Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.

Anketimiz: Engellilerin En Büyük Sorunu Nedir

Katılımcı sayısı
33. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Mimari Sorunlar

9 27.27%
  • İşsizlik

10 30.30%
  • Ayrımcılık

21 63.64%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree1Likes

Konu: Engellilerin En Büyük Sorunu Nedir, Neden?

Site Yöneticisi
    Blog Entries
    15

Engellilerin En Büyük Sorunu Nedir, Neden?

Sponsor Bağlantılar

Engellilik veya sakatlık kavramı kendi içinde değişiklik gösteren bir kavramdır. Örneğin zihinsel işlevlerini yerine getiremeyen birine 'Zihinsel Engelli' diyoruz.
    Fiziki olarak tam anlamda hareket edemeyen kişilere fiziksel engelli yada bedensel engelli olarak adlandırırken, kulakları duymayan (sağır) birini ifade etmek için işitme engelli tanımını kullanıyoruz.

Yani, engellilik (sakatlık) kavramı, eksik veya hasar görmüş organa göre değişim gösteren birden fazla engeli (sakatlığı) ifade etmektedir. Aynı şekilde 'Engelli Sorunları' deyince tek tip her engelli için aynı sorunun geçerli olduğunu söyleyemeyiz. Bu sorunlar, engelliliğin çeşitliliği, hatta yere ve zamana göre değişim gösterebilir. Örneğin, Tekerlekli sandalye kullanan bir engelli için sorun sıralamasında şehir mimarisi (kaldırımların yüksekliği, merdivenler v.b gibi) en büyük sorun olurken, işitme engelli biri için şehir mimarisinin hiç bir önemi yoktur.

Bu bağlamda üyelerinin çoğunluğunu engelli bireylerin oluşturduğu sitemizde bir anket yaparak genel anlamda 'engelli' diye tabir ettiğimiz kişilerin sorun sıralamaları hakkında elimizde veri olması açısından bir istatistlik yapalım diyorum. Yukarda açıkladığım nedenlerden dolayı kişiye göre bu sorun algısı ve sıralaması değişebilir ama en azından bizlere engellilerin genel sorunları hakkında bilgi verebilir.

Yukarda, engellilerin en öncelikli sorunu nedir diye, üç şıklı bir anket ekledim. Bunlar.

1: Mimari Sorunlar (erişebilirlik, kaldırımların uygun olmayışı, merdivenler, rampalar v.b gibi.)
    2: İşsizlik (sakatlığı dolayısıyla kendine uygun bir iş bulamayan bu nedenle ekonomik yoksunluk içinde bulunmak.)
    3: Ayrımcılık (sakatlığı nedeniyle toplumda kendine yer bulamama ötekileştirme durumu.)

Not: Lütfen sadece ankete oy vermekle kalmayın. Bu konu başlığı altında sizin için en büyük sorunun ne olduğunu gerekceleriyle birlikte yazınız.

Editör
    Blog Entries
    143

Malesefki bu üç sorunuda yaşıyoruz tercih yapmam gerekirse 2.şık tercihimdir işsizlik nedeniyle maddi sorun yaşayan evine bakamayan çok sayıda insan var.

En kısa sürede bu sorunların aşılmasını temenni ediyorum

Kategori Yöneticisi
    Blog Entries
    26

Ben engellilerin en büyük sorununun mimari sorunlar (erişebilirlik) olarak görüyorum. Çalışan çalışamıyan engellilerin çevreye ulaşabilirliği kendi sorunlarına çözüm bulması için bir araçtır. Bu engellilerin evden çıkıp görünebilirliğini sağlıyacak, insanların duyarlığını ve farkındalığını yaratacaktır diye düşünüyorum.

5378 Sayılı 7.7.2005 tarihli Özürlüler kanunu gereği;

GEÇİCİ MADDE 2.- Kamu kurum ve kuruluşlarına ait mevcut resmî yapılar, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılmış ve umuma açık hizmet veren her türlü yapılar bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlülerin erişebilirliğine uygun duruma getirilir.

GEÇİCİ MADDE 3.- Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir.

