hemen sonra da bu emsal karar doğrultusunda dava açıp bu ödenen KDV’yi geri almak lazım.. Vergi mahkemesinde dava açma süresi 30 gündür. Bu nedenle 30 gün içinde araç alan kişiler ancak bu haktan yararlanabilir. Bu süreyi aşan kişilerin dava açma hakları da ortadan kalkmış oluyor” diye konuştu.

hürriyet

Üye

SELAM,
    Bu KDV den muaf olma, sadece özel özürlüler için özel üretilen araçları mı, yoksa tüm araçları mı kapsıyor. bilen var mı?

Editör

Sadece engelli araçları kapsamaktadır.

Üye

mehmet bey, sadece engelli araçları derken, plakasında engelli işareti olanlar mı. yoksa engellilere göre üretilmiş özel donanımlı araçlar mı.

Site Yöneticisi
    Blog Entries
    15

Sakatlık oranı %90 ve üzeri olanlar adına alınan normal araçlar veya sakatlık oranı %90 ın altında olupta araca özel donanım taktırmak gerekiyor. Özel üretimden ziyade üretilen aracı modifiye etmek diyelim. Ayağını kullanamayan kişi için gazı freni elle kumanda edilir vaziyete getirmek gibi.

Üye

lütfen biri beni aydınlatsın.
    kdvden muaf olmak için illa ki özürlüler için "özel tertibatlı" bir araç mı olması lazım, yoksa engelsiz bir vatandaşın bindiği, hiçbir özel tertibatı olmayan, normal bir arabayı alsak bu da kdv den muaf mı?

Site Yöneticisi
    Blog Entries
    15

Mehmet bey, iki üst mesajda söylediğim cümleden daha net bir ifade olabilirmi?
    Hiç bir sakatlığı / hastalığı olmayan kişi KDV'den muaf olamaz. Tıpkı ÖTV ve MTV den muaf olmamadığı gibi.

Üye

daha açık sorayım. benim çocuğum % 100 engelli. ben, çocuğum adına bu haktan yararlanmak istiyorum. çocuğum yüzde 100 engelli olduğu için haliyle o kullanamayacak. araçta hiçbir modifiye olmayacak. hiçbir özel tertibat olmayacak. ben de kdv indiriminden yararlanabilir miyim.

Üye

halil bey, yanlışınız var. engellilerin 1. dereceden yakınları da ötv den muaftır. yanlış bilgi vermeyelim.

Site Yöneticisi
    Blog Entries
    15
    Sponsor Bağlantılar

Hay allah iyiliğinizi versin.
    Bunu neden daha önce söylemediniz? Tabiki yararlanabilirsiniz. Zaten bu soruyada yanıt vermiş oldum. Ama tekrarlayayım.
    Sakatlık oranı %90 üzeri olanlar adına alınan araçlar ÖTV ve KDV den muaftır. Çocuğunuz adına araç alabilir alınan aracı 3. dereceye kadar yakın akrabaları kullanabilir.
    Bir eklemede bulunayım. Kullandığım cümlede "3.derece yakın akraba" değil "3.dereceye kadar yakın akrabalar" ifadesini kullandım. Dolayısıyla 3. dereceye kadar akraba tanımı tabiki 1. derece yakın akrabayı (anne baba gibi) kapsar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)