Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree120Likes

Konu: Sakatlığa Övgü: Satı İlen

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    15 Gönderi
    Etiketleme
    4 Konu

Sakatlığa Övgü: Satı İlen

Sponsor Bağlantılar

Haber sitemizde de köşe yazarlığı yapan yüreği güzel, sevgili Satı İlen’in ikinci kitabı “Sakatlığa Övgü” dün itibariyle online kitap satışı yapan sitelerde satışa sunuldu. Israrla ve şiddetle satın almanızı öneririm.

sakatligaovgu.jpg

Kitabı satın alacağınız internet sitelerinin adresleri:

https://www.kitapsec.com/Products/Sa...evi-56207.html

Sakatlığa Övgü - Satı İlen | Kitapyurdu

D&R - K

Kitabın Tanıtım Bülteninden

"Evet, ben, cılız, zayıf, eksik ve kusurluyum… Ne gücün sadık kölesiyim ne de yetke sahibiyim!.. Aslında en soylu, en onurlu benim!.. "Sağlam beden" ile "meta fetişizminin" bozduğu değilim!.. Bu da değerimi belirliyor benim…

Sağlamlık, beni "anormal" olarak görüyor ya!.. Ben bunu lütuf olarak alıyorum… Çünkü baskın bir grubun içinde değilim... Onu bunu dikizleyip bir ad takmıyorum… İktidar soytarılarına ruhumu satmıyorum… Hem alışılmamış şeyler iyidir… Bence, uygunluk denilen ilaç ona iyi gelir… Ben kendi açımdan zarif, ince, iyi ve güzelim... Herhangi bir şeyin nesnesi olup kendimi aşağılayacak kadar ahmak değilim… Saf, doğal ve samimiyim... Başkasına göre değil, kendime göre yaşadığım için Övgüye Değerim…"

Kapitalizm "sağlam beden ideolojisi"ni yüceltiyor, sakatlığı "normal"den sapma olarak tanımlıyor ve "ideal bedeni" oluşturmak için tüm iletişim araçlarıyla bilinçlerimize prangalar vuruyor.

"Sakat-sağlam" ayrımı keskinleştirilerek insanlığın bütünlüğü bölünüyor; sakatlar sınıflandırılıp toplumdan dışlanıyor.

"Sakatlığa Övgü", kuşaktan kuşağa aktarılan, sakatlarla ilgili her türlü negatif düşünce, hurafe ve ön yargıya bir başkaldırıdır. Bu tür zihniyetlerle insanı toplumdan yalıtan; onu, düzgün çalışan bir makineye çeviren anlayışlara karşı bir duruştur. Bu kitapta, doğanın içinde bile farklılıklar varken kusursuzluğu aramanın anlamsızlığı dile getiriliyor. "Sakatlığa Övgü" bir başarı öyküsü değildir.

Yazar, yaşadığı ya da gözlemlediği olaylardan yola çıkıyor ve engelli-engelsiz bireyler arasında nasıl bir duygudaşlık kurulacağının ipuçlarını veriyor. Elinizdeki denemeler, farklılıkları dışlamayan, empati, hoşgörü ve sevgiyle kuşatılmış bir dünya arayanlar için kaynak oluşturuyor.

Not: 14 Kasım 2015 tarihinde ayrıca imza günü yapılacaktır.
    5-deneme.jpg

DÜŞ GEZGİNİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    18
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Vay vay vay. Kitabın ismi direk kalbimden vurdu beni. Satı hanımın yazılarını haber sitemizden takip ediyorum ama utanarak söyliyim "ikinci kitap" deyince bi acayip oldum. ilkinden haberim bile yoktu. Buda bizim ayıbımız olsun

bu arada reis (halil yılmaz) mailini aldım. kitaba ilşkin gerekli duyuruda elimden geleni yapıcam. belki ayıbımız affedilir ..

Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    436
    Bahsedilme
    5 Gönderi
    Etiketleme
    2 Konu

Merhaba,

Herkesin kendince çok anlamlı ve özel bulduğu kitaplar vardır. Hayatım boyunca çok enderde olsa, hiç uyumadan bir gecede okuyup bitirdiğim kitaplardan olacağına inanıyorum ama bu sefer sabredip o gün geldiğinde sevgili Satı'nın elinden almak istiyorum hemde kendi imzasıyla birlikte

Uzun süredir bu kadar heyecanlanmamıştım. İçimi kaplayan bu sıcak sevgi ve dostluk için başta Halil Yılmaz olmak üzere, sitemizin bana göre en değerli yazarlarından Sevgili akanyıldıza sonsuz teşekkürler...

14 Kasım'da tanışmak dileğimle,

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Merhabalar!

