Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci ... 234
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 38 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree1Likes

Konu: Engelliler için kapak toplama kampanyası

Editör

Blog Entries
    149

4 ayda 10 bin kapak topladı

Sponsor Bağlantılar

Engelliler için düzenlenen akülü araba kampanyasına destek vermek isteyen işçi emeklisi, sokak sokak gezerek 10 bin adet kapak topladı.

Namazgah Mahallesi’nde oturan işçi emeklisi 67 yaşındaki İlhan Uzun, yaklaşık dört ay boyunca elindeki poşetle sokak sokak gezerek yolda ve geri dönüşüm kutularında bulduğu 10 bin adet plastik kapağı topladı. Yöneticisi olduğu apartmanın sığınağında kapakları toplayan üç çocuk babası Uzun, "Yaklaşık dört ay önce kapak toplayan özürlü bir kızla karşılaştım. Kampanyadan bu şekilde haberim oldu. Ben de dört aydır özellikle Kapalı Çarşı bölgesinde elimde poşetle gezip yolda ve çöp kutularında bulduğum plastik şişe kapaklarını topluyorum." dedi.

Çevresindeki insanların da kendisine evlerinde kullandıkları şişelerin kapaklarını vererek destek olduğunu söyleyen Uzun, "Hiç utanmadan sıkılmadan sokaklarda gezip kapakları topluyorum. Benim herhangi bir engelli tanıdığım yok. Eğer bir engelli vatandaşımıza yardımım dokunursa ne mutlu bana.Herkesin bu kampanyaya destek vermesini istiyorum" şeklinde konuştu. Topladığı kapakları Yıldırım Belediyesi’ne teslim edeceğini ifade eden Uzun, kampanya devam ettiği sürece kapak toplamaya devam edeceğini de söyledi.

Olay

Editör

Blog Entries
    149

Mavi kapak 623 engelliyi sevindirdi!

"Tane Tane Kapakları Toplayalım Adım Adım Engelleri Aşalım" projesi, 623 engelliyi tekerlekli sandalyeye kavuşturdu 29.kez Okundu

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin geçtiğimiz yıl başlattığı "Tane Tane Kapakları Toplayalım Adım Adım Engelleri Aşalım" projesi, 623 engelliyi tekerlekli sandalyeye kavuşturdu.

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin geçtiğimiz yıl başlattığı ve Prof. Dr. Nurselen Toygar'ın öncülük ettiği "Tane Tane Kapakları Toplayalım Adım Adım Engelleri Aşalım" projesi kapsamında bugüne kadar 155 bin ton kapak toplandı. Bu kapaklar karşılığında engellilere dağıtılan sandalye sayısı ise 623'ü buldu. ABD'den bile destek bulan kampanyanın süresi bir yıl daha uzatıldı.

2012 SONUNA KADAR UZATILDI

Kampanyanın büyük ilgi gördüğünü belirten Proje Sorumlusu Bülent Başoğlu şu bilgileri verdi: "Projemiz hiçbir ticari amacı olmayan tamamen engellilere yönelik bir çalışmadır. Birçok engelli vatandaşımız maddi durumunun yetersizliği nedeniyle tekerlekli sandalye alamıyor. Bu proje ile dışarı çıkamayan, okuluna, işine gidemeyen engelli vatandaşlarımızı tekerlekli sandalye sahibi yapmayı amaçlıyoruz. Kampanyaya Türkiye'nin bütün illerinden ve yurtdışından destek geldi. Bu nedenle kampanya süresi 2012 sonuna kadar uzatıldı."

250 KG KAPAĞA BİR SANDALYE

Kamuoyunda projeyle ilgili bazı yanlış anlaşılmaların da olduğunu belirten Başoğlu, "10 bin kapak toplayana bir tekerlekli sandalye verilecek gibi yanlış bir bilgi var. Projemizde dağıtılan ?Otto Bock Centro S1' model manüel tekerlekli sandalyeler, 580- 750 TL arasında. Bu ücretteki bir tekerlekli sandalye, 250 kg kapağa (160 bin kapak) eşdeğerdir. Tekerlekli sandalyeleri sağlık kurulu raporuyla projemize başvuru yapan engelli vatandaşlarımıza sıralama ile veriyoruz" dedi.

GÖNÜLLÜ DESTEĞİ ŞART

Kampanya kapsamında toplanan kapakların İzmir, Antalya ve Mersin'deki 3 geri dönüşüm firması tarafından değerlendirildiğini belirten Bülent Başoğlu, "Projenin sürekliliği gönüllülerin desteğine bağlı. Miktar önemli değil. Çorbada benim de bir tuzum olsun diyen herkes projeye destek verebilir. Toplanan kapaklar Migros, Kipa gibi alışveriş merkezlerine teslim edilebilir. Ayrıca 30 kilograma kadar olan kapaklar PTT Kargo ile 5 TL karşılığında gönderilebilir. Ayrıntılı bilgi ?kapaktoplama.com' adresinden alınabilinir" diye konuştu.

