User Tag List

Like Tree3Likes

Konu: Engelli kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler

Fırtına
    Guest

Engelli kimlik kartı başvurusu için gerekli belgeler

Sponsor Bağlantılar

1. Engelli Kimlik Kartı Nedir ve Hangi Kurum Tarafından Verilmektedir?

19.07.2008 tarihli ve 26941 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Engelliler Veri Tabanı Oluşturulmasına ve Engellilere Kimlik Kartı Verilmesine Dair Yönetmelik” gereği engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak üzere engelli kişilere verilen kimlik kartıdır. Engelli kimlik kartı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri aracılığı ile düzenlenmektedir.

2. Engelli Kimlik Kartı Kimlere Verilmektedir?

Engelli kimlik kartı, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde kırk (%40) veya daha yüksek bir oranda kaybeden ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan engelli bireylere verilmektedir.

3. Engel Oranında Değişiklik, Soyadı Değişikliği, Kimliğin Kaybolması Veya Yıpranmış Olması Durumunda Nereye Müracaat Edilir?

Engelli kimlik kartları; içerdiği bilgilerin değişmesi, kaybedilmesi, çalınması veya herhangi bir nedenle kullanılamaz hale gelmesi durumunda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından yeniden düzenlenir.

4. Engelli Kimlik Kartı Engelli Sağlık Kurulu Raporu Yerine Geçer Mi?

Engelli kimlik kartı engelli sağlık kurulu raporu yerine geçmez. Kimlik kartına sahip her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, mevzuatta münhasıran engelli kişilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanır. Kimlik kartı alıp almamak engelli kişinin isteğine bağlıdır.

5. Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşı ( Mavi Kartı olanlar), Yaşadığı Ülke Makamlarınca Düzenlenen Engelli Sağlık Kurulu Raporu ile Engelli Kimlik Kartı Alabilir Mi?

Yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşlarımızın yaşadığı ülke makamlarınca verilmiş olan engelli sağlık kurulu raporu Türkiye’de geçerli değildir. Engelli kimlik kartı almak üzere, mevzuat gereği yetkili hastanelere müracaat ederek yeniden engelli sağlık kurulu raporu almaları gerekmektedir.

6. Engelli Kimlik Kartı İle Ülkemizde Engelli Kişilere Sağlanan Hak Ve Hizmetler Nelerdir?

Engelli kimlik kartı ile başta ücretsiz ve indirimli seyahat olmak üzere birçok hak ve hizmetten yararlanılmaktadır.

Engelli kişilerin faydalanacakları hak ve indirimler; ilgili kurum, kuruluş veya yerel yönetimler tarafından belirlenmektedir. Bunun yanında bazı kamu ve özel sektör kuruluşlarının, engelli kimlik kartı, nüfus cüzdanına işlenmiş engellilik bilgisi ya da engellilere verilen sağlık kurulu raporunu esas alarak engellilere sağladığı kolaylıklar bulunmaktadır. Bu indirimler ve/veya oranları zaman zaman ilgili kurumlar tarafından değiştirilebilmektedir.

Üye
    hasan66600 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

bu kimlik kartı her il de gecerlimi ankara da muracaat ettim( haceetepe ünüversitesi )

Editör
    Mehmet Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Evet geçerli ancak bazı yerlerde sadece kimliği kabul etmeyip yanında raporda istiyorlar.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

başvuruda yeni rapor mu istiyor yoksa eski almış olduğumuz rapor geçerlimidir acep arkadaşlar

güz gülleri
    Guest

elindeki raporla başvuruyorsun.ama fotokopi değil aslı veya aslıgibidir olan raporunu veriyorsun.2 tanede fotoğraf.bi form veriyorlar.dolduruyorsun.aynı gün de alma şansın var.

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Engelli kimlik kartı için gerekli belgeler

arkadaşlar bu konuyu buraya mı açamalıydım bilmiyorum ama açacak yer bulamadım buraya açtım.engelli kimlik kartı için neler gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim

gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    160
    Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    1 Konu

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, özürlüler için sağlık kurulu raporu alınabilecek hastanelerden alınmış olan raporun aslı ve fotokopisi

Engellinin 2 Adet Kimlik Fotokopisi

2 Adet Fotoğraf

Sosyal hizmetler il müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

dekontu anlamadım. açarsanız sevinirim.

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

cevapladığınız için teşekkür ederim anlayamadığım bi nokta daha var mazur görün,raporun aslından bi tane var bende onu alırlar mı?hastaneden aslı gibidir onaylı alsam olmaz mı?

gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    160
    Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    1 Konu
    Sponsor Bağlantılar

murat tarsuslu dalgınlıkla yazılmış hataydı uyarınızla düzelttim teşekkürler.

onur1986-05 Sanırım aslı gibi onaylı olursa sorun çıkmaz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)