1. #1
  Fırtına
  Guest

  Sağlıkta Golf Arabası Konforu.!

  Sponsor Bağlantılar

  Başkent Ankara'nın Bilkent yerleşkesindeki hastanelerinden Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, sağlık hizmetlerinde başlattığı yeni uygulamasıyla göz dolduruyor. Ana yoldan uzakta kurulu hastane, ulaşım sorununa hastalarını golf arabalarıyla taşıyarak çözüm getirdi.

  Özellikle kötü hava koşullarında "güvenlik" sağlayan sistem, yürümekte zorluk yaşayan yaşlılar, hamileler, bebekliler ve engelliler için büyük avantaj getirdi.

  Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Murat Bozkurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerinin ulaşım açısından bazı problemleri bulunduğunu belirterek, "Hastanenin Bilkent'te ana yollardan biraz daha uzağa yerleşmesi nedeniyle hastaların ulaşımlarında problem oluyordu" dedi.

  Özellikle ana yola kadar devam eden patika yolun bulunduğunu ifade eden Bozkurt, şöyle devam etti;

  "Yazın tozlu, kışın çamurlu bir ortamda hastaların ana yoldan ulaşım araçlarına binebilmek için yürüdüklerine gördük.. Buna çözüm getirmek için öncelikle belediyenin imkanlarıyla asfalt döküldü. Ardından golf arabası ya da otellerde kullanılan altı kişilik araçları hizmete sokarak, bu yolda hastaların gidiş gelişlerini kolaylaştırmak istedik.

  Bunun için hastanemizde kullanılmak üzere biri benzinli diğeri elektrikli olan golf aracı aldık ve önceki gün itibariyle hizmete soktuk.

  Bu uygulama, hastalara güvenlik sağlıyor. Özellikle, kötü hava koşullarında olası kazalar engellenmiş oluyor. Yürümekte zorluk yaşayan yaşlılar, hamileler, bebekliler ve engelliler için çok büyük avantaj getiriyor. Çünkü, hastalarımız bizim için çok değerli.."

  Bozkurt, bir aracın yüzer tur yaptığı düşünüldüğünde günde yaklaşık bin 500-2 bin hastanın taşındığını dile getirerek, "Hasta ve hasta yakınları, acil servisin önündeki duraklardan alınarak, Bilkent Yolu'ndaki ana yola ulaştırılıyor. Her sabah saat 07. 45-17. 00 arasında hem personel, hem hasta hem de hasta yakınları hizmetten yararlanabiliyor" dedi.

  Hastaların uygulamadan çok memnun olduklarını anlatan Bozkurt, ilerleyen günlerde ihtiyaç doğrultusunda araç sayısının artırılacağını söyledi.

  Bozkurt, daha önce de benzer bir sorunun Etlik İhtisas Hastanesi'nde yaşandığını ve orada da bu tarz golf arabalarıyla hastaların taşındığını anımsatarak, "Bunun dışında bu uygulamanın bir örneği daha yok" diye konuştu.

  Hastane Müdür Yardımcısı Nazlıgül Güler de özellikle hastalar için bu mesafenin yürüyerek gidilmesinin çok yorucu olduğunu belirterek, "Burası taşlı, topraklı çok kötü bir yoldu. Vatandaşlarımız, ayakkabılarının üstüne poşet geçirerek yürümek zorunda kalıyordu" dedi.

  Uygulamanın sağlık hizmetinde bir konfor sağladığını vurgulayan Güler, "Hastaneler, tanı ve tedavi merkezleri olmasına karşın her koşulda insan psikolojisini olumsuz etkileyebiliyor. Bu tür uygulamalar, moral kaynağı oluyor. Kendilerini daha özel ve önemli hissetmelerini sağlıyor. Bu moral, hasta ve hasta yakını için çok önemli" dedi.

  Bizlere Düşünüldüğümüzü Hissettiriyor;

  Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde temizlik görevlisi olarak çalışan engelli Ömer Koç da uygulamanın hem çalışanlar hem de hasta ve hasta yakınları için büyük kolaylık sağladığını söyledi.

  Uygulamadan çok memnun olduklarını belirten Koç, "Vatandaşlarımızın çok hoşuna gidiyor. Hastaneden yola kadar yürünecek mesafe oldukça uzun. Yorulmadan hem yoldan hastaneye hem de hastaneden yola kadar bu araçlarla gidebiliyoruz" şeklinde konuştu.

  Hastane personeli olan ve golf araçlarının sürücüsü olarak çalışan Yücel Ay ise uygulamanın özellikle yürümekte zorluk çekenler, engelliler ve gebeler için çok faydalı olduğunu söyledi.

  Hasta yakını Kadriye Ayan da ilk defa böyle bir uygulama gördüğünü belirterek, çok olumlu karşıladığını belirtti.

  Hastalardan Kalender Yıldoğan ise bir haftadır çeşitli tetkikler için hastaneye gelip gittiğini ifade ederek, "Bizlere düşünüldüğümüzü hissettiriyor. Teşekkür ediyorum" dedi.


  AA


 2. #2
  Fırtına
  Guest

  Ankara'daki hastane, hastaları yola kadar golf arabayla taşıyor

  Sponsor Bağlantılar


  Sağlık Bakanlığı, uygulamalarına her geçen gün bir yenisi ekliyor. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye'de ilk sayılan uygulama başlattı. Hastanenin anayola uzaklığı nedeniyle vatandaşların anayoldan hastane bahçesine kadar golf arabasıyla taşıması uygulaması başlatıldı. Günde bin 500 hasta golf arabasıyla taşınıyor. Uygulama engelliler, yaşlılar ve hamileler için çileye dönüşen yolu seyirlik hale çevirdi.

  Sosyal Hizmet Uzmanı Maksut Yavaş, ortalama yürüyerek 8-10 dakikada alınabilecek bir mesafede golf arabasıyla hastaların sadece 1 dakikada hasteneye getirildiğini dile getirdi. Yavaş, günde bin 500 civarında hasta ve hasta yakını ile personelin golf arabalarıyla anayoldan hastane bahçesine taşındığını ifade etti ve "Hastalığı bulunan bir kişinin 1 kilometre de olsa taşınıp hastaneye ulaştırılması büyük bir hizmettir" dedi.

  Yeni Şafak


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş