Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree9Likes

Konu: Maaş zammı ayrımcılığı ve eşit işlem borcuna aykırılık

Kategori Yöneticisi
    Blog Entries
    377

Maaş zammı ayrımcılığı ve eşit işlem borcuna aykırılık

Sponsor Bağlantılar

Selam Arkadaşlar,

Aslında bu yazıyı en çok berkemeteatasoy isimli üyenin okumasını dilerdim çünkü kendisinin bu konuyla ilgili işverene açmış olduğu bir iş davası vardı. Sonuç ne oldu bilemiyorum inşallah okuyan birilerine faydası olur umudumla...

Çalışma yaşamında olan aktif çalışan engelli arkadaşlarımın dikkatine;

İşverenin, çalıştığı işçiler arasında ayrım yapmama yasağı ve işçilere, eşit davranma ilkesi doğrultusunda belirtilen kurallar çerçevesinde nasıl hareket etmesi gerektiğini İş Kanunu 5. Maddesinde açıkça belirtmiştir. İşverenin sınırsız yönetme hakkının mutlak olmadığını ve yönetme hakkının insan haklarının evrensel kurallarına uygun şekilde kısıtlanmasını öngören 5.madde, işçiler arasında işin yürütülmesinde veya sonlandırılmasında ayrım yapmama konusunu ve işverenin, işçilere karşı eşit işlem yapma borcunu kapsamaktadır.

Çalışma hayatında ise genellikle işverenin, işçisine karşı psikolojik baskı aracı olarak ciddi şekilde kullandığı maaş zammı uygulaması veya çalışma şartlarının diğer işçilere nazaran ağırlaştırılması durumu, işverenin eşit davranma ilkesine aykırılık olarak değerlendirilmektedir.

İşçinin, işverene karşı açmış olduğu örnek bir davada, işverenin kendisiyle aynı görevde çalışanlara göre düşük ücret ödenmesi, diğer çalışanlara ücret zammı yapılması fakat kendisine ücret zammı yapılmaması, vardiya düzeninin bulunmamasını öne sürerek iş sözleşmesini haklı nedenle feshetmiştir. İşçinin açmış olduğu haklı fesih nedeniyle kıdem tazminatı alacağı davasında yerel Mahkeme, açılan davayı reddetmiştir. İşçi, Yerel Mahkemenin kararını Temyiz etmiş ve Yargıtay şöyle karar almıştır. “İşçinin, davadaki iddiaları karşısında ücret zammına ilişkin yönetim kurulu kararının veya buna ilişkin dayanak belgeler getirilerek işyerinde ücret ve ücret artışları konusunda eşit işlem borcuna aykırı davranılıp davranılmadığının belirlenmesi gerektiği” vurgulanmıştır. Ayrıca işçi, iddialarını ispat bakımından işyeri kayıtlarına dayanılmakla işyerindeki vardiya düzenine ilişkin tüm belgeler getirilerek işçinin iddialarını karşılar şekilde işyerinde vardiyaya bağlı olarak tespit edilen çalışma saatlerinde düzensizlik bulunup bulunmadığı, işverence belirlenen vardiya saatlerine bağlı çalışmanın işçiye olumsuz yansımaları bu bağlamda haklı feshe sebep teşkil edecek çalışma saatlerinin söz konusu olup olmadığı belirlenerek iddialar hakkında değerlendirmede bulunmak gerektiğini vurgulamıştır.

İşverenin, tüm işçilere zam yapıp belirli bir işçi veya işçilere ayrımcılık yaparak zam yapmaması ve sonucunda da işçi veya işçilerin yapılan haksızlık karşısında morali bozulmaktadır. İşçinin, çalışma konsantrasyonu bozulmasıyla çöküntü içerisinde çalışma isteği kaybolmakta ve bozulan ruh haliyle kolayca istifa yazısı verebilmektedir. İşçinin işten istifa etmesi veya başka kötü niyetli sebeplerle, diğer işçilerden ayrı tutularak maaşına zam yapılmaması işverenin, işçi veya işçilere eşit işlem borcuna aykırı davranması ve ayrımcılık olarak görülmektedir. İşverenin, ayrımcılık yapması ve eşit işlem borcuna uymaması sebebiyle iş sözleşmesinin sonlandırılması konusunda işçiye, haklı bir neden teşkil edecektir. Yine işverenin, işçinin maaşının dışında çalışma düzeni ve iş şartları konusunda kasıtlı olarak diğer işçilerden farklı davranılması durumunda da işverenin işçiye karşı eşit işlem borcuna aykırılık olarak görülmekte ve yapılan davranıştan dolayı işçiye sözleşme fesih hakkı ve sözleşme feshinden dolayı tazminat hakkı doğmaktadır.

Eşit işlem borcuna aykırılık nedeniyle iş akdini fesheden işçi, iddiasını ispatla yükümlüdür. Ancak, işçi bir ihlalin varlığı ihtimalini güçlü bir biçimde gösteren bir durumu ortaya koyduğunda, işveren böyle bir ihlalin mevcut olmadığını ispat etmekle yükümlü olacaktır.

Hakkınızın yenmesini istemiyorsanız, hakkınızı arayınız ve sessiz kalmayınız. İşten çıkarılma korkusu ile çaresizlik yaratanlara karşı onurlu çalışma hakkınızı sonuna kadar savununuz. Aksi durumda ise ezilmiş ve özgüveni olmayan bir insan sınıfına dahil olacağınızı asla unutmayız.

septik likes this.