Sevgili genel yayın yönetmenim Halil Yılmaz'a forum sayfalarında bana da yer ayırdığı için sonsuz teşekkür ediyorum. Gerçekten de duygulandım. Sağolun, var olun. Bu arada Düş Gezgini'nin milliyet.blog'taki paylaşımı da beni mutlu etti. Kendisine teşekkür ediyorum. Ne demek ayıp falan Bir daha duymayayım Bendeniz nacizane öykü yazıyorum. İlk kitabım "Denize Şiir Okumak" öykü üzerineydi. İkinci kitabımda, engellilerle ilgili denemeler yer alıyor. Ama yeniden öyküye döneceğim. Hatta daha sonra engellilerle ilgili bir roman yazmak istiyorum. Umarım, ömrüm olur da, o günleri görürüm. Ve... Sevgili Gazoz Ağacı! Teşbihte hata olmaz derler. İnanın, görücüye çıkan kız kadar heyecanlıyım Bir kere benim için okurdan aldığım geri bildirimler çok önemli. Bu nedenle, tüm okurların düşüncelerini merak ediyorum. Herhalde 14 Kasım gecesi ben sabaha kadar uyuyamam Seni de Tüyap'da görmekten çok ama çok mutlu olurum. Yine umarım, hiçbirinizi düş kırıklığına uğratmam. Bu forumlarda çok az gibi bir zamanda tanıdığım tüm dostlara iyi varsınız diyorum. Benim yıllardır gözlemlediğim birşey var. Engelliler genellikle birbirlerinin başarılarını pek çekemiyorlar. Bu sitede bunun kırılmış olduğunu görmek beni fazlasıyla sevindirdi. İmza günüme gelen gelmeyen, kitabımı alan almayan tüm engelli dostlarımı selamlıyor, hepinize sevgilerimi gönderiyorum.

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    15 Gönderi
    Etiketleme
    4 Konu

Sen değil biz (en azından kendi adıma ben) teşekkür ederim. Neden teşekkür ettiğime geçmeden önce çok beğendiğim biz cümleyi aktarayım. O cümle şöyle der; “Aslanlar kendi tarihlerini yazmadıkları sürece, avcı hikayelerine inanmak zorundayız.” Biz engelliler ne yazık ki kendi hikayelerimizi yazamadık. Ne edebiyatta, ne sinemada ne sanatta var olamadık. Evet bu alanlarda biz engellilerden bahsedildi ama içeriğine baktığımız da bizim şikayet ettiğimiz, yakındığımız ne varsa onlar üzerinden kurgulanmış, edebi eserler, filmler izledik. Konu çok uzun aslında özet olarak şunu söylemek isterim. Kitabını henüz okumamakla birlikte içeriğe dair edindiğim bilgilere dayanarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu kitabın içeriği aslanların kendi hikayelerinden oluşuyor. İşte bu yüzden sırf bu yüzden bu camianın sana bir gönül borcu var…

Kitabının başarısı bizim başarımız olacaktır. Dilerim hak ettiği ölçüde ilgi görür.
    Selamlar, sevgiler…

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Sevgili Halil!

Yazdıklarını okuyunca duygulanmadan edemedim... Aslında daha o kadar çok şey vardı ki anlatacak ama kitabıma alamadım. Bunun nedenlerini irdelemek şimdi sırası değil. Belki sonra uzun uzun konuşuruz.

Şunu öncelikle söyleyeyim. Kitabımın önsözünde de yazdım bunu. Toplum engellileri tanımadığı için iç dünyamı okura açtım, dedim. Ama bunu yaparken şöyle de bir dipnot düştüm. Ajitasyonla engellilik o kadar iç içe geçmiş ki, kimi kez başımızdan geçenleri anlatırken bunun gölgesinden kurtulamıyoruz, dedim. Yalnızca gerçeğin peşinden gittiğimi söyledim. Evet, hayatım boyunca hakikati çarpıtmadan vermek gerektiğine inandım. Kendimi çırılçıplak anlattım. Ama her yönüyle değil tabii ki. Ancak belli başlı olgulara değinebildim.

