Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2022 engelli maaşı ve yetim maaşı

Üye

2022 engelli maaşı ve yetim maaşı

Sponsor Bağlantılar

iyi günler benim babam 1 ay önce rahmetli oldu raporum %80 babamın maasın %30 bana kalıyormus ögrendigim kadarıyla peki bu maası baglatırsam 2022 özürlü maasım kesilir mi?şimdiden tesekkur

Kategori Yöneticisi
    Blog Entries
    379

Selam arkadaşım,

Başınız sağolsun babanızdan dolayı size yetim maaşı bağlanacağı bilgisi mutlaka doğrudur ancak hem 2022 maaşı almaya devam edebilmeniz hem de babanız üzerinden yetim maaşı almanızı tüm gönlümle isterim ama ne yazık ki bu mümkün değil. Bana kalırsa tabii ki son karar yine size ait olacaktır ama babanızdan yetim aylığı bağlandığında,sizin dilekçe yazıp 2022 maaşını kestirmeniz gerekiyor.Eğer kestirmezseniz, bu tespit edildiğinde haksız ödeme diye ödedikleri maaşları %50 fazlasıyla geri isterler. Zor durumda kalmamak için bana kalırsa siz sadece babanızdan size bağlanacak olan yetim maaşı için gerekli başvuruları gerçekleştirin.

Her şey gönlünüzce olsun dileklerimle,

Site Yöneticisi
    Blog Entries
    15

Son çıkan yönetmelik öncesi 2022 Sayılı Kanuna Göre Aylık Bağlanma Yönetmeliğinde Değişiklik Alınacak yetim maaşı alınan 2022 maaşı seviyesinden az ise her iki maaşta alınabiliyordu. Ancak son yönetmelik bunun önüne geçti daha doğrusu muhtaçlık sınırına eşit aylık alanların 2022 maaşı alamayacaklarını söylüyor. Oda 119 tl ye tekabul eder.

c) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olanlar,

ç) Muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde mahkeme kararıyla veya bir mevzuat gereği bağlanmış devamlı bir geliri bulunanlar,

d) Herhangi bir şekilde muhtaçlık sınırına eşit veya üzerinde devamlı gelir sağlayan ya da sağlaması mümkün olanlar,

e) Kamu veya özel kurum ve kuruluşlarda iaşe ve ibateleri dâhil olmak üzere sürekli bakımı yapılan veya yaptırılanlar,

f) Malları ve gelirleri devredilerek bir sözleşmeyle gerçek veya tüzel kişilerce kendilerine bakılanlar,

aylığa hak kazanamaz.

Üye

Anladıgım kadarıyla 2022 yi kestirecem peki 2022 kestirdigim zaman babamın maasını %30 aldıgım zaman bir işe basladıgımda sigortalı bir iş babamdan aldıgım aylıkta kesilirmi babam 1.400 tl maas alıyordu bunun%60 Annem Alacak %30 ben alacam %10 devlete kalcak evde annemle ben varım sadece diger kardeslerim evli kendi evleri var buna ragmen 2022 alamam mı ve evde baska gelir yok

Kategori Yöneticisi
    Blog Entries
    2

Halil bey şölyle bir durum söz konusu olabilir ve bizzat şahit oldum
    Arkadaşmızın başı sağolsun
    Sgk ya 2022 maaşı alırken yetim maaşı içi bir dilekçe ile baş vurması halinde 2022 için verdiği %80 rapor üzerinden yetim maaşıı bağlanması gerekir ve ayrıca yetim maaşı alırkende her hangi bir tasarrufunada kendi karar veri rörneğin sgk primi yatırır veya gelir şartlarını yükseltse dahi 2022 kesilsede yetim maaşı kesilmez diye duymuştum.
    Bu arada yetim maaşınızı 2022 maaşından düşük ise 2022 maaşı seviyesine çıkarabilirsiniz bu durumun önünde bir engel yok

Editör
    Blog Entries
    144

2022 maaşında kişi başı düşen miktar 119 tl olarak belirlendiğinden dolayı her iki maaşıda almanız durumunda bu miktar aşılacaktır. Bundan dolayı 2022 maaşı kesilir. Yetim maaşını 2022 maaşı seviyesine çıkartabilirsiniz bir dilekçeyle SGK ya bu durumu bildirmeniz halinde aradaki fark size SGK tarafından ödenecektir.

Üye

yetim maaşını 2022ye yükseltmek için mersin sgk beni üniversite hastanesine sevketmek istiyor yeni rapor için. ama benim sgkda zaten ömür boyu işgöremez raporum var. bu yaptıkları doğrumu? bunun daha kısa bir yolu yok mu? açıkçası üniversite raporumu düşürür yetim maaşından da olurum diye korkuyorum. şimdiye dek %72 den aşağı rapor veren olmadı. ama yine de korkuyorum..
    bu konuda ne yapabilirim?

Üye

2011 yılında son aldığım rapor %84 ve ağır engelli. iki ayağım tutmuyor. sol kolda güç kaybı.

Editör
    Sponsor Bağlantılar

Rapor isteyebilirler ancak durumunuzdaki bir hastaya 70 den aşağı verileceğini sanmıyorum

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)