Tiroid nodülleri tehlikeli mi?

SELİM

Üye
Üye
Uzun süredir kendimi iyi hissetmiyordum sürekli terleme ve depresif bir ruh halim vardı. İç hastalıklarına muayene gittim. Muayene sonucu tiroid bezimin fazla çalıştığı ve tiroid bezinde nodül olduğu söylendi. DR endokrin uzmanına gidip biyopsi yaptırmamı istedi açıkcası baya endişelendim. Tiroid nodülü tehlikelimi insan ister istemez acaba kanser miyim endişesi yaşıyor. aşağıya raporu ekliyorum.

tiroid.jpg

Burada kistik nodül diyor. birde heterojen yapıda 3 adet nodül izlendi diyor. Bu bulguları yorumlamak mümkünmü acaba?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çok geçmiş olsun. Benim babamda neredeyse 10 yıldır tiroid hastası ve nodülleri var. Hatta babamın nodülleri sizinkinden çok daha büyük boyutlarda. Ben kendimce biraz bu hastalığı araştırdım. Tiroid nodülü neredeyse her iki kişiden birinde görülen bir hastalıkmış. Aslında önceden görüntüleme tekniklerinin bu kadar gelişmiş olmması nedeniyle bu denli küçük nodüller fark edilemiyordu. Şimdi görüntüleme teknikleri çok geliştiği için milimetrik nodüller bile fark edilebiliyor. Örneğin sizdeki sol orta segmenteki 6x3 MM buyutundaki kistik nodülün önceden fark edilmesi mümkün değildi. Çok ufak bir nodül o. Sağ lobdaki 11x12 mm yani 1 cm 1 mm lik nodül o. Normalde nodüller düzgün görünümlü ise 2,3 hatta 4 cm kadar DR takibi yapılıp sonra müdahele ediliyor ama burada kararı verecek kişi endokrinoloji uzmanıdır.
Sizdeki nodüller baya küçük bence endişelenecek bir durum yok. Ama insan ister istemez endişeleniyor. O bahsettiğiniz terleme debresif ruh hali hormonel dengesizlikten oluyordur. DR hormon düzenleyici ilaç vermedimi size. Biz kendi hastamızda 2-3 aylık ilaç kullanımında hormöon dengesini normale getirmiştik. Tekrardan geçmiş olsun.

SELİM

Üye
Üye
Verdiğiniz bilgiler için çok sağolun. Biraz rahatladım. DR istersen ilaç yazayım ama bence endokrin DR una görün o yazsın dedi. Bende bişey demeden çıktım. Bakalım pazartesi endokrine görünecem. İnşallah hayırlı bir sonuç olur.

Tekerlekli Sandalye