Like Tree5Beğeni

Konu: 5 Milyon Yeşil Kart Kullanıcısı Üzülecek!

 1. #1
  Üye
  YassaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  3,458
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  5 Milyon Yeşil Kart Kullanıcısı Üzülecek!

  Sponsor Bağlantılar


  Yeşil Kart sahipleri artık sağlık hizmetlerinden yararlanmak için prim ödeyecek
  Hükümet, 2012 Programı’na göre Yeşil Kart sisteminin ortadan kaldırılmasıyla bütçedeki sağlık giderleri kaleminde 4.4 milyar liralık bir düşüş olacağını hesapladı. 9.5 milyon yeşil kart sahibinin durumu ise gelir testi ve benzer uygulamalarla belirlenecek...

  Yeşil Kart sahibinin durumu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılacak gelir testiyle ortaya çıkacak. Genel Sağlık Sigortası sistemine geçilirken, sadece aylık geliri 279 TL’nin altında olanlara bedava sağlık hizmeti verilecek. Bu limitin üzerinde geliri olanlar ise kademeli olarak prim ödemek zorunda kalacak.

  PRİM MİKTARI 33 TL'DEN BAŞLAYACAK

  Vatan'ın haberine göre, prim miktarı gelirin seviyesine göre 33 TL’den başlayacak 200 TL’ye kadar çıkacak. Böylece bütçede sağlık giderlerinde 4.4 milyar TL tasarruf sağlanacak

  GSG KAPSAMINDA OLUNACAK

  Yeni dönemde Genel Sağlık Sigortası (GSG) sistemine geçilirken, Yeşil Kartlılar da genel sağlık sigortası kapsamında olacak. Yeşil Kart sahiplerinin her birinin durumunun ne olacağı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yapacağı gelir testiyle belirlenecek.

  5 MİLYON KİŞİ PRİM ÖDEYECEK

  En az 5 milyon Yeşil Kart sahibinin prim ödemek zorunda kalacağı tahmin ediliyor. 9.5 milyon Yeşil Kart sahibi, durumunun ne olacağını ve ne kadar prim ödemek durumunda kalacağını öğrenmek için yılbaşına kadar bekleyecek. Yaklaşık 9.5 milyon Yeşil Kart sahibinin durumunu belirleyecek olan gelir testi ve uygulama esasları ise halen yürürlüğe girmeyi bekliyor.

  KİRA, ELEKTRİK, SU, TELEFON ÖDEMELERİ İNCELENECEK

  Bu konuyla ilgili çalışmaları Sosyal Güvenlik Kurumu yürütürken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da bu konuda çalıştığı belirtildi. Çalışmalar kapsamında Yeşil Kart sahipleri, harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak, banka kredi kartı harcamalarından, kira ödemelerine, kira gelirlerinden elektrik, su, telefon kullanımlarına kadar bir çok ayrıntıyı içeren yöntemler ve veriler kullanılarak teste tabi tutulacak.

  PRİM ASGARİ ÜCRETE GÖRE OLACAK

  Yeşil Kart sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ne kadar prim ödeyeceğine ilişkin hesaplama, yılbaşında yürürlüğe girecek yeni asgari ücret rakamlarına göre belirlenecek. Yapılacak gelir testiyle Yeşil Kartlılar’ın önemli bir kısmının devlete prim ödemek zorunda kalacağı belirtiliyor. Henüz tamamlanmamakla birlikte yaklaşık 9.5 milyon yeşil kartlının en az 5 milyonunun gelir testini geçemeyeceği ve bu nedenle prim ödemek zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

  HANGİ HALLERDE DEVLET PRİM ÖDEYECEK?

  Ortaya çıkan gelir rakamı aylık asgari ücretin üçte birinden az olması halinde bu kişilerin primlerini devlet ödeyecek. Mevcut duruma göre hesaplanırsa, şu anda geliri 279 liradan fazla olan herkes devlete prim ödeyecek. Halen brüt asgari ücret 837 lira düzeyinde bulunuyor. Bunun üçte birinden az, yani 279 liradan az geliri olan vatandaşların primleri devlet tarafından ödenecek. Bunun üzerindekiler kademeli rakamlarda prim ödemek zorunda kalacak.

