Engelliler.gen.tr Platformu Sitesine Hoşgeldiniz.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
Like Tree9Likes

Konu: ÖMSS Puan Hesaplamasına Örnek Olarak Verilen KPSS Puan Hesaplama Formülü

Üye

ÖMSS Puan Hesaplamasına Örnek Olarak Verilen KPSS Puan Hesaplama Formülü

Sponsor Bağlantılar

Arkadaşlar KPSS nin Puan Hesaplama Formülü KPSS - 2012 Sınav Kılavuzunda yer alıyor ... Örnek olması açısından paylaşmak istedim.. Bu Formülden yola cıkarak yine kendi puanımızı direk hesaplayamasakta, formülün ne içerdiğini görmemiz açısından yararlı olacağını düşündüm ve paylaştım..

3.7 DEĞERLENDİRME

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel
    Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar
    bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.
    Bir testte, doğru veya yanlış hiçbir cevabı bulunmayan adaylar bu test için yapılacak
    hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır.
    Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testte hatalı soru bulunduğu takdirde ilgili testi cevaplayan tüm
    adayların bu soruyu doğru cevapladıkları kabul edilerek değerlendirme yapılacaktır.
    Testlerden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak hesaplanacak olan KPSS puan
    türleri Tabloda gösterilmiştir.
    Testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı
    standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için
    bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına giren testlerin her birinden standart puanı
    olması gerekir.
    Adayların ASP’leri kullanılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında
    aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı
    elde edilmiş olacaktır.

30 [ 2 (ASP – X ) – S + 70 = KPSS PUANI
    [2 ( B – X )] – S

Kısaltmalar

KPSS : Kamu Personel Seçme Sınavı
    ASP : Ağırlıklı standart puan
    X : ASP dağılımının ortalaması
    S : ASP dağılımının standart sapması
    B : ASP dağılımındaki en yüksek ASP

NOT : Arkadaşlar sakın kimse bana ; benim puanımı hesaplarmısın demesin; cunku bu bir örnektir.. Giren adayların ağırlıklı ortalamaları ve standart sapmaları bilinmediğinden puan hesaplayamıyoruz.. Sadece hesaplama yontemini; hem bilgi olarak hem de örnek olarak göstermek istedim..

Saygılarımla ...

Üye

Özkan Bey benim puanimi hesaplarmisiniz ))))))))
    Oyy oyyy Özkan Bey. Harika bir önsezis )))))))))

Üye

Alper58 Bey Evet Artık Soruların Kurdu Olduk.. Çalışmadığım Yerlerden bir tek ÖSYM Soruyor Diğer Sorular hep bilinen yerlerden
    Alper58 likes this.

Vijdanatilla
    Guest

ozkancey;Paylaşım için teşekkürler... Emeğinin karşılığını en iyi şekilde alman dileğiyle...
    YassaX likes this.

Üye

Vijdanatilla ; Teşekkürler .. Amin INSALLAH ...
    Vijdanatilla likes this.

Vijdanatilla
    Guest

ozkancey;Rica Ederim...

Üye

40 netim var özcan ama umudum yok maalesef.

Üye

mcalim79 ; Mezuniyet ve Özür Grubun Neydi ?

Üye

lise genel rahatsızlık..

Üye
    Sponsor Bağlantılar

mcalim79; Sana şoyle soliyeyim o zaman .. Bu puanlar 2 yıl gecerli.. 2 yıl icinde toplamda 20.000 Engelli Ataması yapılacağından bahsediliyor .. Ayrıca bu hafta içinde açıklanması beklenen Sınav Sonuçlarında; önemli olan Lise Giren 48.000 kiside kacıncı sırada olduğunuzdur.. Aynı zamanda Liselilerden kac kisi alınacağı.. Tabiki Net olarak 40 Net Lise Grubu icin dusuk bir net sayısı.. Umutsuz olmamak lazım.. Tercih edilmeyen iller olabilir. Puanları dusuk olabilir.. Her ne kadar alınan puan ve Sıralama onemli ise de ; esas önemli olan Tercih Sıralaması... Örnek : Liseli birisi diyelim : 50 Net yaptı. 86 Puan aldı ( Mesela diyoruz ) .. Bu arkadaş tum tercihlerini İstanbul yaptı diyelim.. İstanbul Tercih edilen bir il oldugundan; onun sectiği yerlere daha yuksek puanlılar yerleşirse .. Sadece istanbul tercihi yapan bu arkadaş 50 Net ve 86 Puanla acıkta da kalabilir.. Herhalde Örneği anlamışsınızdır ...
    mevce and Sevda_Mevsimi like this.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)