HaberTürk

Editör

Blog Entries
    149

30 mavi kapağa 'tost-ayran' 50 kapağa 'döner-ayran'

Denizli'de, mavi kapak toplayarak engelliler için tekerlekli sandalye temin etmek isteyen bir okul kantini işletmecisi, öğrencileri teşvik etmek için "30 mavi kapağa tost-ayran, 50 mavi kapağa döner-ayran" kampanyası başlattı.

Endüstri Meslek Lisesi kantin işletmecisi Mustafa Erbek, Dünya Engelliler Merkezi öncülüğünde başlatılan mavi kapak toplama kampanyasından haberdar olunca engellilere destek olmaya karar verdi. Kampanya ile engelli vatandaşların tekerlekli sandalye ihtiyaçlarının karşılandığını duyduktan sonra bireysel olarak mavi kapak biriktirmeye başladığını belirten Erbek, bu çabasında yeterince kapak toplayamadığını görünce her gün iç içe olduğu öğrencileri de bu yönde teşvik etmek istemiş. Öğrencilerin de yoğun ilgi gösterdiği kampanyanın ilk gününde 1000 kapak toplanmış.

"İnsan olarak hepimizin sosyal görevleri var." diyen Erbek, kampanyayı da kantinin camlarına astığı ilanlarla duyuruyor. Öğrencilerin kampanyaya gösterdiği ilgiden memnun olduğunu belirtiyor. "Sağ olsunlar, yoğun ilgi gösteriyorlar. Amacımız burada sosyal yardımlaşmayı sağlayarak engelli bir kardeşimize yardımda bulunmak ve yardımseverlik bilincini öğrencilerimize aşılamak. Bunu diğer okullar da hayata geçirebilir." diyor.

Risale Haber
    Kar Çiçeği likes this.

Editör

Blog Entries
    149

19 Engellinin Tekerlekli Sandalye Sevinci

MATAB'ın desteği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şelale Lisesi organizasyonu ile başlatılan "Çevre ve Sosyal Sorumluluk Projesi" kapsamında toplanan kapaklarla bedensel engelli 19 kişiye tekerlekli sandalye hediye edildi

Manavgat Çevre Koruma Turizm Altyapı Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği'nin (MATAB) desteği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şelale Lisesi organizasyonu ile başlatılan "Çevre ve Sosyal Sorumluluk Projesi" kapsamında toplanan kapaklarla bedensel engelli 19 kişiye tekerlekli sandalye hediye edildi.

Çevre ve Sosyal Sorumluluk Projesi'ne katılan öğrencilerin topladığı pet şişe kapakları ile sağlanan tekerlekli sandalyelerin ihtiyaç sahiplerine teslim edilmesi dolayısıyla Manavgat Şelale Lisesi'nde tören düzenlendi.

Törene, Evrenseki Belediyesi ve MATAB Başkanı Recep Barut, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Ömer Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Karcı, Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Bal, Okul Müdürleri, Şelale Lisesi Okul Aile Birliği üyeleri, öğretmenler ve engelli vatandaşların aileleri katıldı.

Törende, tekerlekli sandalyeler engellileri vatandaşların ailelerine teslim edildi.

Haberler

Editör

Blog Entries
    149

Van'lı çocuklar engelliler için çalışıyor

Van depreminde en büyük hasarı alan Erciş ilçesinde kurulan çadır kentte kalan çocuklar, engelliler için mavi kapak topluyor.

Erciş ilçe merkezindeki Yenişehir Stadyumu Kızılay Çadır Kenti'nde Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği tarafından kurulan ''psikolojik destek çadırları''nda oyun oynayan depremzede çocuklar, çadır kenti dolaşarak mavi kapak topluyor. Çadır kentte depremzedelere dağıtılan milyonlarca pet şişe suyun mavi kapaklarını toplayan çocuklar, hiçbir şartta engellilerin unutulmamasını istedi.

Bu arada, deprem bölgesinde 30'a yakın psikolog, psikiyatr ve sosyal hizmet uzmanı çalıştığı bildirildi. Çocuklarla her gün oyun oynayan drama öğretmeni Ayten Yıldırım, çocukların bir nebze olsun depremi unuttuklarını söyledi. Ayten Yıldırım, toplanan mavi kapakların bir merkezde toplanarak engelli vatandaşlar için tekerlekli sandalye olarak geri döneceğini ifade etti.