  Örnek olarak sistem şu anda devreye girse, aylık geliri 279 lira ile brüt asgari ücret tutarı olan 887 lira arasında olanlar, brüt asgari ücretin üçte birinin yüzde 12’sine karşılık gelen 34 lira düzeyinde Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecek. Brüt asgari ücret ile brüt asgari ücretin iki katı yani şu anda 1.674 lira arasında geliri olanlar ise brüt asgari ücretin yüzde 12’sine karşılık gelen 100 lira tutarında prim ödeyecek. Brüt asgari ücretin iki katından fazla geliri olanlar ise brüt asgari ücretin iki katının yüzde 12’si yani 201 lira tutarında Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecek.


 2. #2
  Üye
  YassaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  3,458
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Yeşil Kartlar iptal olmayacak 12.11.2011 CİHAN

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Murat Karaşen, yeşilkartların 1 Ocak 2012 tarihinde iptal olmayacağını açıkladı.

  9 milyon 210 bin yeşilkartlının yeni yıldan itibaren de sağlık ve ilaç almaya devam edeceğini belirten Karaşen, 1 Ocak 2012'den itibaren yeşilkartılar için gelir testiyapılacağını, zaman içinde prim ödeyenler ve ödemeyenler şeklinde ikiye ayrılacaklarını söyledi.

  Yeşilkart uygulamasında yeni düzenleme 2012 yılı içinde yapılacak. 2008 yılından bu yana 3 kez ertelenen yeşilkartlıların genel sağlık sigortası kapsamına alınmasıuygulaması yılbaşından itibaren hayata geçecek. Ancak yeşilkartlılar gelir testiyapılıncaya kadar ücretsiz tedavi hizmeti ve ilaç alımına devam edecek. Konuyailişkin Cihan'a açıklamalarda bulunan SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Murat Karaşen, 1 Ocak 2012 itibariyle yeşilkartlıların da genel sağlık sigortalı olacağını belirtti. "Bu düzenlemenin yeşilkart sahibi olanları tedirgin etmesin." diyen Genel Müdür Karaşen, olayın detayını da anlattı.

  Karaşen'in verdiği bilgiye göre 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle herkes genel sağlık sigortası kapsamına girecek. Aile ve SosyalPolitikalar Bakanlığı bu çerçevede gelir testi yaparak yeşilkartlıları ayrıştıracak. Gelir testi, zaman içinde uygulanacağı için 1 Ocak sabahı itibarıyla bütün yeşilkartların iptali diye bir şey söz konusu değil. Yeşilkartlılara uygulanacak gelir testibelirlenecek parametrelerle ya evlerinde yapılacak ya da kurumlara çağrılarak uygulanacak.

  Gelir testinden çıkan sonuca göre prim ödeyebilecekler veya ödeyemeyeceklerin kararının verileceğini aktaran Murat Karaşen, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bunu yapacak. Burada yapılacak gelir testine göre kişi başı gelir asgariücretin üçte birinden az ise prim ödemeyecekler. Asgari ücretin üçte biri ve asgari ücret kadar ise 30 lira ödeyerekücretsiz muayene olabilecekler ve ilaç alabilecekler." şeklinde konuştu.

  Yeşil karttaki suistimalleri ortadan kaldıracak yeni düzenlemenin yönetmeliğini Sosyal Güvenlik Kurumu geçtiğimiz aylarda hazırladı. Düzenlemeye göre sistemdeki yeşilkart sahipleri gelirleri üzerinden yeniden değerlendirecek. Eğer kart sahibinin aile fertlerinin kişi başına geliri asgari ücretin üçte birine karşılık gelen 279 lira üzerindeyse, sağlık sisteminden faydalanmaları için aile reisinden 30 lira prim yatırması istenecek.

