Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sünnet Hakkında Bilinmesi Gerekenler.!

 1. #1
  Fırtına
  Guest

  Sünnet Hakkında Bilinmesi Gerekenler.!

  Sponsor Bağlantılar


  Sünnet, müslümanlarda Peygamber'in yapılmasını istediği için sünnet olarak adlandırılan, çeşitli toplumlarda yaygın olarak uygulanan cerrahi bir girişimdir. Erkek çocuklarında penis glansını örten derinin belirli bir şekil ve ölçüde kesilmesi olarak uygulanır.

  Sünnet'in faydaları halen tartışmalı olmakla birlikte kesin olarak tespit edilmiş olanlar;

  Sünnetli erkek çocuklarında idrar yolu iltihaplanması daha az gözlenir,

  Penis kanseri sadece sünnet olmayan erkeklerde gözlenir,

  Bulaşıcı hastalıklar sünnet olmayan erkeklerde daha sıktır,

  Kadınlarda rahim kanseri riskini azaltır,

  Ülkemizde sünnet dini ve sosyal bir istek olup tüm erkek çocuklarında yaygın olarak uygulanmaktadır. Aile için sünnet töreni yapılması zevkli ve gururlu bir olay, manevi bir mutluluk olarak kabul edilmektedir. Çocuk açısından ise sünnet, arkadaşları arasında statü kazanmak açısından önemli bir olaydır.

  Sünnet Ne zaman Yapılmalıdır.?

  Sünnet genellikle ergenlik çağı öncesi yapılmaktadır. Son zamanlarda yeni doğan (ilk 2 haftalık) bebeklerde cerrahi işlemin kolaylığı, bebekte yara iyleşmesinin çabuk olması, sünnet sonrası bakımın kolaylığı ve psikolojik travma oluşturmaması nedeniyle en ideal yaş olarak kabul edilmektedir.

  Her yaşta sünnet yapılabilmekle beraber 2 - 4 yaş arası çocuklarda kimlik gelişimi, ben merkeziyetçi ve uyumsuz olmaları nedeniyle zorunlu olmadıkça sünnet yapılmamalıdır.

  Sünnet'te prensipler;

  Her çocuk yapılacak işlem hakkında bilgilendirilmeli ve bu işlemi kabul edip etmeme hakkına sahip olmalıdır. Sünnette önemli olan, çocuğa yapılacak cerrahi işlemin mümkün olduğunca psikolojik travma oluşturmadan, hijyenik şartlara uygun ve problemsiz yapılmasıdır. Günümüzde sünnet'in anatomik, fizyolojik, psikolojik açılardan bilgisi olmayan kişiler tarafından, uygun olmayan yerlerde ve koşullarda yapılmasının kabul edilebilir hiç bir gerekçesi olamaz. Sünnet ne kadar basit görülse de önemli bir cerrahi girişimdir. Bu nedenle sünnet yapılan yer ve aletlerde sterilizasyon, asepsi,antisepsi gibi tanımladığımız mikrop içermeyen ortam sağlanması zorunludur.

  Sünnet sonrası neler olabilir.?

  İşin uzmanı olmayan kişilerce yapılan sünnetlerde oluşabilecek sorunları şu şekilde özetleyebiliriz;

  KANAMA

  Normal veya kan hastalığı olan çocuklarda uygun olmayan tekniklerle yapılan sünnetlerde ya da sünnet sonrası travmayı takiben gözlenir. Normal çocuklarda ikinci bir cerrahi işlem yeterli iken, kan hastalığı olan çocuklarda bazen çok geç kalınabilinir.

  ŞEKİL BOZUKLUĞU

  Uygun olmayan teknik ya da işin uzmanı olmayan kişilerin yaptığı sünnetlerde gözlenir. Şekil bozukluğu kabul edilebilir sınırlarda ya da aile ve çocuğu rahatsız etmeyecek düzeylerde ise adolesan çağına kadar beklenir. Adolesan çağı sonrası şekil bozukluğu azalmamış yada kaybolmamışsa tekrar sünnet gerekir.

  KALICI SAKATLIK

  Aşırı doku kaybı yada koter ile aşırı yanık olmuş ise gözlenir. Çeşitli estetik ameliyatlarla kısmen düzeltilme yapılabilse de fonksiyon kayıpları düzelmez.

  KÖTÜ NEDBE DOKUSU

  Yara uçları dikilmeyip kendi kendine iyleşmeye bırakılmış çocuklarda gözlenir.

  ENFEKSİYON, BULAŞICI SARILIK

  Özellikle toplu sünnetlerde, asepsi, antisepsi kurallarını bilmeyen kişilerin yaptığı sünnetlerden sonra gözlenir.

  PEYGAMBER SÜNNETİ

  İdrar deliğinin daha aşağıda olduğu çocukların sünnet yapılması ile bu çocukların ameliyat şansını kaybetmesi ya da çok daha ciddi bir kaç ameliyat olması gerekebilir.

  TAM PENİS KAYBI

  Yukarıda görüldüğü gibi bu liste daha da uzayabilmektedir. Sünnet bir ameliyattır ve ameliyat gibi yapılmalıdır. Asla hafife alınmamalıdır, çünkü ürkütücü ve çocuğunuzun hayat boyu taşıyabileceği sorunlar oluşturabilmektedir. Sünnet evde, sokakta, düğün salonunda itiş kakış halinde yapılamaz. Önce çocuk, cerrahi girişim öncesi psikolojik olarak hazırlanmalıdır.  Çocuk ile iletişim kurulduktan sonra sünnet derisi özenle çıkarılıp, damarları bağlanıp, yara kendi kendine emilen dikişlerle kapatılmalıdır (resim) Bu şekilde yara iyileşmesi sorunsuz ve daha hızlı olmaktadır. Toplumumuz son yıllarda özellikle medya ve iletişim araçlarının artması ile sünnetin ciddiyetini giderek kavramıştır. Bununla beraber bazı ailelerin, sünnet düğününü en güzel yerde ama esas önemli olması gereken cerrahi işlemi ehliyetsiz kişilerce uygun olmayan şartlarda yaptırılmasının kabul edilebilir bir gerekçesi olamaz.


