Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree3Likes

Konu: Özürlü raporu hakkında bilgi

Üye

Özürlü raporu hakkında bilgi

Sponsor Bağlantılar

iyi akşamlar.ben yarın pendik devlet hastanesine sağlık kuruluna özürlü raporu için başvuru yapacağım. 23 yaşındayım annemi de hastaneye götürürsem birşey değişir mi. annemi hastaneye götürmeye gerek var mı. annemin hastaneye götürmemin sebebi benim bu durumu ve kulak hastalığımı doktora anlatacak.bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim?

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

İşitme sorunun nedeniyle dr larla yeteri kadar iletişim kuramıyor ve meramını anlatamıyorsan, annenin seninle birlikte gelerek meramını anlatması daha iyi olur.

Üye

ama ben doktorlara herşeyi anlatıroyurum ama vermiyorlar yazmıyor hastalık nedenleri mi.

Üye

halil abi kolay gelsin. ben farklı bir devlet hastanesine gittim. doktora gittim. doktor benim durumumu gördü. sonra bilgi işleme git kaydını yap dedi bana gel dedi doktorun yanına gittim. sonra beni odyo bölümüne gönderdi. odyoda benim işitme testlerim 88 db ve 100 db çıktı sonra tekrar doktorun yanına gittim. beni sağlık kuruluna gönderdi kayıt için, dilekçe başvurusu ve haşhekimliğine imza için gittim. başhekimlikten tekrar sağlık kuruluna gittim. ondan sonra sağlık kurulunda bir engel çıktı. sağlık kuruluna dedim ki ben en son 15 nisanda rapor aldım dedim. onlarda dediki eğer kaydıdını yaparsan dedi senin bu hastaneden % 45 ile % 50 arasındaki rapor % 40 altına düşürürler dedi yani kayıt yaparsam rapor riske girerecekmiş. eğer kayıt yapıldığında bilgisayar sisteminde ulusal özürlüler veri bankasında özürlü raporu kayıt yapılamıyormuş eğer kayıt yapılırsa % 40 altına düşürülüyormuş. bunun nedeni bir önceki rapora göre 15 nisanda almış olduğum devlet hastanesi üzerinden 1 sene geçmesi gerekiyormuş. o yüzden ben manisadaki devlet hastanesinde % 43 lük rapor % 30 a düşürülmüş. bu yüzden bende şubat yada mart ayını bekleyecem...

Üye

selam arkadaşlar sizlerden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.işkura kayıt için sağlık raporu aldım fakat derece yüksek olunca kayıt yaptırmadım aldığım raporda 2022 maaşına uygundur yazıyo bu raporla 2022 maaşımı yükselte bilirmiyim.kolay gelsin

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

Önceki rapor oranın %70 in altında, şimdiki oranın %70 ve üzeriyle kuruma bir dilekceyle başvurarak 2022 maaşını yükseltebiliriz.

Üye

Alıntı world56 Nickli Üye
    den Alıntı Mesajı göster
    halil abi kolay gelsin. ben farklı bir devlet hastanesine gittim. doktora gittim. doktor benim durumumu gördü. sonra bilgi işleme git kaydını yap dedi bana gel dedi doktorun yanına gittim. sonra beni odyo bölümüne gönderdi. odyoda benim işitme testlerim 88 db ve 100 db çıktı sonra tekrar doktorun yanına gittim. beni sağlık kuruluna gönderdi kayıt için, dilekçe başvurusu ve haşhekimliğine imza için gittim. başhekimlikten tekrar sağlık kuruluna gittim. ondan sonra sağlık kurulunda bir engel çıktı. sağlık kuruluna dedim ki ben en son 15 nisanda rapor aldım dedim. onlarda dediki eğer kaydıdını yaparsan dedi senin bu hastaneden % 45 ile % 50 arasındaki rapor % 40 altına düşürürler dedi yani kayıt yaparsam rapor riske girerecekmiş. eğer kayıt yapıldığında bilgisayar sisteminde ulusal özürlüler veri bankasında özürlü raporu kayıt yapılamıyormuş eğer kayıt yapılırsa % 40 altına düşürülüyormuş. bunun nedeni bir önceki rapora göre 15 nisanda almış olduğum devlet hastanesi üzerinden 1 sene geçmesi gerekiyormuş. o yüzden ben manisadaki devlet hastanesinde % 43 lük rapor % 30 a düşürülmüş. bu yüzden bende şubat yada mart ayını bekleyecem...
    merhaba. ben yukarıda soruyu yazmışım. bana normalde verilmesi gereken rapor balthazar formülüne göre % 43 dü ama hastane % 30 olarak yazdı. acaba bu raporu % 30 a düşüren hastane merkez sağlık kuruluyla iletişim mi kurdu. raporu düşüren merkez sağlık kurulu mu. merkez sağlık kurulu sakatlık indirimi için mi bakıyor raporlara yoksa genel olarak bütün hastanelerin verdiği raporlara mı bakıyor. merkez sağlık kurulu nedir ne gibi işleri yapar ve hangi görevler düşüyor?