  GELİR TESTİ İÇİN 10'UN ÜZERİNDE KRİTER BELİRLENDİ

  Geliri testinde titiz çalışma için 10'un üzerinde kriter belirlendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gerçekten yeşilkarta muhtaç kimselerle, zenginleri ayırmak için dedektif gibi çalışacak. Vatandaşların elektrik, su, telefon, internet ve cep telefonu abonelikleri kontrol edilecek. Kredi kartı kullananların limitlerine bakılacak. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü bünyesindeki SOYBİS projesinden veriler de komisyonca çapraz kontrolden geçirilecek. 14 ayrı kurumdan gelen ve içinde vatandaşların tapu, vergi, sigorta kayıtlarının yer aldığı bilgilerle üzerine kayıtlı tarla, taşınır ve taşınmaz mal ve dükkan bulunup bulunmadığı incelenecek.

  Yapılacak incelemeler neticesinde aile içi kişi başı gelir brüt asgari ücretin (şu anda 837 lira) üçte birinden az ise (279 liradan) GSS primini Hazine ödeyecek. Asgari ücretin üçte birinden 279 liradan asgari ücret tutarına kadar ise 30,42 lira sağlık primi tahsil edilecek. Brüt asgari ücret olan 837 ile asgari ücretin iki katı aralığında ise prim tutarı 91,26 liraya çıkacak. Asgari ücretin iki katından fazla ise 182,52 lira alınacak.
  vuslat bunu beğendi

 3. #3
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Yeşil kart tarih oluyor  İşte usulsüz kullanım haberleri ile gündeme gelen yeşil kart sisteminde yapılan düzenlemeler...


  Yeşil kartlı sayısı 14,5 milyona kadar çıktıktan sonra yapılan sıkı denetimlerin ardından 9,1 milyona düştü. Yılbaşından itibaren yeşil kart sistemi ortadan kalkarken yerine zorunlu Genel Sağlık Sigortası sistemi devreye girecek. Ayrıca halen devlet hastanelerine gidebilen yeşil kartlılar, SGK'lılar gibi istediği özel ve üniversite hastanelerine de gidebilecek.

  Yeşil kartlıların yılbaşından itibaren özel hastaneler ile üniversite hastanelerine de gitmesi mümkün olacak. Halen Sağlık Bakanlığı bünyesindeki yeşil kartlılar, tedavi için devlet hastanelerine gidebiliyor. Üniversite ve özel hastanelere doğrudan gidemiyor. Yılbaşından itibaren yeşil kartlılar SGK'ya devredilecek. İsmi de yeşil kart olmaktan çıkıp Genel Sağlık Sigortalısı olarak değişecek. Bu değişiklikle yeşil kartlılar da tıpkı diğer sigortalılar gibi istediği hastaneye doğrudan gidebilecek. Mevcut uygulamada yeşil kartlı, devlet hastanesinde tedavisi yetersiz görülürse araştırma hastanelerine, orada da tedavi edilemezse özel hastanelere sevk edilebiliyor.

  Zaman zaman usulsüz kullanım haberleri ile gündeme gelen yeşil kartlılar için 1 Ocak 2012'den itibaren yeni bir dönem başlıyor. Yeşil kartlılar, bu tarihten itibaren SGK kapsamına alınacak. Ancak yeşil kartların iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu olmayacak. Yeşil kartın SGK'ya devriyle birlikte 9,1 milyon yeşil kart sahibi, doğrudan Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescil edilecek. Böylece bu kişilerin sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşması mümkün olacak. Diğer sigortalılarda olduğu yeşil kartlılar da bütün hastanelerden, sevke tabi olmadan doğrudan yararlanabilecek. Katılım payı ve özel hastanelerin aldığı fark ücretlerini ise ceplerinden ödeyecekler.