  Dr. Aydın Mevsim


 2. #2
  Fırtına
  Guest

  Sağlıksız sünnet ömür boyu olumsuz etki bırakabiliyor.!  Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Doktor Erdal Türk, sünnetin çok önemli bir cerrahi işlem olduğunu belirterek aileleri, sağlıklı koşulların olmadığı yerlerde sünnet yaptırmamaları konusunda uyardı.

  Yaklaşan sünnet mevsimi öncesinde Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Doktor Erdal Türk, bir açıklama yaptı. Sünnet polikliniği uygulamasında Denizli Devlet Hastanesi'nin Türkiye'ye öncülük ettiğini belirten Uz. Dr. Erdal Türk, amaçlarının sünnet polikliniklerini Türkiye'deki hastanelere yayarak sünneti yapılan çocukları kayıt altına almak ve sünnet sonrası oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek olduğunu belirtti.

  Dr. Türk, sünnetin bu iş için özel olarak hazırlanmış odalarda ve ameliyathanelerde eğitimli kişiler tarafından yapılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu; "Ülkemizde dini inançların bir gereği olarak uygulanmakta olan sünnet, özellikle okulların tatil olmasını takiben yaz aylarında tüm ülke genelinde oldukça sık uygulanmaktadır. Sünnet, aslında çocuk için oldukça önemli bir cerrahi işlem yani önemli bir ameliyattır. İşlem esnasında yaşanan herhangi bir olumsuzluk, hem psikolojik hem de fizyolojik olarak çocuk üzerinde ömür boyu etkili olabilir.."

  Türkiye'de bu son derece önemli bir işlemin sağlık yönünün pek önemsenmediğini belirten Dr. Türk, sözlerini şöyle sürdürdü; "Daha ziyade tören kısmına önem verilmektedir. Düğün salonları tutulmakta, hediyeler alınmakta, konvoylar yapılmakta ancak sıra sünnete gelince ya bir toplu sünnet ya da ev ve küçük sağlık kabini gibi hijyenik koşulların tam sağlanamadığı yerlerde işlemin uygulanmasına ses çıkartılmamaktadır. Çocuklarımızın yaşamı üzerinde bu derece önemli bir işlem olan sünnetin sağlık kuruluşlarında, bu işler için özel olarak hazırlanmış odalarda veya ameliyathanelerde eğitimli kişilerce yapılması gerekmektedir. 21. yüzyılda, evlerde yapılan sünnetlerle toplu sünnetlerin artık tarih olması gerekmektedir.."

  ÇOCUĞUN YAŞINA BAĞLI

  Sünnetin çocuğun yaşına bağlı olarak iki şekilde yapıldığı belirten Uz. Dr. Erdal Türk, 6 yaşından küçük çocukların lokal anestezi ile sünnet edilmelerinin doğru olmadığını ayrıca yeni doğan çocuklarda ağrı duyulmadığı ve anesteziye gerek olmadan sünnet edilebilir şeklindeki inanışın da yanlış olduğunu söyledi.

  Sünnet çocuğun yaşına bağlı olarak iki şekilde yapılabileceğini anlatan Uz. Dr. Erdal Türk, sözlerini şöyle sürdürdü; "Eğer çocuk 6 yaşın üzerinde ve sünnet olması gerektiğini kavramış, sorun çıkartmıyorsa yani uyumlu ise lokal anestezi ile sünnet edilebilir. Bu uygulamada işlemden 15-30 dakika önce penis çevresine yapılacak lokal anestezik ilaçlar sinirler uyuşturulmakta ve çocukların yapılan sünnet işleminde hiç bir ağrı duymaması sağlanmaktadır.

  Diğer yöntem ise 6 yaşından küçük çocuklar için genel anestezi uygulamasıdır. Bu yaş grubundaki çocukların lokal anestezi ile sünnet edilmeleri uygun değildir. Ayrıca, yenidoğan döneminde çocukların ağrı duymadığı ve anesteziye gerek olmadan sünnet edilebilir şeklindeki inanış ise doğru değildir. Ağrı yaşamın her döneminde hissedilir, ancak bu yaş grubundaki bebekler ağrının yerini tam olarak belirleyemezler.."

  Denizli Devlet Hastanesi'nde 2005 yılından beri hizmet vermekte olan sünnet polikliniğinde çocukların sağlıklı bir şekilde sünnet edildiğini geçen yıl 876 çocuğun Denizli Devlet Hastanesinde sünnetini yaptıklarını belirten Uz. Dr Erdal Türk, çocuklarını sünnet ettirmek isteyen ailelerin 1 Haziran tarihinden itibaren çocuk cerrahi veya sünnet polikliniğine müracaat ederek randevu alabileceklerini söyledi.


  İhlas Haber Ajansı

 3. #3
  Fırtına
  Guest

  Sünnet ve faydaları.!


  Sünnet, pipi başını kaplayan derinin çıkartılmasına deniliyor. Bu deri, dışta cilt, içte ise mukoza denilen iki tabakadan oluşuyor ve tıp dilinde “prepisyum” adı veriliyor. Sünnetin tarihi oldukça eskiye dayanıyor. İlk sünnetin milattan önce 15 bin yıl önce yapıldığı sanılıyor. Sünnete ait şekiller ise milattan önce 6000’li yıllara dayanıyor. Eski Mısır'lılara ait hiyerogliflerde sünnet edilen erkek çocuk şekilleri bulunmuştur. Sünnet dinimizde sünnet kabul edilmekle birlikte Müslüman toplumlarda tüm erkek çocuklarda uygulanıyor.

  Erkek çocukların sünnet edildiği tek din İslamiyet değil.. Sünnet, Yahudi dini inancında da büyük yer tutuyor ve farz kabul ediliyor. Musevilerde, erkek çocuklar doğumdan sonraki ilk 7 gün içerisinde sünnet ediliyor. Hristiyan toplumlarda ise sünnet genellikle isteğe bağlı yapılıyor. Ancak, Mısır'daki Kıpti topluluğu gibi Afrika'daki bazı Hıristiyan gruplar, ABD'deki bazı Protestan mezhepler ve Filipinler'deki Katolikler sünneti dinen gerekli olarak kabul ediyorlar. Bugün ABD'de sünnet oranının % 60-80 arasında, Kanada'da bazı bölgesel farklılıklarla birlikte kabaca % 25 olduğu belirtiliyor. İngilizce konuşan diğer ülkelerde ise ortalama % 10'un altında olduğu sanılıyor. Ancak bu konuda kesin istatistik bilgileri mevcut değil..

