Like Tree2Beğeni
 • 1 Mesaj Sahibi gülümse_hayata
 • 1 Mesaj Sahibi Bahreyn

Konu: Engelli kişilere yardım etmek mi yoksa toplumun parçası olarak kabul etmek daha doğru

 1. #1
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Engelli kişilere yardım etmek mi yoksa toplumun parçası olarak kabul etmek daha doğru

  Sponsor Bağlantılar


  Engelli bir bireyi toplumun bir parçası gibi ele almadıkca yapılan tıbbi ve teknik yardımların hiç bir faydası olamaz.

  Bir birey olarak her engellinin topluma karşı görevleri olduğunu biliyoruz. Yetenekleri ölçüsünde topluma ve üretime katılmak , haklarını savunmak ve tüm olumsuzluklara rağmen hayat mücadelesini devam ettirmek. Toplumun üzerine düşen görevler ise engellilerin'de her konuda yasal haklarının olduğunu unutmamak( sevgi, saygı ,tedavi,yasal haklar)herkez kadar engelli bireyinde hakkı olduğunu unutmamakdır.

  Bazı ülkeler engelliliğin getirdiği sorunları toplum olarak sırtlanmıştır. Batı toplumlarında uzun süre dışlanmış olan özürlüler için bugün bütün imkanlar sunulmaktadır. Örneğin cerrahi tetkikler, protezler , aile destekleri tüm güçleriyle seferber olmuşlardır.

  Üstelik tanıtma broşürleriyle toplu taşıma araçlarında, duraklarda giderek daha sık rastlanılan tekerlekli sandalye amblemlerinden anlaşılacağı gibi engelliye toplumda verilen bir değer , bir statü vardır. Bu bizim ülkemizde'de neden olmasın buna engel nedir , buna uygun zeminler neden hazırlanamasın?

  Ülkemizdeki bir çok düzenek engelli bireye uygun olmamasına rağmen her şarta hayatlarını idame etmek için uğraş veriyor insanlarımız. İstedikleri işe kabul edilmemeleri acıyıcı ve alaycı bakışlar gibi bazı çağdışı davranışlarda engellilerin toplumla bütünleşmesini güçleştirmektedir.

  Sağlıklı ilişkiler kurmalarına engel olunması, yeteneklerinin görmezden gelinmesi, hak ettikleri değerin ve hakların sunulmaması can sıkıcı haller almaktadır. bu durumda'da

  Engelli bir bireyi toplumun bir parçası gibi ele almadıkca yapılan tıbbi ve teknik yardımların hiç bir faydası olamaz. Öncelikle hak edilen insancıl tavırlar sergilenip, hak ettikleri tüm olumlu şartlar sunulmalıdır.

  Mehmet Yalçın bunu beğendi

 2. #2
  DÜŞ GEZGİNİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Dünyalı
  Mesajlar
  240
  Blog Mesajları
  18
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Engelliliğe medikal açıdan bakış ve sosyal açıdan bakış sosyal bilimlerde uzunca süre tartışılmıştır. Günümüz için kabul gören uygulama sosyal modeldir. Konunun detayları için: wikipedia

 3. #3
  Üye

  Üyelik tarihi
  Oct 2011
  Mesajlar
  5
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Tabii ki toplumun bir parçası olduğunu kabul etmek, ettirmek önemli. Fakat özürlü (engelsiz) insanların dayattığı şartlar nedeniyle kendini toplumdan soyutlamış olan engelli bireylere de yardım etmek gerekiyor. Bu anlamda ben soruya her her ikisi de demek istiyorum.

  gülümse_hayata bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş