izmirdenhaberler

İzcilik faaliyetlerin de engellilerde olsun

Değer Biç
Yazan [13-01-2020 saat 16:42:57] (74 Hit)
İzcilik faaliyetlerin de engellilerde olsun. Bundan yılar önceydi. Biz engelliler görme ve zihinsel engeliler ve engelsizler kamp yapmışlardı. Ben bu kampların ikisine katıldım. Bu kamp süreçleri üç beş yıl sürdü. Birincisi gençlik merkezlerindeki faaliyetlere engeliler okulları dernekleri engeliler ve ailelerini dâhil edebiliriz. Biz Türkiye beyazay derneği olarak danışmanınız olabiliriz yurt içi ve yurt dışı şubelerimizle yanınızdayız. Bütün engelli dernekleri Rehabilitasyon merkezleri okulları dâhil edilerek izci ünitelerine dâhil edilebilir.
Kamplar kamplara engelliler ve aileleri dâhil edilebilir. Yürüyüş orman ve deniz kampları bu kamplarda izcilik eğitimleri sanat ve spor faaliyetleri olabilir. Biz neler yapmıştık. Katıldığım kamplarda izcilik eğitimi yüzme eğitimleri ve koro çalışmaları en güzelide kamp bitiminde ateşimiz yakıldı koromuz konser verdi bütün mülki amirler oradaydı harika iki güzel kamp yaptık. İnşallah üçüncüsünü de sizinle yaparız ama bu sefer görevli ve kolaylaştırıcı olarak genel merkez ve diğer şubelerimizin kamp ve izcilik faaliyetlerinden deneyimlerinden faydalanırız.
Yıllardır İstanbul büyükşehir belediyesi engeliler kampı çalışmaları yapıldı Ülkemiz ve yurt dışındaki kamp engeliler ve gençlik spor faaliyetlerini inceler ve raporlarız gençlik derneklerini belediyelerin gençlik ve engelli meclislerini de faaliyetlere dâhil edebiliriz ben iyi şeyler olacağını düşünüyorum.
Günlük faaliyetler. Bazı hafta içi ve hafta sonu faaliyetleri düzenlene bilinir hafta sonu iki günlük kısa kamplar doğa yürüyüşleri konferans konser gibi günlük faaliyetler planlana bilinir burada önemli olan engelli çocuk ve gençler ve engelsiz akranlarıyla zaman geçirmeleri ve birbirlerini tanıyıp arkadaş olarak ön yargılardan sıyrılmalarını sağlamak. Görme engelli çiftlerin çocuklarına destek görme engelli çiftler çocuklarına matematik şekil grafik gibi konularda derslerde yardım etmekte zorlanıyorlar o yüzden özel kurslara yazdırarak ilave giderleri oluyor bu konu önemli belki görme engelli çift azdır ama üç beş tanesiyle etkinlik yapar ve kamuoyuna duyurursanız harika olur. Belki bu duyurular yeni ailelere ulaşmamızı da sağlar İzmir’den başlayan bu etkinlikler tüm Ülkeye yayılır. Evet, engellilerle uğraşmak zordur önce bunu kabul edelim bu alanı okumak ve alandaki sorunları saptamak gerekir. Ama biraz uğraşır ve kafa yorarsanız size farklı kapılar açılır yeni bakış açıları edinirsiniz zor zahmetli bir faaliyetler zincirine hazırsanız biz hazırız düşünün kolay değil ama o zahmete değer çünkü koşulsuz sevgi zihinsel ve diğer engelli çocuklarda hayırlısı olsun.Salih Arıkan, Tel.0506 514 96 93
Etiketler: Yok Etiketleri Düzenle
Kategori
Diğer

Yorum

Giriş

Giriş