Üye
    Blog Entries
    1

merhaba..çok teşekkür ederim benim duruşmam şahitlerin dinlenmesi için ertelendi..mobbing uygulamasına konu olan olaylar dinlenecek işveren egitim tecrübe v.s bahane ederek zam ve terfi olayında ayırımın olabileceğini bunla ilgilide yargıtay kararları olduğunu söyledi.yapılan olayların birer şakalaşma dan kaynaklandığını vurguladılar ama hakim böyle bir şaka olmaz dedi..kazanmalıyım kazanacağıma inanıyorum iş korkumda yok rızık allahtan..ÖZGÜRLÜĞÜN TEK DÜŞMANI HALİNDEN MEMNUN KÖLELERDİR..ÇALIŞTIĞIN YERDE MAHKEMELİK OLMAK HEP AYNI YÜZLERLE KARŞI KARŞIYA KALMAK..HEM ZOR HEM ZEVKLİ
    Gazoz Agacı and septik like this.

Kategori Yöneticisi
    Blog Entries
    377

Selam berkemeteatasoy,

Yazıyı en çok sizin okumanızı dilemiştim ve okuduğunuz için çok da mutlu oldum. Ne kadar uzun sürerse sürsün açtığınız davanın olumlu sonucunu bu sayfalarda paylaşmanızı bekliyorum.

Haklı olduğunuza inandığınız sürece hakkınızı aramaktan vazgeçmediğiniz için şimdi siz haksızlığa uğrayan diğer arkadaşlarıma da emsal olacağınızdan hakkınızda en güzel sonuçları , en kısa zamanda almanız dileğimle.
    septik likes this.

Üye
    Blog Entries
    1

çok teşekkür ederim..her şeyi detaylarıyla paylaşacağım..
    septik and Gazoz Agacı like this.

Üye
    Blog Entries
    1

merhaba

zam açıklandı tüm işçilere zam verildi bana % 0 zam verildi.

Kategori Yöneticisi
    Blog Entries
    377

Selam berkemeteatasoy,

üzgünüm ama olması muhtemel sonuçlardan birisini yaşamışsın arkadaşım ne diyebilirim geçmiş olsun. Biliyorum yine bir hayal kırıklığı ama olsun haklı olan davan sonuçlanıncaya kadar hak yerini bulana kadar dayan. Bir anda vazgeçersen bugüne kadar katettiğin tüm yolları bırakıp en başa dönmüş olursun ki bunu yapma. Er yada geç adalet yerini bulacaktır diye umut ediyorum.

Güzel günler çok yakınında olsun dileklerimle...
    septik likes this.

Üye
    Blog Entries
    1

günaydın

zaten biliyordum hazırlıklıydım dava tam 1 yıl oldu.hala başladığım yerdeyim her duruşmaya 6 ay veriyorlar adalet geç işliyor.Her türlü baskı var ama sonuna kadar mücadeleye şahitler dinlenecek bilirkişi vs daha çok zaman gerekli sanırım emekli olurum dava bitene kadar..hakkımızda hayırlısı
    Gazoz Agacı likes this.

Kategori Yöneticisi
    Blog Entries
    377

Selam kardeşim,

Bu ülkede gerçekten adalet var mı yok munun tartışıldığı şu günlerde senin sırtına yüklemiş olduğun haklı davanda pes etmemek ne kadar zor olsa da gerekirse emeklilikte son bulsun ama sen yine tam gaz devam et. Geç gelen adalet adalet değildir aslında ama olsun ipin ucunu birileri tutmalı bugün o sen olursun yarınlarda senin davan diğer engelli çalışanlar için emsal dava niteliğini taşıdığında ardından gelen binlerce engelli senin açtığın yolda ayırımcılıkla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmiş olurlar. Bugün sen eminim ki kahramanlık yapmak için çıkmadığın bu yolda gelecek yarınların kahramanı olacaksın bunu tamamen içimden geldiği için yazıyorum.

Allah yar ve yardımcın olsun dileklerimle,

Üye
    Blog Entries
    1

merhaba

uzun mücadelenin sonunda 15-03-014 tarihinde işten atıldım 17 ve 18 maddelerden tazminatta vermediler.işe iade davası açacam bakalım onda ne olacak adalet gerçekten geç işliyor.inşallah işe iade davası erken biter..

Kategori Yöneticisi
    Blog Entries
    377
    Sponsor Bağlantılar

Selam berkemeteatasoy,

senin adına ve senin durumundaki binlerce engelli çalışan arkadaşım adına çok üzgünüm. 17. ve 18. maddelerden işten çıkarıldığına göre maalesef işsizlik maaşı da alamayacaksın. Bu ülkede adalet kalmadığına olan inancım gittikçe artıyor ve yaşananlardan dolayı da çok üzgünüm .

İşe geri alınma davasını kazanabilirsin ama bunu iyi düşün bence çünkü diyelim ki bu davayı kazandın ve seni zorunda kaldıkları için geri aldılar ama uygulayacakları psikolojik baskıya daha ne kadar dayanabileceksin? yada sen gerçekten aynı işyerine geri dönmek istiyor musun ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)