Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vefaat eden anne babamdan yetim maaşı alabilirmiyim?

  1. #1
    ENB ÜYESİ
    Guest

    Vefaat eden anne babamdan yetim maaşı alabilirmiyim?

    Sponsor Bağlantılar


    Merhaba hocam ben Melek İnal HEM Müdürlüğü'nde Ücretli usta öğretici olarak SSKlı olarak çalışmaktayım hizmet sürem her yıl kasım ayında başlayıp mayıs ayında sona eriyor yani mevsimlik işçi sınıfı gibi annem 7.12. 2009 tarihinde vefat etti rahmetli babasından emekli sandığından yetim maaşı alıyordu 3 ayda 810TL babamdanda Bağkurlu olarak aylık 520 TL alıyordu müracaat etsem banada yetim aylığı bağlanırmı aynı kurumlar olduğundan tercih söz konusu olurmu müracaat ederken istenilen belgeler nelerdir yardımcı olursanız sevinirim


  2. #2
    Editör
    Üyelik tarihi
    May 2010
    Bulunduğu yer
    Kırşehir
    Mesajlar
    4,842


    1479 Sayılı Bağ-Kur Kanunu'nun 45. maddesine göre, Bağ-Kur kapsamında, Kız çocuklarının yetim aylığı alabilmeleri için herhangi bir sosyal güvenlik kanunu kapsamında çalışmamaları ve bu kanunlar kapsamındaki çalışmalarından dolayı gelir ve aylık almamaları gerekmektedir.

    Hatta kız çocuklarına Bağ-Kur kapsamında bağlanan yetim aylıkları evlenmeleri veya diğer sosyal güvenlik kanunları kapsamında çalaşmaları durumunda kesilmektedir.
    Anneniz den kalan maaşıda alamazsınız daha doğrusu o anneniz babasından kalan yetim maaşını alıyormuş sizde denizden kalmış yetim maaşını almış olacaksınız ki böyle bir şey söz konusu olamaz.

  3. #3
    ENB ÜYESİ
    Guest


    vermiş olduğunuz yanıt için teşekkür ederim dedemden kalan maaşı alamayacağımı biliyorum ölüm yardımı adı altında emekli sandığından para alabilirmiyim şu an evli değilim boşanalı 21 yıl kadar oldu bölgede ki avukat arkadaşımızla görüştüğümüzde babamdan kalan maaşın bir miktarının kesilerek bağlanacağı söylendi bunun için veraset davası açmamamız gerekçesiyle vekaletimi aldı dediklerinizden anladığım kadarıyla ise çalışana dul yetim aylığı bağlanmıyor fakat 6 ay çalışıp 6 ay çalışmıyorum çalışmadığım sürede nasıl geçim sağlayacağım ?

  4. #4
    Editör
    Üyelik tarihi
    May 2010
    Bulunduğu yer
    Kırşehir
    Mesajlar
    4,842
    Sponsor Bağlantılar


    Şunu yapabilirsiniz belki. Çalışmadığınız dönemde yeniden müracaat ederek yetim maaşı almak için talepte bulunabilirsiniz. Tekrar çalışmaya başladığınızda da aynı şekilde müracaat edip maaşınızın kesilmesini istemelisiniz tabi. Aklıma bu yöntem geliyor.

 

 

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  
© 2010 - 2014 Engelliler.gen.tr. Her Hakkı Saklıdır. 5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. İçerikle ilgili şikayetlerinizi admin[@]engelliler.gen.tr e-posta adresinine iletiniz.