  Dini ve kültürel etmenlerin yanı sıra, sünnetin bir çok sağlık faydaları bulunuyor.

  Yapılan çalışmalar, sünnetin idrar yolu enfeksiyonu riskini önemli ölçüde düşürdüğünü gösteriyor. Bazı araştırmalarda, sünnet olmayan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu görülme sıklığı sünnetli çocuklara göre 10 kat daha artıyor. Özellikle, yeni doğan bebeklerde yapılan sünnet, ileri dönemlerde görülebilecek idrar yolu enfeksiyonu riskini önemli ölçüde düşürüyor.

  Sünnetin diğer bir sağlık faydası ise penis cildi kanserlerini önlemesi.. Sünnetli kişilerde penis kanseri neredeyse hiç görülmüyor. Yapılan çalışmalar, sünnetli erkeklerde görülen penis kanserlerinin, hatalı sünnet tekniklerini takiben görülen biçimsiz yara dokusundan kaynaklandığını gösteriyor. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığı da sünnet olan kişilerde azalıyor.

  Afrika'da yapılan ve 2007 yılında Lancet dergisinde yayınlanan bazı araştırmaların sonuçlarına göre, sünnet olan kabilelerde AIDS görülme riskinin, olmayanlara göre % 50 daha düşük olduğu belirtiliyor. Kenya'da 2 sene süren ve 1378 erkek üzerinde yapılan bir diğer çalışmada yine sünnetin AIDS hastalığına karşı koruyucu rol oynadığı gösterildi. Sünnet, human papillomavirus (HPV) denilen ve erkeklerde penis, kadınlarda ise rahim ağzı kanserine yol açan bir virüse karşı da koruyucu rol oynuyor. Sünnet olan kişilerde HPV enfeksiyonu daha az görülüyor.

  Sünnet, sadece yapılan kişiye bu faydayı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda erkeğin eşini de HPV enfeksiyonundan koruyor. Böylece kadınlarda görülen rahim ağzı kanseri riskini de azaltıyor. Sonuç olarak, sünnet sadece dini ve kültürel bir unsur olmayıp, son derece faydalı bir cerrahi girişim olarak kabul ediliyor. Bu tür çalışmaların önümüzdeki yıllarda yayınlanacak uzun süreli takip sonuçlarına göre, belki de sünnet tüm toplumlarda tıbbi zorunluluk olarak uygulanacak.


  Doç. Dr. Mahmut Ferda ŞENEL

 4. #4
  Fırtına
  Guest

  Sünnet Derisinin Darlığı (fimozis) ve Pipi iltihabı (balanit)  Sünnet derisi, tıptaki adıyla “prepisyum”un dar olmasına ve geriye doğru sıyrılamamasına “fimozis” deniliyor. Normal şartlarda sünnet derisi geriye doğru kolayca sıyrılıp pipi ucunun tam olarak görülebilmesi gerekiyor. Ancak fimozis durumunda bu deri sıyrılamıyor ve pipi ucu görünmüyor. Bu durumun yol açtığı en önemli sorunlar, çocuğun idrarını rahat yapamaması ve idrar yolu enfeksiyonu. Sünnet derisi darlığı, “balanit” denilen pipi iltihabına da yol açıyor. Sünnet derisinin altındaki salgılar, mikroplar ve ölü hücreler birleşerek “smegma” denilen peynir kırıntısı görünümünde parçacıklar oluşturuyor.

  Normal koşullarda smegma, küçük parçalar halinde pipinin ucundan dışarı çıkar. Pipi ucunda smegma birikimini önlemek amacıyla zaman zaman sünnet derisinin geriye sıyrılarak pipi ucunun temizlenmesi gerekiyor. Sağlık açısından bu oldukça önemli.. Sünnet derisinin darlığı durumunda bu salgılar pipinin ucunda birikiyor. Sünnet derisi geri sıyrılamadığı için smegma pipi ucunda birikiyor ve zamanla smegma kistleri oluşturuyor. Bu durum pipinin şişmesine, iltihaplanmasına ve hatta idrar yolu enfeksiyonuna yol açıyor. Oldukça rahatsızlık veren fimozis, çocuğun idrar yaparken zorlanmasına yol açtığı gibi pipi ucunda kızarıklık ve kanamaya da sebep oluyor.

  Fimozisin en kesin tedavisi sünnet.. Bazı hekimler, pipi ucunun açılması işlemini uygulasalar da, eğer uyuşturmadan yapılırsa oldukça acı veriyor. Açma işleminden sonra pipide 3-4 gün süren şişlik ve kızarıklıklar oluyor, çatlaklar oluşuyor. Genellikle bir aya kadar pipinin ucu tekrar daralıyor. Bu nedenle çocuğa bir kez müdahale yapmak, aynı sünnet etmek çok daha akılcı görünüyor. Sünnet öncesi zaten uyuşturma işlemi uygulanacağı için pipi ucu açılırken çocuk acı duymuyor.

  Pipi ucunun iltihaplanmasına “balanit” deniliyor ve sünnetsiz çocuklarda görülüyor. Balanitte, pipi şişiyor, özellikle ucunda kızarıklık oluyor ve kanama görülebiliyor. Sünnet sonarsında balanit neredeyse hiç görülmüyor. Balanite yol açan başıca sebep sünnet derisinin dar olması, yani “fimozis”.. Bazı küçük erkek çocuklarda görülen bu durumda, pipi ucunda biriken vücut salgıları dışarı çıkamıyor ve içeride birikiyor. Biriken salgılar mikrop üremesini kolaylaştırıyor ve pipi ucu iltihabına veya idrar yolu enfeksiyonuna yol açıyor.