Yıldırım, ''Tüm Türkiye'de olduğu gibi mavi kapak çalışmasını burada da çocuklarımızla birlikte yapıyoruz. Bu kapaklar engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye olarak geri dönecek. Biz de Erciş deprem bölgesinde çocuklarımızla birlikte bu çalışmaya katkıda bulunmaya çalışıyoruz'' dedi.

Pirsus Haber

Editör

Blog Entries
    149

Kampanya 2012 Mart'ta Sona Eriyor

Plastik kapaklar, omurilik felçlilerine tekerlekli sandalye olarak geri dönüyor.

Mart ayında bir kampanya başlatan Bakırköy Belediyesi başta okullar olmak üzere Bakırköylülerden plastik kapak topluyor ve elde edilecek gelirle de Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nin belirlediği engellilere vücut ölçülerine göre tekerlekli sandalye alıyor.

Sosyal sorumluluğu paylaşmak amacıyla Bakırköy'de okullarda ve halk nezdinde plastik kapak kampanyasını 2012'in Mart ayına kadar sürdüreceklerini belirten Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen,"Bakırköylü yurttaşlarımızın engelliler konusunda hassasiyeti oldukça fazla. Biz de bu hassasiyet doğrultusunda Bakırköy genelinde okulları da içine alacak şekilde plastik kapak kampanyasını yaklaşık 7 ay önce başlattık.

Belediyemiz Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen kampanya ile gönüllü firma tarafından ücretsiz toplanan plastik kapaklar satılıyor ve elde edilen gelirle de Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nin belirlediği engelli kardeşlerimize tekerlekli sandalye alıyor. Tekerlekli sandalyeler her engelli kardeşimiz için özel oluyor. Vücut ölçülerine göre tekerlekli sandalye alınıyor.

Haziran ayı ilk haftasında Çevre Haftası nedeniyle düzenlenen 15 engelli gencimize tekerlekli sandalye dağıtımındaki bir fotoğraf bütün Bakırköylüler için çok anlamlı olsa gerek:Babasının omzuna alıp taşıdığı 17-18 yaşındaki bir gencimiz törenden tekerlekli sandalyesi ile ayrılıyordu. Gerçekten yaptığımız kampanyayı çok iyi anlatıyordu. Evlerimizde topladığımız bir plastik şişenin kapağının veya damacana suyun kapağının engelliye tekerlekli sandalye olarak dönmesine vesile olmak çok güzel bir duygu olsa gerek.Şu ana kadar 12 tonun üzerinde kapakla yaklaşık 25 tekerlekli sandalye alındı."dedi.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen topladıkları plastik kapakları vermek isteyen yurttaşların ve okul yönetimlerinin Bakırköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nün 414 96 44 ve toplayıcı firmanın 571 51 12 numaralı telefonlarını arayabileceklerini de sözlerine ekledi.

Enerji Gündem

Editör

Blog Entries
    149

Geleceğin Öğretmenlerinden Engellilere Umut

İlk kez 2010 yılında başlatılan, kısa sürede bütün Türkiye’yi saran, engelli vatandaşlar için umut olan ‘Mavi Kapak’ kampanyalarına bir yenisi daha eklendi.

Geleceğin öğretmenlerinin yetiştiği Mersin’in Erdemli İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri okullarında ‘Mavi Kapak’ kampanyası başlattı. Hedef, evden dışarıya çıkamayan engellilerin tekerlekli sandalye ile hayata bağlanması.

Kampanyanın başlamasına öncülük eden Erdemli İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinden Ayşe Şavk, birçok engellinin tekerlekli sandalyesinin bulunmaması sebebiyle evlerinden dışarıya çıkamadığını, bunun da kendilerini üzdüğünü belirtti. Şavk, “İlçemizde düzenlenen ‘Mavi Kapak’ kampanyalarında engelli arkadaşlarımızın tekerlekli sandalyeye kavuşması bizleri mutlu etti. Biz biliyoruz ki daha birçok tekerlekli sandalyeye ihtiyaç var. En az birkaç tane engellimizin umutlarını yeşertmek istiyoruz. Başlattığımız bu kampanyaya okul dışından da desteklerin geleceğini umuyoruz” diye konuştu.

Okulun müdür başyardımcısı Ulvi Serin ise okullarında İngilizce Öğretmeni Refika Şerif Göküş ve öğrencileri Ayşe Şavk’ın öncülüğünde başlatılan kampanyanın kısa sürede amacına ulaşacağı inancında olduğunu belirterek, “Toplum içerisinde öğrencilerimizin hassas olması, bu tür kampanyalara duyarlılık göstermesini son derece olumlu ve önemli buluyoruz” dedi.

IHA

Üye

Sponsor Bağlantılar

bu kampanya hala devam ediyor mu ?
    akülü sandalye için kaç kapak toplamak gerekiyor?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)