izmirdenhaberler

Beraber Çözüm Arayalım

Değer Biç
Yazan [11-05-2020 saat 16:26:55] (71 Hit)
Beraber Çözüm Arayalım.10-16 Mayıs Engelliler Haftası. Engellilerle ilgili birçok hizmet var. Ama bu hizmetlere ulaşabilmek için önce erişilebilir olması gerekir. Ben önce evimden rahatlıkla çıkabilmem gerekir. Kaldırımlarda yürüyerek otobüse bindiğimde sesli uyarı sistemleriyle hangi durakta ineceğime karar vermem gerekir. Kimsenin yardımına ihtiyaç duymadan sesli uyarı sistemlerinden faydalanarak Görme engelli olarak karşıya geçmem gerekir.

Rampaların tekerlekli sandalyelere uygun olması zorunluluktur. Engelliler için ayrılmış otoparka araç Park edilmemesi gerekir. Öyle gözlerinizi kapatarak yâda tekerlekli sandalyeye binerek bizi anlayamazsınız.

Birlikte Yaşama Kültürünü Arttırmamız gerekiyor. Bu sene Korona salgını tehlikesinden dolayı evlerdeyiz Evde kal mayada zorunlu bir durum olmadıkça devam edelim.

Devletimiz bizlere şu an 2. Bir emre kadar izin verdi. Peki, biz engelliler işe başladığında nasıl davranacağız doğrusu benim bazı çekincelerim var. Bu toplumda yaşıyoruz ve belirli bir zaman dikkatli olarak hayatımıza devam edeceğiz.

Görme engelli biri yolda yürüyor yâda farklı bir engelli birisi yardım etmek için izinsizce dokunduğunda virüs kapar mıyız endişesini yaşıyoruz. Evet, insanları kırmamak ve incitmeden doğru bir şekilde ifade etmeliyiz. Sosyal çalışmacıları Akademisyenleri ve konuya ilgi duyanları düşünmeye davet ediyoruz.

Hem bu toplumda yaşayıp hem de temassız yaşamak bizim için zor olacak. Markete gittiğimde nasıl alış veriş yapacağım sanal uygulamaları öncelikle tercih edeceğim ama küçük bir şey içinde sanalı tercih edemem.

Sokaktan boyoz’cu geçiyor ve ben temas olur diye almıyorum. Biz engelliler için bu dönem nasıl olacak bu konuya kafa yoruyorum. AVM’ye gittiğimizde alış veriş sistemine nasıl dâhil olacağız AVM’de Asansörler çalışmayacağı söyleniyor. Ben mi çok abartıyorum bilmiyorum ama bu döneme dâhil olmayı takip edeceğim olumlu örnekleri yayacağım olumsuzlukları raporlayacağım gelin birlikte bu dönemi tartışalım engellilerin hayatlarını dahada nasıl kolaylaştıracağımızla ilgili yol haritaları belirleyelim. Merkezi Yerel İdareler Sivil toplum ve Medyadan destek istiyoruz.
Salih ARIKAN, Tel: 0506 514 96 93
2020 10 16 Mayıs Engelliler Haftası Canlı Yayınımız
https://www.youtube.com/watch?v=NrZ3sW4LsbU
Etiketler: Yok Etiketleri Düzenle
Kategori
Diğer

Yorum

Giriş

Giriş