  Yeni doğan erkek bebeklerde sıklıkla fimozis durumu görülüyor. Ancak bebeğin büyümesiyle bu durum düzelebiliyor. Eğer sünnet derisi gevşemez ve pipi ucundan sıyrılabilecek duruma gelmezse bu çocuklarda iltihaplanmalar görülüyor. Balanit sırasında sünnet derisi ve pipi ucu şişer ve kızarır. Ciddi enfeksiyonlarda pipi ucundan sarı renkte koyu kıvamlı iltihap gelir. Çocuğun idrar yapması zorlaşır, hatta hiç idrar yapamayabilir. Pipi ucundaki iltihap idrar yollarını da etkileyerek idrar yolu enfeksiyona yol açabilir. Hijyenik şartlardaki bozukluk, çocuğun sürekli pipisiyle oynaması veya bağışıklık sistemini zayıflatan durumlarda da balanit görülebiliyor.

  Balanit tedavisindeki temel prensip sünnet derisinin gevşetilip pipi ucunu temizlenmesi.. Bu nedenle ilk önerilen tedavi yöntemi sıcak oturma banyosu.. Çocuğun günde birkaç 15-20 dakika süreyle kez sıcak suya oturtulması gerekiyor. Antibiyotikli merhemler hem enfeksiyonun tedavisine yardımcı oluyor hem de sünnet derisinin gevşemesini sağlıyor. Ciddi enfeksiyonlarda ağızdan antibiyotik kullanmak gerekiyor. Balanitin tedavisinden daha önemlisi olmasını engellemek.. Bu nedenle, özellikle pipisinin ucu dar olan erkek çocukların doğduktan sonra en kısa sürede sünnet olması öneriliyor.


  Doç. Dr. Mahmut Ferda ŞENEL

 5. #5
  Fırtına
  Guest

  Yarım Sünnet (Hipospadias)  Halk arasında “yarım sünnet” olarak bilinen hipospadias, dış idrar deliğinin penisin ucuna değil de alt tarafa açılması durumuna deniliyor. Anne karnındaki cinsel gelişim evrelerindeki bozukluğa bağlı olarak dış idrar kanalı tam oluşamıyor ve pipi ucuna ilerleyemiyor.

  Hipospadiasın çok farklı dereceleri var. Dış idrar kanalı gelişimini penis ucuna çok yakın yere kadar tamamlayıp burada kaldıysa buna “glanüler” hipospadias deniliyor. Bu, hipospadiasın en hafif şekli olarak tanımlanıyor. İdrar deliği penis ortalarında veya daha da alt bir seviyede açılabiliyor. Bunlara “penil hipospadias” deniliyor ve orta şiddette kabul ediliyor.

  En ağır siddette olan hipospadias vakalarında dış idrar deliği, penis köküne hatta testisleri taşıyan torbaların arasına açılıyor. “Penoskrotal hipospadias” olarak adlandırılan bu tür vakalar genellikle embriyonun erken cinsel gelişimindeki önemli hormonal sorunlardan kaynaklanıyor. Bu tür hipospadiasa yol açan hastalıkların başında çift cinsiyetlilik olarak da adlandırılan “psödohermafroditizm” geliyor. Embriyonun cinsel gelişimindeki ilk üç ay içerisinde testosteron üretimi oldukça önemli.. Bu dönemde yeterli testosteron bulunmazsa erkek genital organları gelişimini tamamlayamıyor.

  İdrar deliği pipisinin altında olan çocuğun (hipospadias) ameliyat öncesi görüntüleri,

  Ameliyatla idrar deliği pipisinin ucuna alınan çocuğun ameliyat sonrası görüntüleri,

  Yaklaşık her 300 erkek çocuğun birinde görülen hipospadias tedavi edilmediğinde kısırlığa yol açabiliyor. Dış idrar deliği uçta olmadığı için, meni ileri doğru atılamıyor ve spermler vajina dışına doğru çıkıyor. Bu nedenle spermler ulaşması gereken yere, yani tüplere ulaşamıyor ve yumurtayı dölleyemiyor. Hipospadias olan çocuklarda dış idrar deliği oldukça dar olduğu için idrar yapma sorunları da görülebiliyor.

  Hipospadiasın, cinsel kimlik oluşmadan önce en geç 1-2 yaş arasında cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekiyor. Cerrahi müdahalede en önemli hedef idrar deliğinin penisin ucuna alınması.. Hipospadiasa sıklıkla eşlik eden penis eğriliğinin de aynı seansta düzeltilmesi gerekiyor. Böylece hem idrar hem de meninin ileri doğru atılabilmesi sağlanıyor. Şiddetli hipospadias vakalarında tek bir sean yeterli olmayıp birden çok ameliyat yapılması gerekebiliyor.

  Şiddetli, yani penoskrotal hipospadias vakalarında, penis boyunu uzatmak için hormon tedavisi de uygulamak gerekebiliyor. Cerrahi sonuçlar genellikle yüz güldürücü.. Erken yaşlarda yapılan ameliyat ve tedavilerden sonra bu çocukların neredeyse tamamında işlevsel ve normal görünümde penis elde ediliyor.  Doç. Dr. Mahmut Ferda ŞENEL

 6. #6
  Fırtına
  Guest

  Sık sorulan sorular.!  Sünneti ne zaman yaptırmalıyım?

  Sünnet, çocuk doğduğu günden itibaren her an yapılabilir. Bazı yaş gruplarında sünnet yaptırmanın sakıncalı olduğu söylense de bu konuda literatürde bir tane dahi bilimsel yayın bulunmamaktadır. Benim en çok tavsiye ettiğim dönem erken bebeklik aylarıdır. Unutmayınız ki çocuğunuzun yaşı büyüdükçe, bilinç geliştikçe psikolojik stresi artacaktır.

  Sünnet ne zaman zorunludur?


  Sünnet derisinde darlık varsa (fimozis), sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, pipisi iltihaplanıp şişiyorsa (balanit), idrar yapma zorluğu varsa, idrar yollarında tıkanıklık varsa bu çocukların en kısa zamanda sünnet yapılması gerekiyor.