Yukarıda okuduğunuz yasa bugüne kadar hala gereği bütün yerler için tamamlanmamııştır. 07.07.2012 Tarihinde devletin verdiği yedi yıllık süre dolacaktır. Belediyelerin ve kamu kurumlarının bu yasanın gereğini yerine getirmesini beklemekteyiz.

Kategori Yöneticisi
    Blog Entries
    26

Not: Lütfen sadece ankete oy vermekle kalmayın. Bu konu başlığı altında sizin için en büyük sorunun ne olduğunu gerekceleriyle birlikte yazınız.
    Bu arada Halil seninde görüşünü beklemekteyiz.

Fırtına
    Guest

Engellilerin En Büyük Sorunu Nedir?

engellilerin sorunları öyle çok ki aslında..
    insan hangi sorunu dile getireceğini bilemiyor.. ayrıca sorunlarımız bizden kaynaklanmıyor..
    evet, bizim bir engelimiz var.. ama bu engel bizim için pek sorun teşkil etmiyor.. yapmak istediklerimiz de biraz zorlansak da yapabilirlik ölçüsünde yapmaya çalışıyoruz..

bizim en büyük engelimiz duyarsız insanlar.. önümüze koydukları engeller..
    halbuki hoşgörülü, duyarlı yaklaşsalar.. biraz empati kursalar sorun yaşamak zorunda kalmayacağız..

sözde ellerinden geldiğince sorunlarımıza yardımcı oluyorlar..
    ama bir yerde yanlışlık var.. göz görüyor, kulak duyuyor yine de sorunlarımıza çözüm bulamıyorlar..
    bir kaçına bulsalarda hep birşeyler eksik/yarım kalıyor.. biz mi anlatamıyoruz, insanlar mı anlayamıyor anlamadım gitti..

neyse; ben bu konuda çok dertliyim.. yazdıkca yazasım geliyor

verilen 3 şık gerçekten en büyük sorunumuzu teşkil ediyor..
    ben ayrımcılıktan yana çok dertliyim.. ayrımcılık olmasa diğer sorunlarımızın üstesinden gelineceğini düşünüyorum..

Üye
    Blog Entries
    18

Bana göre engellilerin en büyük sorunu mimari sorunlar dır. Zaten bizleri engelleyen engelli yapan şeyde mimari sorunlar değilmi. ben evimin içinde engelli değilim mesela ama ne zmanki sokağa adımımı atsam o zaman sap gibi ortada kalıyorum işte. o nedenle benim için öne çıkan sorun mimari engellerdir. gerisi bir şekilde aşılabilir. mimari engeller olmasa işte bulurum kendime çalışırım ama erişim olmayınca ortada kalakalıyoruz işte. oyumu mimari engellerdenm yana kullandım. haydin Engelliler.Gen.Tr üyeleri sizde oy verin oy vermek bir vatandaşlık görevidir.

Site Yöneticisi
    Blog Entries
    15

Peki neden en büyük sorun mimari sorunlar?
    Şehirlerin mimarisi yapılırken kime göre yapılıyor?
    Ben cevap vereyim. Bildik manada sağlam diye tabir ettiğimiz insanlara göre. Peki neden? Dünya ve Türkiye üzerinde sadece sağlam insanlar mı var? Bırakalım dünyayı türkiyede nufusun %12 si engelli. Bu %12'lik kesim ikinci sınıf vatandaş mı? Devlet sağlamlara toplu taşım hizmeti veriyor ama aynı toplu taşım araçlarını engellilerin erişimine uygun hale getirmiyor. Devlet (sağlam) yayalar için kaldırımlar yapıyor ama o kaldırımların engellilerin erişimine uygun olup olmadığına bakmıyor. Kıytırıktan bir rampa bile yapmıyor yaptıkları rampalar ise göstermelik ve neredeyse %70-80 inin eğimi engellilerin kullanımına uygun değil.

Yine aynı durumun umumi tuvaletler için geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Sağlam insanlara umumi tuvaletler yapılıyor ama iş engellilere gelince sanki onların boşaltım sistemi yokmuş gibi davranıyor. Defni hacet size yasak kardeşim.
    Eeee bunun adı nedir?
    Tek kelimeyle AYRIMCILIK.

