Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree4Likes
  • 1 Post By zorluercan
  • 1 Post By Halil Yılmaz
  • 2 Post By zorluercan

Konu: ENGELLİ kartlarının yurt dışında geçerli olmaması

Üye
    SMS Activated

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Exclamation ENGELLİ kartlarının yurt dışında geçerli olmaması

Sponsor Bağlantılar

Selamlarımı ileterek başlamak istiyorum ..
    İnflamatuvar Bağırsak Hastaları Dernek Başkanı ve %50 engelli kartı taşıyan bir TC vatandaşı olarak hastalığımız sebebi ile seyehatlerimizde tüm dünya hava alanları dahil yurt dışı tüm işlemlerimizde Engellilik hakkımızı savunamıyor haklarımızdan faydalanamıyoruz..
    Hava alanlarında tüm dünya İBH lılarının kullandığı engelli WC sini engelli kartlarımızın ENTERNATİONAL olmayışından dolayı ne anlayan nede umursayan var..
    Aile sosyal yardım bakanlığının verdiği bu kart ile dünyanın hiç bir ülkesinde derdinizi anlatamıyor durumdayız ki zaten ülkemizdede bunu anlatmak ayrı bir sorun ..
    Çözüm için tüm engelli hakları için çözüm nedir...?
    saygılarımla ..

Gazoz Agacı likes this.

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    15
    Bahsedilme
    15 Gönderi
    Etiketleme
    4 Konu

Merhabalar, konuya ilişkin sadece IBH hastaları değilde engelli kartını taşıyan tüm engelliler için bir çalışma yapılması gerekir. En azından avrupa ülkelerinde bu kartı veya buna benzer işlev gösteren kartları kişilere tanınan hakların aynısının TC vatandaşları için geçerli olması gerekir. Bunun için Bakanlık nezdinde bir çalışma yapılması gerekmekte. Ve elbette bu noktada siz dernek başkanlarının bir şekilde bakanlıkla görüşüp çözüm önerilerinizi sunmanız gerekmekte.

Tabi ülkemizde bu sorunları ilgililere iletmekte başlı başına bir sorun. Bilemiyorum konuya ilşkin kampanyalar başlatılır ve engellilerle ilgili diğer derneklerle birlikte hareket edilerek kamu oyu yaratılırsa hükümette bu konuya duyarsız kalmayacaktır.

Üye
    SMS Activated

Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Cevabınız için teşekkürler..insan başına gelmeyince bilemiyor..yaşayarak öğrenmek en acısı...
    Ülkemizde bir sosyal proje başlattık kapılarınızı bize açın diyerek..yurt dışında tüm gıda hizmet alanları wc kapılarını bağlı olduğumuz hastalık için açarken daha TR de buna yanaşan dahi yok.hatta belediyeler bile bize bu kolaylığı sağlamıyor sebep çok basit ENGELLİ RAPOR haklarımız bile kesin ve belirli oranda değil..Ama askerlikten muaflık hakkımız bile mevcut..Bir ikilem içinde çırpınıyoruz..Yakında başlatacağımız kampanyamızda sizlerinde aramızda olması ve seminer ve toplantılarımızda aramızda görmek dileği ile..
    GÖRÜNÜR ENGEL BİZİ ENGEL GÖREN GÖZLERDE BİZ ENGELİ KABUL ETMİYORUZ...

Kategori Yöneticisi
    Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Yazıları
    436
    Bahsedilme
    5 Gönderi
    Etiketleme
    2 Konu

GÖRÜNÜR ENGEL, BİZİ ENGEL GÖREN GÖZLERDE!
    BİZ ENGELİ KABUL ETMİYORUZ...

İşte bu! Maalesef bizlere verilen kartlar, tanınan haklar sadece yurt dışında değil bağlı bulunduğumuz il sınırları dışında dahi geçerli değil. Öyle ki yurtdışına henüz çıkmadığım için bilemiyorum ( birebir yaşamadığımdan dolayı) ama yurtiçi seyahatlerimde sahip olduğum ayrıcalık ve haklarımın ikamet adresim dışında geçerli olmadığını gördüm ve hayretler içinde kaldım.Aynı ülkenin farklı şehirlerinde kimse sizin sahip olduğunuz engelli ulaşım kartını dikkate almıyor. Ne otobüs şirketlerinde nede hava ulaşım araçlarında herhangi bir indirimden, herhangi bir kolaylıktan faydalanamıyorsunuz ki buna en çok havaalanlarında bulunan sözde biz engelliler için düzenlenmiş olan acil ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz wc ler dahil...

Üzgünüm gerçekten acınası bir haldeyiz...

Üye
    kartalreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ad: Kalperen Türkoğlu C* C* C* yer: kalpOder * Turan * Krt
    Bahsedilme
    0 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

Herkes taşın altına elini koymalı.

Birlikten dirlik doğar.

Daha iyiye, daha güzele inşallah ele ele, gönül gönüleee

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)