  Sünneti kime yaptırmalıyım?


  Sünnet, birçok erkek çocuk için hayatının ilk ve son ameliyatı oluyor. Bu derece önemli bir organa yapılan cerrahi müdahalenin mutlaka konunun uzmanına, mümkünse bir çocuk ürologuna yaptırılması gerekiyor.

  Sünnetin riskleri nelerdir?

  Her cerrahi müdahalenin olduğu gibi sünnetin de kendine göre bazı riskleri bulunuyor. Kanama ve enfeksiyon, en sık görülen komplikasyonlar arasında. Ancak bu tür riskler, plastik kıskaçla yapılan sünnet sonrası neredeyse hiç görülmüyor.

  Toplu sünnet zararlı mı?


  Dikişli yöntemle yapılan toplu sünnetler önemli sağlık sorunlarına yol açıyor. Yüzlerce hatta bazen binlerce çocuğu bir arada sünnet etmeye yetecek cerrahi sünnet aletlerini temin etmek mümkün değil.. Eldeki setleri sterilize etmek için de yeterli vakit bulunmuyor. Bu nedenle toplu sünnetlerde aynı aletler bir çok çocukta kullanılıyor. Çocuklardan birinde sarılık veya AIDS mikrobu varsa, tüm çocuklara bulaşabiliyor. Ancak, plastik kıskaç yönteminde cerrahi aletlere ihtiyaç duyulmadığı ve her çocuğa ayrı malzeme kullanıldığı için, bu yöntemle yapılacak toplu sünnetlerde sarılık veya AIDS bulaşma riski yok..

  Sünnet öncesi neler yapmam gerekiyor?


  Plastik kıskaç yöntemiyle yapılan sünnet öncesinde yapılması gereken hiçbir hazırlık bulunmuyor. Çocuğun aç kalmasına gerek yok, aileler çocuklarını yedirip gelebilirler. Özel bir malzeme getirmelerine gerek yok..

  Çocuğumu sünnete nasıl hazırlamalıyım?


  Bu konuda kesin belirlenmiş standartlar ve yazılı kurallar bulunmuyor. Bu nedenle bu konuda vereceğim bilgiler 18 yıllık sünnet tecrübelerimin sonucudur. Çocuğun yaşı ne olursa olsun, sünnete bakış açısı ve düşünce tarzı erişkinlerden farklıdır. Çocukların hayal dünyası oldukça geniştir. Çocukların dünyaya ve sünnete bakış açıları bizimkinden oldukça farklı olduğu için kendisine anlatılanları bir erişkin gibi değerlendirmeyecektir.

  Sünnet konusunda arkadaşlarından duydukları veya büyüklerin şaka olarak söylediği birçok şeyi (örneğin baltayla kesilecek esprisi) çocuklar ciddiye alır ve kafalarında çok farklı bir sünnet portresi çizer. Bu nedenle, çocuklara sünneti en ince detaylarına kadar anlatmak birçok kez ters etkiye yol açar. Çocuklarda en fazla tepki yaratan ve korkuya yol açan iki kelime “kesme” ve “iğne”dir.. “Doktor amca pipine küçük bir iğne yapacak ve sonra ucunu kesecek” şeklinde bir açıklama, biz erişkinlere son derece mantıklı gelse de çocukların hayal dünyasında oldukça farklı algılanıyor.

  Daha önce başka yerlerine iğne yapılmış olan bir çocuk daha bu acıyı hatırlarken şimdi en hassas yerine bunu yapılacağını öğrenince korkusu 10 kat artıyor. Bir de pipisinin tümden kesileceğini zanneden çocuk için sünnet tam anlamıyla korkunç bir olay haline geliyor. Hele bu tür bilgiler sünnetten birkaç ay önce çocuğa verilmeye başlanınca, çocuğun kabusu oluyor. Sünneti, evdeki en önemli gündem maddesi haline getirmemek ve bu konunun çocuğun yanında fazla konuşulmaması da çok önemli.. Çocuğa yapılacak tüm açıklamaların sünnetten çok kısa bir süre önce ve kısa olarak yapılması, kesilme-iğne gibi kelimelerin kullanılmaması durumunda oluşacak stres en aza indirilecektir.

  Sünnet derisi nasıl kesiliyor?


  Plastik kıskaç yönteminde, sünnet derisi neşterle, yani steril bisturiyle kesiliyor. Lazer veya koter kullanılmıyor.

  Çocuğum sünnet sonrası ne zaman banyo yapabilir?

  Bu yöntemle yapılan sünnetlerden sonra aynı gün banyo yapılabilir. Hatta denize dahi girebilir. Açıkta yara olmadığı için, suyun yaraya değmesi ve enfeksiyona yol açması mümkün değil..

  Sünnet sonrası ne zaman okula gidebilir?

  Bu yöntemde herhangi bir yara bakımı gerekmediği ve çocuklar gündelik kıyafetlerini derhal giyebildiği için okula gitmesinde sakınca yok.. Ancak, okul sırasında uzun süre aynı şekilde oturması, veya arkadaşlarıyla şakalaşırken pipisine darbe alma ihtimali olduğu için çocuğun bir hafta okula gitmemesini öneriyorum.. Okula gitmediği süre içerisinde, pipisine darbe almamak kaydıyla, sokağa çıkması, gezmesi, oyun oynaması yasak değil..

  Pansuman yapmamız gerekiyor mu?

  Hayır.. Açıkta yara olmadığı için pansuman veya başka bir yara bakımı gerekmiyor.


  Plastik kıskaç kendiliğinden çıkabilir mi?

  Hayır.. Plastik kıskacın kendiliğinden çıkması veya çocuğun çekerek çıkarması mümkün değil.. Kıskacın çıkabilmesi için yan keski yardımıyla plastik kilitlerin kesilmesi gerekiyor.

  Plastik kıskaca kaka bulaşırsa ne yapalım?


  Korkmayın, kaka veya başka bir pisliğin bulaşmasının hiçbir önemi yok.. Yara, açıkta değil plastiğin altında olduğu için enfeksiyon riski bulunmuyor. Çocuğu suyun altına sokup yıkayabilirsiniz.