Ve en büyük ayrımıda devlet yapıyor. Bizleri yok sayarak şehirler inşa ediyor çünkü hiç birinin kafasında bu mimari düzeni engelliler nasıl kullanabilir kaygısı yok. Engelliler yok sayılıyor, görmezden geliniyor.

Bu ayrıştırıcı, yok sayan, red eden tutum olmasa şehirler planlanırken yada mevcut şehir planmasında gerekli değişiklik yapılır ve mimari sorunlar ortadan kaldırılır dı. Bu kadar basit. İşte tamda bu nedenden dolayı biz engellilerin en büyük sorunu ayrımcılık tır.
    Ayrımcılığa tabi tutulmasak ne mimari sorun ne işsizlik nede diğer sorunlar olurdu. Zincirleme reaksiyon zincirin ilk halkası ayrımcılık orada bir arıza olunca geri kalan parçalar ister istemez arıza veriyor.
    Konu Halil Yılmaz tarafından (08-12-2010 Saat 19:43:25 ) değiştirilmiştir.
    Kar Çiçeği likes this.

Fırtına
    Guest

Ayrımcılığa tabi tutulmasak ne mimari sorun ne işsizlik nede diğer sorunlar olurdu. Zincirleme reaksiyon zincirin ilk halkası ayrımcılık orada bir arıza olunca geri kalan parçalar ister istemez arıza veriyor.

ne güzel dile getirdin.. yürekten katılıyorum..
    engelli/engelsiz ayrımcılığı yapıldığı için, engelsizler her alanda birinci sırada olduğu için, herşey onların isteği (gönlüne göre) doğrultusunda dizayn edildiği için biz engelliler hep sorun yaşıyoruz..

sanırım insanlar şöyle düşünüyor; dünyaya gelen her insan engelsiz gelmeli.............kural bu...............arada bir kural bozuluyor ve siyah civciv olarak (engelli) bizler dünyaya geliyoruz ve kuralı bozuyoruz............(çok ayıp ediyoruz, neden kuralı bozuyoruz ki?!) ve engelsiz insanlar şaşırıyor.. onları zora sokuyoruz.. bir sürü isteğimiz oluyor ve yapmalarını istiyoruz.............isteklerimizi yapmakta zorlanıyorlar.. engelsiz insanlara göre programlanmış herşey.. arada bir dünyaya (engelli olarak) gelipte neden kuralları bozarız ki?!

evet; ayrımcılık olmasa tüm sorunların üstesinden gelinir bence...............

Üye
    Blog Entries
    19

Ben oyumu işsizlikten yana kullandım. Ekonomik özgürlüğü olmayan kişiler bana göre birey de olamıyor. o nedenle en büyük sıkıntı ekonomik özgürlük. bununda olabilmesi için engellilerin aktif çalışma yaşamına bir şekilde dahil olması gerekiyor. işsiz kaldığım zamanlarda bunalıma girmiştim. işsizlik bir şekilde ister istemez sizin sosyal hayatınızın olmamasına neden oluyor. evden dışarı adım bile atamıyorsunuz çünkü cebinizde paranızda paranız yok. hele belli bi yaşa gelmiş iseniz ailenizden para istemek sizin için ölüm demek oluyor. o nedenle işsizlik çok büyük bir sorun. mesela benim 4 tirilyonum olsa engelli olmayı hiç önemsemezdim .

Fırtına
    Guest
    Sponsor Bağlantılar

kızım özge ortopedik engelli..
    bu sene kendisine çok güzel bir iş imkanı sunuldu (tsd. genel başkanı şükrü boyraz'ın asistanı olacaktı) olamadı.. % 40 engelli raporu vermediler.. engelinden dolayı öyle istediği her işe giremiyor (bazı iş verenler görsellik arıyor) engelimizden dolayı başarılı olacağımız iş taleplerini kaybettiğimiz de oldu..

ayrımcılık yüzünden iş bulmakta da güçlük çekiyoruz.. ekonomik özgürlüğümüz engelleniyor..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)