  Türkiye'de halen aktif olarak 9 milyon 140 bin yeşil kartlı var. Bir ara 14,5 milyona kadar çıkan yeşil kartlı sayısı, yapılan denetimler sonucu 9 milyon 140 bine geriledi. Bu kişiler, yılbaşından itibaren doğrudan Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescil edilirken yeni yeşil kart almak artık mümkün olmayacak. Yeşil kart sistemi de kalkacak. Bunun yerine devreye girecek olan zorunlu Genel Sağlık Sigortası sisteminde sosyal güvencesi olmayan kişiler gelir testine tabi tutulacak. Gelir testi sonunda eğer ailedeki kişi başına gelir, asgari ücretin üçte birinden az ise sağlık primini devlet ödeyecek. Yani yılbaşından itibaren yeşil kartlı gibi sağlık hizmeti alabilmek için gelir testine tabi olmak gerekecek. Gelir testi, 1 Ocak'tan önce yeşil kartlı olup Genel Sağlık Sigortası kapsamına girenlere de kademeli olarak uygulanacak. Böylece gerçek tablo ortaya çıkacak. Geliri yüksek oluğu halde yeşil kartlı olduğu için Genel Sağlık Sigortası kapsamına girenlerin ayıklanması sağlanacak. Gelir testi sonucu kişi başına gelirin, asgari ücretin üçte birinden az olduğu ortaya çıkarsa bu kişiler Genel Sağlık Sigortalısı olmaya devam edecek.


  haberturk
  YassaX bunu beğendi

 4. #4
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Gelirini devletten gizleyen yeşil kartlıya ceza geliyor  2012 başından itibaren yürürlüğe girecek genel sağlık sigortası kapsamında yeşil kartlıların gelir ve mal varlıkları çapraz sorgulamaya alınacak. Gelirini beyan etmeyene cezai işlem yapılacak.  Yaklaşık 12 milyon yeşil kartlının merakla beklediği ‘gelir testinin’ ayrıntıları netleşti. 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek olan ‘genel sağlık sigortası’ kapsamında yeşil kartlıların, gelir ve mal varlıkları, çapraz sorgulamaya alınacak. Gelirini gizleyen yeşil kartlılara sağlık giderlerinin iki katına kadar para cezası verilecek ve haklarında soruşturma başlatılacak. 1992 yılında çıkarılan yasayla uygulamaya konulan yeşil kart sistemi, 2012’nin başında kaldırılıyor. Yeşil kartlı vatandaşlar ise genel sağlık sigortası kapsamına alınıyor. Sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gelire göre pirim ödenecek.

  Çapraz denetime alınacak

  Yeni yıldan itibaren, herkes elde ettiği geliri beyan edecek. Beyanlar, gelir testine tabi tutulacak. Bunun için, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın veri sistemi kullanılacak. Veri sisteminde, yeşil kartlıların, tapu kayıtları, banka hesapları, SSK ve Bağ-Kur kayıtları, hisse senedi kayıtları toplanacak. Ayrıca, veri sistemi, elektrik ve su fatura bilgilerini de toplayacak. Böylece, yeşil kartlının beyan ettiği gelir, 10’un üzerindeki kalemle sorgulanacak. Örneğin, gelirini asgari ücret olarak beyan eden kişi, 100-200 lira aylık fatura ödüyorsa, gelirleri açıklanması istenecek. Gelirini gizleyen ve yanıltıcı belge sunan yeşil kartlılarla ilgili cezai işlem yapılacak. Bu kişilerden, faydalandığı sağlık hizmetinin bedeli iki katı olarak geri alınabilecek. Yetkililer, Türkiye’de yaklaşık 12 milyon yeşil kartın bulunduğunu bunun da yaklaşık 9.5 milyonunun aktif olduğunu hatırlatarak, yeni dönemde hiçbir yeşil kartlının mağdur edilmeyeceğini belirttiler. Mevcut düzenlemeye göre, yeşil kartlılardan, kademeli olarak ‘katkı payı’ alınacak. Geliri 279 liradan az olan yeşil kartlılardan katkı payı alınmayacak.