Dediklerini çok önemsedim. Çok haklısın. Bana gelince... Ben denizde bir damla bile değilim. Öyle çok büyük beklentilerim yok benim. Edebiyatta niceliğe değil, niteliğe önem veriyorum. Bu kurtlar sofrasında da kitabı metaya çevirenlerden olmayacağız elbet. Ancak ne kadar çok insana ulaşırsak, o kadar kitap amacına ulaşmış olacak...
    Bu konuda her anlamda verdiğin destek için teşekkür ediyor, yolumuz bir demek istiyorum...

gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    162
    Bahsedilme
    5 Gönderi
    Etiketleme
    1 Konu

Ben eminimki kitabınız bir çok insana ulaşacak ve eminimki anlatmak istedikleriniz amacına ulaşacak. Bundan kendine pay çıkaranda olacak umursamayanda ama siz koca yürekli insanlar bıkıp usanmadan daima birşeylerin altını çizdiğiniz sürece elbet bir gün bu insanlar hak ettiğini alacak. Bir çok yazınızı zevkle okudum ve biliyorum ki tüm yazılanlar hayatın bir gerçeğini bir yaşanmışlığı gizliyor. Belkide bu yüzden bukadar anlamlı ve belkide bu yüzden bukadar net aktarılıyor. Emekleriniz ve o kocaman güzel yüreğiniz için teşekkür ederim dilerim ki başarınız daim olsun. Sitemizde daha bir çok Satı İlen kitabı çıktı haberini duyabilmemiz dileğiyle.

Sevgilerimle..

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Sevgili Gülümse Hayata,

Ne kadar güzel şeyler yazmışsınız... İçim açıldı okurken... Beni böyle yüreklendiriyorsunuz ya, gerçekten çok teşekkür ediyorum. Tabii başarı göreceli bir kavram. Ama her yazar, kitabının daha çok okur ile buluşmasını ister. Ben kendi emeğimi sizlerin gücüyle birleştirdiğimde yol alabilirim ancak... İnanın, her biriniz yazdıklarıyla yüreğimi aydınlatıyor... Gönül dolusu, kucak dolusu sevgi ve selamlarımı gönderiyorum... Siz engelliler.gen.tr'nin en özel ve güzel katılımcıları... SİZLERİ SEVİYORUM...

Kategori Yöneticisi
    Murat.Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    31
    Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

"Evet, ben, cılız, zayıf, eksik ve kusurluyum… Ne gücün sadık kölesiyim ne de yetke sahibiyim!.. Aslında en soylu, en onurlu benim!.. "Sağlam beden" ile "meta fetişizminin" bozduğu değilim!.. Bu da değerimi belirliyor benim…

Sağlamlık, beni "anormal" olarak görüyor ya!.. Ben bunu lütuf olarak alıyorum… Çünkü baskın bir grubun içinde değilim... Onu bunu dikizleyip bir ad takmıyorum… İktidar soytarılarına ruhumu satmıyorum… Hem alışılmamış şeyler iyidir… Bence, uygunluk denilen ilaç ona iyi gelir… Ben kendi açımdan zarif, ince, iyi ve güzelim... Herhangi bir şeyin nesnesi olup kendimi aşağılayacak kadar ahmak değilim… Saf, doğal ve samimiyim... Başkasına göre değil, kendime göre yaşadığım için Övgüye Değerim…"
    Yüreğine sağlık..
    Sevdiğini Allah' a Emanet Et,
    Sevmediğini Allah' a Havale Et..

Buraya Tıklayarak Genel Forum Kullanımı Hakkında Detaylı Bilgi Alabilirsiniz..

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Çok teşekkür ederim sevgili Murat. Umarım, kendi yaşamımdan kesitler de sunduğum bu kitabımda az da olsa toplumda bir farkındalık yaratabilir, her birimizin sesini büyük kitlelere duyurabilirim. Aslında bu kitabı engellilerden çok engelsizlerin okuması gerekiyor. Ben ilk kez sakatlık olgusunu övme fikrimi sevgili Halil Yılmaz'la paylaştım. İlk başta bu olguyu nasıl övmem gerektiği konusunda pek de öyle net bir düşüncem yoktu. Ama engellilerin tarihini okumuş olmam bana yol gösterici oldu. Tarihten bir giriş yapabilir, sonra da sakatlığın kendisini konuşturabilirdim. Böylece, doğruların nerden baktığına göre değişebileceğini gösterebilirdim. Zaten amacım da buydu. Sağlam beden ideolojisi hiç de sistemden ayrı birşey değildi. Oturdum, yazmaya başladım. Bir solukta yazıp bitirdim. (Kitaba adını veren "sakatlığa övgü" kitaptaki bu bölümden adını alıyor.) Şöyle bir okudum. Yazdıklarım hoşuma gitmişti. Evet, hiç de fena olmamıştı. Bir daha okudum. Bilgisayarın başında, ellerimi yukarı doğru kaldırarak "yuhhu" diye bağırdığımı anımsıyorum. İşte dedim... İşte kitabıma bu adı vermeliyim... İsim konusunda eleştiriler de aldım. Ama benim içime sinmişti. Yazmakla her zaman yüreğimin götürdüğü yere gitmiştim. Şimdi de öyle yapacaktım. Yüreğimin götürdüğü yerde sizlerle buluşmak güzel... Sevgiler...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)