Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree8Likes

Konu: Yetim maaşı alan engellilerin maaşlarını 2022 maaşı seviyesine yükseltmesi..?

gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    162
    Bahsedilme
    7 Gönderi
    Etiketleme
    1 Konu

Yetim maaşı alan engellilerin maaşlarını 2022 maaşı seviyesine yükseltmesi..?

Sponsor Bağlantılar

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan özürlü olmaları nedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alanların bu aylıkları 2022 sayılı kanuna göre emsallerine ödenecek aylıktan az bu kimseler ne yapmalı?

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan özürlü olmalarınedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alan çocuklardan, aylık yada gelirleri özürlülük derecelerine göre 2022 sayılı Kanun kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanlara, anılan Kanunun uygulaması ile ilgili Yönetmelikle belirlenen diğer şartlar aranmaksızın ilgili sosyal güvenlik kurumu tarafından aradaki fark ödenir. Birden fazla sosyal güvenlik kurumundan aynı şekilde aylıkveya gelir alanlara ise yalnızca tercih edecekleri bir sosyal güvenlik kurumu tarafından fark ödenir.

İstenilen Belgeler:

Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek SağlıkKurulu Raporları Hakkında Yönetmelik gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu

Dilekçe (Aylık aldıkları Sosyal Güvenlik Kurumuna hitabenyazılacaktır.) İlgililer yukarıda belirtilen belgeler ile aylık veya geliraldıkları Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuracaklar.

sgksorgulama

cilginpalet likes this.

Editör
    Mehmet Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bahsedilme
    1 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Dilekçe (Aylık aldıkları Sosyal Güvenlik Kurumuna hitabenyazılacaktır.) İlgililer yukarıda belirtilen belgeler ile aylık veya geliraldıkları Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuracaklar.
    bu dilekçe için sitemizde aşagıdaki adresten yardım alabilir uygun ve hitaben gerekli dilekçe örneğini bulabilirsiniz.

2022 Maaşını yükseltmek için gerekli olan dilekçe örneği

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

ben memur olduğum halde yetim maaşı mı sakatlık seviyesine çıkartma hakkım var mı

cilginpalet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    MEMLEKETİM TRABZON YAŞADIĞIM YER KUŞADASI ANCAK BİZE HER YER TRABZON
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı gülümse_hayata Nickli Üye
    den Alıntı Mesajı göster
    Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan özürlü olmaları nedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alanların bu aylıkları 2022 sayılı kanuna göre emsallerine ödenecek aylıktan az bu kimseler ne yapmalı?

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan özürlü olmalarınedeniyle yetim olarak aylık veya gelir alan çocuklardan, aylık yada gelirleri özürlülük derecelerine göre 2022 sayılı Kanun kapsamında ödenecek olan aylık tutarından düşük olanlara, anılan Kanunun uygulaması ile ilgili Yönetmelikle belirlenen diğer şartlar aranmaksızın ilgili sosyal güvenlik kurumu tarafından aradaki fark ödenir. Birden fazla sosyal güvenlik kurumundan aynı şekilde aylıkveya gelir alanlara ise yalnızca tercih edecekleri bir sosyal güvenlik kurumu tarafından fark ödenir.

İstenilen Belgeler:

Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek SağlıkKurulu Raporları Hakkında Yönetmelik gereğince alınacak Sağlık Kurulu Raporu

sgksorgulama
    gülümse hanım bu yasanın numarası yada nerde yazdığını hatrlıyormusunuz şuan bu işlerle ilgilenşiyorum gıcıklık yapıyorlar yok öyle bişi diyorlar

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı cilginpalet Nickli Üye
    den Alıntı Mesajı göster
    gülümse hanım bu yasanın numarası yada nerde yazdığını hatrlıyormusunuz şuan bu işlerle ilgilenşiyorum gıcıklık yapıyorlar yok öyle bişi diyorlar
    Dediğiniz doğru hep böyle bir yasa yok diyorlar dı banada. Ben de raporumu ekliyerek (oğlumun) dilekçeyle direk Ankara ya gönderdim. Gelen yanıt olumlu ama raporun son bir yıla ait olması gerektiğinden yeni rapor istediler.Onu aldım gönderdim ilk başvuru dilekçe tarihi itibariyle yetim maaşı 2022 ye yükseltildi. 1 yıl kadar sürmüştü ama ilk dilekçe tarihi itibariyle toplu ödeme yapıldı. sonrada her ay yetim maaşını 2022 seviyesinde alıyoruz. Aylık 450 gibi.