  Prim ödeyen yararlanacak

  Aylık geliri, 279 lira ile brüt asgari ücret düzeyinde bulunanlar 34 lira, brüt asgari ücret ile bin 674 lira arasında geliri olanlar ise 100 lira prim ödeyecek. Bunun üzerinde geliri olanların ödeyeceği tutarlar ise 200 lira düzeyinde. Söz konusu primi ödeyen kişiler, yeşil kartlı olarak yararlandıkları tüm sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak almaya devam edecekler.

  Star Gazetesi
  YassaX bunu beğendi

 5. #5
  Üye

  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Şehir
  Rize
  Mesajlar
  80
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  bu uygulamadan sonra yeşil kartlılar da emekli olabilecek gibi sözler yayılıyor insanlar arasında,bunun gerçek payı varmıdır sizc..teşekkürler

 6. #6
  Mehmet Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Kırşehir
  Mesajlar
  5,327
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Yeşil kartlıların emekliliği gibi bir durum söz konusu degildir.

 7. #7
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  9,1 milyon yeşil kartlı tarih olacak  Ne sigorta ne de yeşil kartı olan 1.7 milyon kişiye son çağrı. 1 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmazlar ise aylık gelirinin asgari ücretin iki katı olduğu kabul edilecek.

  SGK Başkanı Fatih Acar, ''Yeşil kartlılar, Ocak'ta SGK'ya devredilecek. Yeşil kartlılar, 1 yıllık vize süreleri doluncaya kadar aynı şekilde sağlık imkanlarından yararlanmaya devam edecek'' dedi.

  SGK Başkanlığında, Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcılığı sınavında başarılı olan adayların atama tercihlerinin alındığı bir tören düzenlendi.

  Acar, törende yaptığı konuşmada, 74 milyon vatandaşa doğumdan ölüme kadar hizmet veren SGK'nın Türkiye'nin en önemli kurumu olduğunu belirtti. Acar, SGK bütçesinin Türkiye merkezi yönetim bütçesinin yaklaşık yüzde 42'sini oluşturduğuna işaret etti.

  Göreve başlayacak 400 Sosyal Güvenlik Denetmen Yardımcısının kayıt dışıyla mücadele edeceğini ifade eden Acar, ''Türkiye, kayıt dışı sorunun çözdüğü anda sosyal güvenlik açıkları tamamen ortadan kalkacak. 26 milyar TL ilave bir kaynağın SGK'ya aktarılacağı, daha sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sisteminin kurulacağı bir dönemi yaşamamız mümkün'' diye konuştu.

  Acar, 2008'den bugüne kadar kayıt dışıyla mücadele kapsamında yaklaşık 1 milyon kişinin ve 60 milyon işletmenin kayıt altına alındığını vurguladı.

  Yeşil kartlıların SGK'ya devri

  SGK Başkanı Acar, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren 9,1 milyon yeşil kartlının genel sağlık sigortalısı olarak SGK'nın bünyesine katılacağını söyledi. 5510 sayılı Kanun'un norm ve standart birliğinin sağlanmasını amaçladığını anlatan Acar, yasayla ayrıca nüfusun tamamının genel sağlık sigortası uygulamasına geçirilmesinin hedeflendiğine işaret etti. Acar, ''74 milyon insanımız genel sağlık sigortası şemsiyesi altına girmiş olacak. Bu, insanlar doğar doğmaz devletin sağlık şemsiyesi altına girmiş demektir'' dedi.

  Türkiye'deki 62,9 milyon kişinin bugün itibariyle sosyal güvenlik kapsamında olduğuna işaret eden Acar, bunların SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı mensuplarıyla bakmakla yükümlü olduğu kişiler olduğunu dile getirdi. 1 Ocak 2012'den itibaren yeşil kartlıların da SGK'ya gelmesiyle toplam 72 milyon kişinin genel sağlık sigortası şemsiyesi altına alınağına dikkati çeken Acar, yeşil kartlı diye tabir edilenlerin içinde yaşlılık aylığı alan 1 milyon 342 bin kişiyle geçici köy korucusu olan 74 bin 159 kişinin de yer aldığını belirtti. Acar, ''Burada kapsam dışı olan bir kesim var, tutuklu ve hükümlüler (127 bin kişi), er, erbaş ve yedek subaylar (650 bin kişi) ile banka sandıkları... İnşallah bunlar da 2013 yılında kuruma devredilecek ve kurum 74 milyonu genel sağlık sigortası bünyesine almış olacak'' diye konuştu.