  Bez bağlayabilir miyiz?


  Evet.. Sünnet sonrası derhal bez bağlanabiliyor.


  Sünnet sonrası ateş olur mu?


  Hayır.. Sünnet sonrasında ateş olursa, birkaç gün önce kaptığı bir mikroba bağlı ateşli bir hastalık geçiriyor olabilir. Ateş devam ederse, sebebini anlamak için çocuk uzmanına gösteriniz.

  İdrar yaparken ağrısı olur mu?


  Hayır.. Açık yara olmadığı için idrarın temasına bağlı acı olmaz..


  Doç. Dr. Mahmut Ferda ŞENEL

 7. #7
  Fırtına
  Guest

  Plastik Kıskaç Yöntemi Nedir.?  Plastik kıskaç yöntemi, son yıllarda yaygın olarak uygulanan ve kesilecek olan sünnet derisinin ilk önce plastik bir kıskaçla sıkıştırılıp, sonra kesilmesine dayanan bir sünnet tekniği.. Plastik kıskaç sünnet derisini sıkıca tuttuğu için kesilirken kanama riski bulunmuyor. Dokuları plastik kıskaçla sıkıştırıp sonra kesme prensibi yıllardır bebeklerin göbek kordonunu keserken kullanılıyor. Yeni doğan bebeğin kordonu kesilirken artık dikiş kullanılmıyor, bunun yerine plastik toka benzeri bir klipsle kordon tutturup sonra kesiliyor.

  Sünnette kullanılan plastik kıskaç, göbek kordonuna uygulanan klipsin, pipiye uyarlanmış yuvarlak şekli olarak tanımlanabilir. Belirtmek isterim ki, uygulanan bu yöntem cerrahi prensiplere tamamen uygun.. Buradaki hedef, kesilen yara dudaklarının bir arada tutulması.. Günümüzde, bu hedefe ulaşmak için, dikişe alternatif olarak kullanılan birçok materyal bulunuyor. Örneğin kafa kesiklerinde dikiş yerine steril bantlar (steril strip) kullanılıyor. Bu bantlar yardımıyla bir araya getirilen yara uçları 4-5 gün içerisinde iyileşiyor. Büyük ameliyatlarda uzun yaraları kapatmak için tel zımbalar (stapler), kısa yaralarda doku tutkalı (fibrin glue) kullanılıyor.

  Dikişe alternatif olarak kullanılan bu malzemelerin tek görevi yara kenarlarını uç uca getirmek ve bir süre için bu pozisyonda tutmak. Plastik kıskacın da tek görevi yara dudaklarını bir arada tutmak.. Dikiş, çelik zımba, steril bant, doku yapıştırıcısı veya plastik kıskaç gibi tüm materyaller yaraları kapatmak için sadece birer araç.. Amaç, vücuda zarar vermeden yara uçlarının bir araya getirilmesi.. Sünnet için bu amaca en uygun materyal, daha uygunu keşfedilene kadar plastik kıskaç olarak görünüyor.

  Plastik kıskaçla sünnet tekniğinin geçmişi 150 yıl öncesine dayanıyor. Yılar önce metalik klipsle sünnet derisi sıkıştırılarak kesiliyordu. 1980’li yıllarda, Hacettepe üniversitesinde üroloji asistanıyken, yenidoğan bebeklerin sünnetini, “gomko” denilen, çan şeklindeki metal sıkıştırıcıyla yapıyorduk. Şunu da belirtmek isterim ki stajyerlik yıllarımda, kaynatılarak kullanılan cam enjektörlerle kan alınıyordu. Plastik teknolojisinin gelişmesiyle birlikte birçok tıbbi malzemenin plastikten yapılan ve tek kullanımlık benzerleri üretildi. Örneğin, plastik kullan-at enjektörler ülkemizde son 20 yıldır kullanılıyor. Aynı şekilde gomko cihazının da tek kullanımlık plastik versiyonu üretildi.

  Tek kullanımlık (kullan-at) plastik kıskaçlar yaklaşık 20 sene önce Avrupa ve ABD’de, 10 yılı aşkın süredir ülkemizde kullanıma girdi.. Günümüzde artık metalik klips, yani gomko yerine bu tek kullanımlık plastik klipsler kullanılıyor. Bu plastik klipsler sadece bir kere kullanılabiliyor ve steril paketler halinde bulunuyor.

  Ülkemize ilk olarak bir Hollanda firması tarafından üretilen ve Singapur yapımı olan plastik kıskaçlar kullanıldı, ancak son yıllarda yerli üretim olan ve CE belgesine sahip plastik kıskaçlar da kullanıma sunuldu. Plastik kıskaçlar, çocuğun pipi boyuna göre 10 numaradan başlayıp 18 numaraya kadar büyüyerek gidiyor. Sünnet sırasında her çocuğa pipisine uygun numara seçiliyor. Plastik kıskaç iki kısımdan oluşuyor. İlk bölüm, şeffaf huni benzeri yaklaşık 2cm uzunluğunda, iç kısmı boş olan bir plastik parçadan oluşuyor. İkinci kısım ise beyaz, çember şeklinde ve kilit mekanizması olan bir plastikten oluşuyor.


  Doç. Dr. Mahmut Ferda ŞENEL

 8. #8
  Fırtına
  Guest

  Uzmanlardan sünnet uyarısı.!  Sünnet sezonunun açılmasıyla uzmanlar, hatalı sünnet konusunda anne ve babaları uyardı..

  Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Sadi Turkan, çocukların sünnete psikolojik olarak da hazırlanması gerektiğini söyledi. Çocukları 'kestireceğiz' gibi korku verici ifadelerle korkutmanın psikolojik olarak zararlı sonuçlara yol açabileceğini anlatan Turkan, şöyle konuştu; "Unutulmamalıdır ki okul çağına gelmiş çocuklar sünnetlerini ömür boyu unutmazlar.

  Çocuğun sünnetini yapacak kişinin bu konuda uzman olup olmadığına dikkat edilmeli.. 'Sünnetçi' adı altında ortalıkta dolaşan her kişiye gelişi-güzel sünnet yaptırılmamalıdır. Sünnetin 'merasim' adı altında sağlıksız ve kalabalık ortamlarda yapılması hem tıbbi hem de çocuk psikolojisi açısından uygun değildir. Sünnet işlemini yapan kişinin, bu cerrahi işlemin tüm yükümlülüğünü üzerine alması şarttır.."

  Hatalı yapılan sünnetin çocuğun tüm geleceğini etkilediğini söyleyerek, anne ve babaları uyaran Turkan, evde ve toplu yapılan sünnetlerden de kaçınılması gerektiğini söyledi. Turkan, cerrahi aletlerin yeterince steril olmadığı ortamlarda yapılan sünnet sonucunda çocuğun AİDS, hepatit gibi bir takım tehlikeli hastalıkların bulaşabileceği konusunda uyardı. Turkan, sünnetle ilgili ailelerin dikkat etmesi ve önemsemesi gereken hususları şöyle anlattı;

  "Sünnet basit bir cerrahi işlem değildir. Sünnet bir ameliyattır. Hatalı yapılan bir sünnet çocuğunuzun tüm geleceğini etkiler. İleride mutlu bir cinsel yaşam için sünnetin düzgün yapılması büyük önem taşır. Sünnette kullanılan cerrahi aletler yeterince steril değilse, çocuğunuza AIDS, hepatit gibi birtakım tehlikeli hastalıklar bulaşabilir. Sünnette kullanılan malzemelerin kaliteli olması yapılan işlemin ciddiyeti açısından önem taşır. Sünnet yapılmadan önce çocuğun başta yumurtalıkları olmak üzere genel muayenesi mutlaka yapılmalıdır.

  Mevcut birtakım hastalıklar varsa mutlaka belirlenmeli ve sünnet uygun koşullarda yapılmalıdır. Kanama pıhtılaşma bozuklukları, idrar deliğinin geride olması gibi durumlarda çocuğa sünnet yapılması uygun olmayabilir. Böyle durumlar hekim tarafından yapılan muayene ve tetkikle anlaşılabilir. Sünnet için ideal yaş iki yaş öncesidir. Ya da altı yaş sonrasıdır.."


  İhlas Haber Ajansı

 9. #9
  Editör

  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  12,910
  Blog Entries
  146

  Sünnet, enfeksiyon hastalıklarını engelliyor  Yaz aylarıyla birlikte sünnet olan çocuk sayısı da arttı. Uzmanlar, sünnetin erkeklerin ileriki yaşlarında sağlık açısından büyük faydaları olduğunu ve özellikle enfeksiyon hastalıklarında riski azalttığına işaret ediyor.Anne ve babaların, çocuklarını sünnet yaptırırken bazı hususlara dikkat etmeleri uyarısında bulunan uzmanlar, sünnet sonrasında iyileşme sürecinin gecikmesinin dikkate alınarak, en kısa zamanda sağlık kuruluşlarına başvurulması uyarısı yapıyor. Bu nedenle anne ve babaların sünneti uzmanlara, bir ameliyat mantığı ile hareket edilerek yaptırmaları gerekiyor.

  Kayseri İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara; sünnetin, tıbbi olarak birçok faydası olduğunun, yapılan araştırmalarda ortaya konduğunu ifade etti. Dr. Çetinkara, sünnetin, kanıtlanan en önemli sağlık getirisinin yeni doğan bebeklerde görülen idrar yolu iltihaplarının engellemesi olarak gösterdi. İlk günlerde yapılan sünnetin, bebekte idrar yolu iltihaplarına karşı 20 kat koruma sağladığını anlatan Çetinkara, sünnetin sağladığı faydaları ise şöyle anlattı:

  "Sünnetin, kişilerde ileriki yaşlarda çeşitli enfeksiyonlardan koruma olasılığı yüksek olduğu tespit edilmiştir. Erkeklerde görülebilen bazı kanser türleri ve cinsel hastalıklarında sünnetli kişilerin daha az risk taşıdığı biliniyor."

  Genel olarak tekrarlayan idrar yolu iltihapları, idrar yapma zorluğu gibi herhangi bir sağlık problemi olmayan çocuklarda sünnet zamanı ailenin isteğine bırakılabiliyor. Bununla birlikte tıbbi gerekçeler olmadıkça 2-6 yaş arasında sünnet yapılmaması gerekiyor. Dr. Kadir Çetinkara, sünnette doğur dönemin, doğumdan sonra 24-48 saat olarak isimlendirilen yeni doğan dönemi olduğunu belirterek, şunları anlattı:

  "2-6 yaş arasında yapılan sünnet, çocuğu psikolojik açıdan olumsuz yönde etkileyebilir ve çocukta 'kastrasyon fobisi'nin gelişmesine neden olabilir. Çocuk, bunu, baba tarafından cezalandırılma olarak algılayabilir. Psikolojik komponentlerden dolayı sağlık problemi yok ise iki yaşından sonra çok fazla sünnet önermiyoruz. Eğer iki yaşına kadar yaptırmamışlarsa, altı yaşından sonra yaptırmalarını söylüyoruz. Sünnetten kaynaklanabilecek stresleri her çocuk farklı algılayabiliyor ve farklı tepki verebiliyor. Kimi çocuk anne baba tarafından sünnete hazırlanmışsa bir sorunla karşılaşılmayabiliyor ama bu hazırlanma süreci tam veya doğru bir şekilde yapılmamışsa kimi çocuk sünnetten sonra anne babasına ve yakın çevresine karşı daha saldırgan bir tutum sergileyebiliyor, içine kapanık hale gelebiliyor. Sünnetli penisin şekline alışma süreci bile çocukta bir keder halinin oluşmasına neden olabiliyor. Çocuğa bu stres ve kederi yaşatmamak, olumsuz duyguları asla hatırlamayacağı bir dönemde her şeyin olup bitmesi daha doğru gibi görünüyor."

  "SÜNNETİN YAPILIŞ ŞEKLİ ÖNEMLİ"

  Sünnet sonrasında kanama, enfeksiyon, dış idrar deliğinde daralma gibi komplikasyonlar görülebiliyor. Komplikasyonlardan korunmak için sünnetin mutlaka, sünnet konusunda tecrübesi olan doktorlar tarafından, bir ameliyat gibi kabul edilerek hazırlıkların yapılması gerekiyor. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

  Sünnet sonrası oluşabilecek istenmeyen en önemli durumlar kanama, kesi bölgesinde iltihaplanma, peniste yaralanma, dış idrar kanalında daralma, deride yapışıklıklar şeklinde sıralanabilir. Toplumda hafife alınmasına karşın, yanlış sünnetten dolayı penisin taç kısmının tamamen koptuğu vakalarla dahi karşılaşıldığını unutmamak gerekiyor. Sünnet sonrası kanamanın devam etmesi, sünnetten 6-8 saat sonra çocuğun idrarını yapmaması, glans çevresindeki kızarıklık ve şişliğin 3. ve 5. günlerden sonra azalmaması, sarı renkte akıntı veya zar tabakasının varlığının devam etmesi bir sorun olduğunu gösteriyor. Bu durumda hemen doktora başvurmak gerekiyor. Hiçbir sorun yoksa 7-10 gün arasında iyileşme gerçekleşiyor.

  Cihan Haber Ajansı

 10. #10
  Fırtına
  Guest

  Sünnet tıbbi olarak da birçok hastalık riskini azaltıyor.!

  Sponsor Bağlantılar


  Yaz aylarında uygulama sayısı artan sünnet, sadece dini ya da kültürel bir işlem olmanın dışında, tıbbi olarak da birçok hastalık riskini azaltıyor.

  Uzmanlar, 2 yaş öncesi ve 6 yaş sonrası dönemde yapılmasının uygun olduğunu belirttiği sünnetin, özellikle idrar yolu enfeksiyonu riskini ciddi oranda düşürdüğünü ve penis cildi kanseri ile cinsel yolla bulaşan hastalıkları da önlediğini belirtiyor.

  Koru Hastanesi Üroloji Uzmanı Operatör Dr. Mustafa Kıraç, yaptığı açıklamada, sünnetin çok eski dönemlerden beri uygulanan bir yöntem olduğunu, özellikle Müslüman ve Yahudi toplumlarda yaygın olarak yapıldığını söyledi.

  Sünnetin, penisin başını kaplayan derinin çıkartılması işlemi olarak tanımlandığını belirten Kıraç, ilk sünnetin milattan önce 5 binli yıllarda yapılmaya başlandığını anlattı.

  Sünnet olmayan çocuklarda sünnetli olanlara göre idrar yolu enfeksiyonu riskinin yaklaşık olarak 10-12 kat yüksek olduğuna dikkati çeken Kıraç, ''Sünnetin bir diğer faydası penis cildi kanserinin önlenmesidir. Sünnetli kişilerde penis cildi kanseri, hemen hemen yok denecek kadar azdır. Ancak sünnet olmayan erkeklerde bu kanser daha sık görülmektedir'' diye konuştu.

  Kıraç, sünnet olmayan kişilerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların da daha yaygın görüldüğünü de işaret ederek, sünnet bu riski önemli ölçüde azalttığını belirtti. Sünnet olan kişilerde HPV (kanser yapıcı bir virüs) denilen virüsün daha az görüldüğünü dile getiren Kıraç, sünnetin sadece dini veya kültürel bir işlem olmadığını, tıbbi olarak faydaları tespit edilen ve ürologların tavsiye ettiği faydalı bir işlem olduğunun altını çizdi.

  ''CERRAHİ, SÜNNETTE İDEAL YÖNTEM''

  Kıraç, birçok farklı sünnet metodu olduğunu, ancak ideal olan yöntemin cerrahi sünnet olduğunu belirtti.

  Cerrahi yöntemde, sünnet derisinin tamamen doğal bir biçimde kesilip ve dikiş atıldığını, ardından da pansuman yapıldığı anlatan Kıraç, sünnetin lokal ya da genel anestezi ile yapılabildiğini, ancak hastanın konforu açısından genel anestezinin önerildiğini söyledi.

  Kıraç, cerrahi uygulama sonrasında yapılan pansumanın 24 saat kaldığını bildirerek, şunları kaydetti;

  ''24 saat sonunda hasta ılık suya girerek pansumanını kendi çıkarmaktadır. Pansuman çıktıktan sonra ilave bir pansuman veya krem uygulaması yapılmaz. Bu yöntem son derece rahat ve tolere edilebilir bir yöntemdir. Cerrahi sünnetin, iyileşme zamanı çok kısadır. 3-4 gün sonra çocuk normale dönmektedir.

  Toplu sünnetler, tıbbi açıdan çok uygun değil. Toplu sünnetlerde özellikle sterilizasyon problemi ve enfeksiyon problemi ortaya çıkabilir. Sünnet, sanıldığı gibi basit bir işlem değildir. Aksine başlı başına bir cerrahi işlemdir. Doktor tarafından hastane şartlarında yapılması gerekir..''

  Anadolu Ajansı

 

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kürtaj hakkında bilinmesi gerekenler
  By gülümse_hayata in forum Hamilelik - Tüp Bebek
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 26-04-2014, 14:31:21
 2. Domuz Gribiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler..
  By Fırtına in forum Sağlık Hakkında Genel Bilgiler - Soru / Cevap
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 10-08-2011, 14:27:28
 3. Şizofreni hakkında bilinmesi gerekenler.!
  By Fırtına in forum Otizm, Down Sendromu ve Zihinsel Engellilik
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17-03-2011, 00:00:48
 4. Afazi dil bozukluğu hakkında bilinmesi gerekenler
  By gülümse_hayata in forum Sağlık Diğer
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 30-12-2010, 11:21:57
 5. Düz taban tedavisinde bilinmesi gerekenler
  By gülümse_hayata in forum Sağlık Hakkında Genel Bilgiler - Soru / Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-12-2010, 22:25:29

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
© 2010 - 2014 Engelliler.gen.tr. Her Hakkı Saklıdır. 5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. İçerikle ilgili şikayetlerinizi admin[@]engelliler.gen.tr e-posta adresinine iletiniz.