Arkadaşlar bizzat kendi deneyimlerimle sabit soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon lar ve özellikle “boğaz ağrılarına” çok iyi gelen bitkisel ürünlerden bahsetmek istiyorum.

Hepside hazırlanması, bulunması kolay ürünler ve inanamayacağınız kadar etkili ürünler.
İlk olarak karanfil’den bahsedeyim. Boğazlarınızda hafif bi ağrı hissettiğinizde çayınızın içine yada ağzınıza olduğu gibi alacağınız 3-4 adet karanfili çiğneyin. İçeriğindeki “antiseptik” özellik sayesinde boğazlarınızda ki ağrıyı 1-2 saate kadar kesecektir. Yalnız bunu hastalığın ilk başlangıcında uygulamalısınız. Diyelim boğazlarınızda ağrı oldu ve siz karanfili ağrının başladığı ilk gün değilde 2. – 3. gün aldınız o zaman aynı etkiyi beklemeyin. İşin sırrı ağrının başladığı günde karanfili çiğnemek yada çayınıza atmakta saklı.

Yine kendi deneyimlerimle faydasını gördüğüm bir başka bitkisel üründe “Zencefil” tavsiyem toz zencefili kullanmanızdır. Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon ve yine boğaz ağrısı durumlarında isteğe bağlı olarak bir çay bardağı kaynar suyun içine atacağınız yarım çay kaşığının yarısı kadar toz zencefili içerseniz hastalıktan eser kalmayacaktır. İçerisine bir tatlı kaşığı bal karıştırırsanız daha da etkili olur. Zencefil hem antiseptik özelliği sayesinde virüs ve bakterileri öldürür hem de imnün (bağışıklık) sisteminizi güçlendirerek olası gribal enfeksiyonlara yakalanmanızı önler.

Bu iki ürünün yanı sıra yine özellikle boğaz ağrılarında çok etkili basit bir ipucu daha vereyim. Boğazlarınızda ağrı hissettiğinizde gün içerisinde 2-3-4 yemek kaşığı limonu sade olarak (suyla yada çayla değil) içerseniz içeriğindeki anti septik özellik sayesinde boğaz ağrısından eser kalmaz.

Yalnız bunları yukarda da vurguladığım gibi “hastalığın / ağrının” başladığı gün yapmalısınız ki etkisini görebilesiniz.

Domuz gribinin kol gezdiği bu günlerde umarım bu söylediklerim işinize yarar. Benim bu güne kadar çok işime yaradı.