  1 Ocak'ta ne olacak?

  Acar, yeşil kartlıların endişe etmesini gerektirecek bir durum bulunmadığını vurgulayarak, onları mağdur edecek bir uygulamanın söz konusu olmayacağını söyledi. Yeşil kartlıların Sağlık Bakanlığındaki bütçesinin 1 Ocak'ta SGK'ya devredileceğini anlatan Acar, yeşil kartlıların 1 yıllık vize süreleri doluncaya kadar aynı şekilde sağlık imkanlarından yararlanmaya devam edeceklerini söyledi. Acar, şöyle devam etti:

  ''Vize süreleri dolduğu zaman daha önce il ve ilçe idare kurullarına gidiyorlardı. şimdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidecekler. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, gelir testini yapacak. Gelir testi, Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) kapsamında ve puanlama formülüyle yapılacak. 13 kurumdan 28 sorgulama yapılarak bir kişinin yeşil kart alma hakkını elde edip etmediği anlaşılacak. Nüfustan, TÜİK'ten, SGK'dan online ile bilgiler alınacak, tapu kayıtlarına bakılacak. Bu sorgulamalar 3'er aylık dönemler halinde otomatik olarak, kişilerin müracaatına gerek kalmaksızın yapılacak. Bu sorgulama sonucunda gelir düzeyi asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilen kişiler, primleri devlet tarafından ödenerek, sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecekler.

  Hane halkı kavramı çok önemli. Bir hanede 4 kişi varsa bu 4 kişinin elde ettiği gelir toplanarak 4'e bölünecek. Çıkan rakam asgari ücretin 3'te birinden azsa devlet primi ödeyecek ve bu kişiler sağlık imkanlarından yararlanmaya devam edecekler.

  Gelir testi sorgulaması sonucunda 4 kategori var. Asgari ücretin üçte birinden yani 279 TL'den az geliri olanların primini devlet ödeyecek. Geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar 33 TL, geliri asgari ücretle asgari ücretin iki katı arasında olanlar 100 TL, geliri asgari ücretin iki katının üzerinde olanlar da 200 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek. Yani herkes genel sağlık sigortası şemsiyesi altında olacak.''

  ''1 milyon 700 bin kişi sisteme kayıtlı değil''

  Fatih Acar, Türkiye'de SSK, Bağkur, Emekli Sandığı ve yeşil kart uygulaması kapsamında olmayan, yani herhangi bir şekilde sisteme kayıtlı olmayan 1 milyon 700 bin kişi bulunduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

  ''Sisteme kayıtlı olmayan 1 milyon 700 bin kişi 1 Ocak'tan itibaren sisteme tescil işlemini yaptırmak zorundalar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gelir testi sonucuna göre primlerini ödemek zorundalar. Eğer bu kişiler bir şekilde SGK'ya müracaat etmezlerse veya yeşil kart vize süresi dolanlar 1 ay içinde gelir testini yaptırmazlarsa asgari ücretin iki katından fazla geliri olduğu kabul edilecek ve buna göre prim ödeme zorunluluğu geliyor. Bu noktada gelir testi yaptırmak son derece önemli. Burada yeşil kartlıların ve sistem dışında olan 1 milyon 700 bin kişinin 1 Ocak tarihinin altını özellikle çizmesini ve takip etmesini önemsiyoruz. Herkes bir şekilde kayıt altına girecek ve gelir düzeyine göre sağlık imkanlarından yararlanmaya devam edecek.