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı A.Altunay Nickli Üye
    den Alıntı Mesajı göster
    Dediğiniz doğru hep böyle bir yasa yok diyorlar dı banada. Ben de raporumu ekliyerek (oğlumun) dilekçeyle direk Ankara ya gönderdim. Gelen yanıt olumlu ama raporun son bir yıla ait olması gerektiğinden yeni rapor istediler.Onu aldım gönderdim ilk başvuru dilekçe tarihi itibariyle yetim maaşı 2022 ye yükseltildi. 1 yıl kadar sürmüştü ama ilk dilekçe tarihi itibariyle toplu ödeme yapıldı. sonrada her ay yetim maaşını 2022 seviyesinde alıyoruz. Aylık 450 gibi.
    merhaba
    dilekçeyle raporu hangi makama gönderdiniz? ben bugün sosyal güvenlik kurumu mersin il müdürlüğüyle görüştüm, ısrarla beni üniversite hastanesine sevkedeceklerini, prdan çıkacak sonuca göre maaşımın 2022 maaşına yükseltme işlemi yapılacağını söylediler. zaten 10 yıldır yetim maaşı alıyorum, sizde benim %84 sürekli raporum var bu yaptığınız haksızlık dedim ama dinletemedim. yaptığınız işlemi, ne kadar zamanda sonuçlandığını ayrıntılarıyla anlatırsanız sevinirim..
    cilginpalet likes this.

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Alıntı murat tarsuslu Nickli Üye
    den Alıntı Mesajı göster
    merhaba
    dilekçeyle raporu hangi makama gönderdiniz? ben bugün sosyal güvenlik kurumu mersin il müdürlüğüyle görüştüm, ısrarla beni üniversite hastanesine sevkedeceklerini, prdan çıkacak sonuca göre maaşımın 2022 maaşına yükseltme işlemi yapılacağını söylediler. zaten 10 yıldır yetim maaşı alıyorum, sizde benim %84 sürekli raporum var bu yaptığınız haksızlık dedim ama dinletemedim. yaptığınız işlemi, ne kadar zamanda sonuçlandığını ayrıntılarıyla anlatırsanız sevinirim..
    Ben İstanbul Kadıköy sgk md. cevap alamayınca İstanbul bölge md. gittim onlar direk Ankara ya yazmamı söylediler.
    SGK Emeklilik Hizmetler Genel md. Mithatpaşa Cd. No. 7 Sıhhıye Ankara adresine dilekçenin yanına raporun aslı gibi onaylı fotokopisini ekleyin.
    Ama dediğim gibi son bir yıllık rapor istiyorlar. Bana yeni rapor çıkarmam için yazı geldi Ankara dan bende bulunduğum kaymakamlık sosyal hiz. gösterdim yazıyı bana Haydarpaşa numune hastesine rapor için sevk yazdılar hem randevu almadan (normalde 6 ay önesine randevu vermiyorlar.) hamde rapor ücreti ödemedim. Hastahane raporu sosyal hizmetlere gönderdi onlar bana verdi Ankara ya gönderdim. Tüm bunlar 13 ay sürmüş evraklarıma baktımda.
    Gelen yazının birinde ''2022 sayılı kanunun ek 1.maddesi gereğince '' yükseltilmesi nedeniyle şu tarihten itibaren toplu ödeme ve ... tarihi itibariyle yetim aylığına eklenerek ödeme yapılacaktır yazıyor son gelen mektupmuş
    cilginpalet likes this.

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

yeni alınmış bir raporum var.%80 ağır engelli. onun aslı gibidir kopyasını alıp yarın iadeli taahhütlü postaya vereceğim. bakalım sonuç ne olacak? teşekkür ederim sayın altınay..
    cilginpalet likes this.

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

yalnız mersin sgk il müdürlüğünün ısrarla üniversite hastanesine sevk etmek istemesine hala bir anlam veremiyorum..

Üye

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Alıntı murat tarsuslu Nickli Üye
    den Alıntı Mesajı göster
    yeni alınmış bir raporum var.%80 ağır engelli. onun aslı gibidir kopyasını alıp yarın iadeli taahhütlü postaya vereceğim. bakalım sonuç ne olacak? teşekkür ederim sayın altınay..
    Bence siz boşverin onları direk Ankara ya yazın. Yada çıkarın raporu her koşulda yeni rapor istencek zaten.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)