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15

Merkez Sağlık Kurulu nasıl karar vermektedir?
    Merkez Sağlık Kurulu Gelir İdaresi Başkanlığı nezdinde görev yapmaktadır.
    Merkez Sağlık Kurulunun görevi sakatlık indiriminden yararlanmak amacıyla hastanelerden alınan raporları inceleyip çalışma gücü kayıp oranları belirlemektedir.
    Merkez Sağlık Kurulunun çalışma şekli ve vergi indirimi için başvuracakların yapacağı işlemler bir yönetmelik ile düzenlenmiştir.
    Merkez Sağlık Kurulu kararını verirken, kendisine ulaşan raporların öncelikle yetkili sağlık kuruluşu tarafından verilip verilmediğine, sonra da usulüne uygun olarak düzenlenip düzenlenmediğine bakar.
    Raporlar usulüne uygun ise karar vermek üzere inceler. Kararını verirken raporlarda yer alan laboratuar bulgularını, klinik muayene bulgularını, sakatlık bulgularını ve konulan tanıyı ilgili Yönetmelik ekindeki cetvellere göre inceler.
    Kurul, raporlarda yer alan bulgular ve tanı ile Yönetmelik eki cetvellerde belirlenen çalışma gücü kayıp oranları arasında çelişki görürse resen ve nihai olarak karar vermeye yetkilidir.
    Ancak, kurul gerek görmesi halinde bu raporları bir daha incelenmek üzere raporu veren hastaneye iade edebilir veya başvuruda bulunanın başka bir yetkili sağlık kuruluşuna gönderilmesini isteyebilir.
    Merkez Sağlık Kurulu tarafından verilen kararların sağlıklı olması için, raporda belirtilen ve Yönetmeliğe uygun yazılması gereken laboratuar, klinik muayene ve sakatlık bulguları ile tanının açık ve anlaşılır olması gerekir. Kurul bu bilgileri yetersiz görmesi halinde ilgili hastaneden ek bilgi istemektedir.
    Öte yandan başvuruda bulunan kişiler Merkez Sağlık Kuruluna birden fazla rapor ulaştırırlarsa ve bu raporların bulguları ve tanısı aynı ise Kurul bu raporları değerlendirmeye alarak kararını vermektedir. Ancak bu raporların bulguları ve tanısı farklı ise Kurul ilgiliyi bu raporların birleştirilmesi için hakem hastaneye sevk etmektedir.
    Yukarıda açıklanan düzenlemeler ile yetkili sağlık kuruluşlarından alınan raporlarda belirtilen çalışma gücü kayıp oranlarının, raporlarda belirtilen bulgulara ve tanıya göre doğru olup olmadığının üst kurul olarak görev yapan Merkez Sağlık Kurulunca incelenerek Türkiye çapında aynı bulgular ve tanı için verilen çalışma gücü kayıp oranlarının farklı belirlenmemesi ve
    uygulamanın adaletli olması amaçlanmıştır.

Üye

ben şimdiye kadar hep % 40 ın altında rapor aldım. peki benim yeni alacağım rapor özür oranım % 40 üstünde görünüyor ise daha önceki almış olduğum raporlarla karşılaştırma yaparlar mı merkez sağlık kurulu yeni alacağım hastaneden % 40 ın altına düşürür mü?

Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Blog Entries
    15
    Sponsor Bağlantılar

Daha önce aldığın raporları dikkate alacaklarına pek ihtimal vermiyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)