  Vize süresi dolana kadar yeşil kartlılarla ilgili herhangi bir sorun yok. Ama bir kişinin Mayıs 2012'de vize süresi doluyorsa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidecek ve orada gelir düzeyleri tespit edilecek ve geliri asgari ücretin üçte birinden az ise statüleri devam edecek, yine aynı şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanacak.''

  Anadolu Ajansı
  YassaX bunu beğendi

 8. #8
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu

  Yeşil kart sahiplerine 'Genel Sağlık Sigortası' uyarısı  Yeşil kart sahibi olanlar ile herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların, 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamına alındıkları belirtildi. Yeşil kartlı olmayanlar ile herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların bir ay içinde gelir tespiti için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları'na başvurmaları gerektiği hatırlatıldı.

  Nevşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan İl Müdürü Asım Göveren imzası ile yapılan yazılı açıklamada, "5510 sayılı kanunun geçici 12' nci maddesine göre; yeşil kart sahibi olanlar ile yeşil kartlı olmayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar, 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamına alınacaklardır. 01 Ocak 2012 tarihinden sonra yeşil kartlı olmayanlar ile herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların genel sağlık sigortası tescili Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen yapılacaktır. Bu kişilerin 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren bir ay içinde gelir tespiti için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir.” denildi.

  Yapılan gelir tespiti sonucunda; aile içindeki kişi başına düşen gelir miktarı, asgari ücretin üçte birinden (295.50 TL) az olanların primleri devlet tarafından karşılanacak. Asgari ücretin üçte biri (295.50 TL) ile asgari ücret (886.50 TL) arasında olanlar 35.46 TL ödeyecek. Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar 106.38 TL. Asgari ücretin iki katından (1.773.00 TL ) fazla olanlar ise 212.76 TL ödeyecekler.” açıklaması yapıldı.

  01 Ocak 2012 tarihinden sonra yeşil kart vizesi dolanların ise vize tarihinin dolduğu tarihten itibaren bir ay içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir tespiti talebinde bulunmaları gerektiği vurgulanarak, gelir tespiti için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ya da Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmayanlardan ise asgari ücretin iki katı tutarı üzerinden ( 212.76 TL ) hesaplanan genel sağlık sigortası primi alınacağı bildirildi.

  Cihan Haber Ajansı
  YassaX bunu beğendi

 9. #9
  Üye

  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  arkadaşlar ben geçen sene yeşil kart çıkarmıştım sağlık sorunlarım nedeniyle. haftaya vizesi bitiyor. ben genel sağlık sigortasına geçmek istersem aylık ödermiyim? bekarım. işim falan yok. adıma kayıtlı ne bir elektrik ne bir telefon var. kredi kartım yok. tarlam arazim falan yok. geçimimi babam karşılıyor. yaşadığım ev babamın ama onlardan ayrı yaşıyorum. tek başıma yani. onlar yaşadıgım şehirden başka yerde yaşıyorlar. bu durumda ödermiyim? ödersemde ne kadar öderim? ha bide emekli olunmuyorsa neden sağlık sigortası diyorlar bunun adına. insan her ay hasta olacak değil ya. bu kadar para ödeyecek sadece sağlıktan yararlanacak. buda saçma geliyor bana. ve son sorum, diyelimki kpss kazandım devlet memuru oldum yada bi işe girsem sigortalı olarak. bu iptalmi edilecek. bilgisi olanlar cvp verirse sevinirim

 10. #10
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  16,301
  Blog Mesajları
  170
  Bahsedilme
  53 Gönderi
  Etiketleme
  11 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  2022 maaşı alanlar dul ve yetimler otamatik olarak gelir testine tabi tutulmadan sağlık güvencesi kapsamına alınıyor. Bunun haricindekiler gelir testine tabi tutulacaklardır. Ne kadar pirim öderim derseniz bu aylık gelirle orantılı olarak bir düzenleme yapılmıştır. aşağıdaki eki tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

  http://engelliler.gen.tr/f26/genel-s...sorular-11952/


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş