izmirdenhaberler

2020 Erişilebilirlik Yılı

Değer Biç
Yazan [15-05-2020 saat 11:04:25] (69 Hit)
2020 Erişilebilirlik Yılı. Hükümet bu seneyi erişilebilirlik yılı ilan etti. Bizde âcizane taleplerimizi belirtelim. Öncelikle erişilebilirliği uluslararası anlaşmalar ve engelliler yasasına göre taahhüt ettiğimizi hatırlatalım. Sizler merkezi ve yerel yönetimler olarak engellilere sınırsız hizmetler sunabilirsiniz. Ama engelli evinde hapsolursa o zaman hizmetleriniz kâğıt üzerinde kalmaya mahkûmdur.

Siz birçok hak verebilirsiniz ama Sağlık raporlarındaki sıkıntılar giderilmediği sürece hakların kullanılmasında sorunlar oluşur.

Bir engelli evinin dışına çıkmak istiyor. Daha asansörlerde sorunla karşılaşıyor görme engelliler için kabartma işaretler ve sesli uyarı sistemleri olmayabiliyor. Kamuya açık binalarda engelli rampaları ya standartlara uymuyor yâda hiç olmuyor.

Bankaya geldiniz ATM’den para çekeceksiniz ama ATM’ye merdivenle ulaşıyorsunuz. Bir görme engellisiniz ve bankamatiklerin çoğunda sesli uyarı sistemi yok. Engelli dışarı çıkıyor. Gerçi bu günlerde zorunlu olmadıkça evde kalın.

Kaldırımlar masalar sandalyeler tabelalar tarafından işgal edilmiş. Belediyelere esnaftan işgaliye alarak kaldırımın bir kısmını kiralamış oluyor. Belediyenin kaldırımı kiralama hakkı olmaması gerekiyor. Bir masa işgaliye alan arkadaşımız yayılabildiği kadar yayılıyor. Biz arkadaşımızı şikâyet edince gelen cevap şu oluyor. Kaldırımda masa sandalye tespit edilmiştir esnafımız işgaliye ödemektedir ve işgal geçişi engellememektedir. Bu yazıları Blog sayfamda bulabilirsiniz.

Binaların altı otopark. Kaldırımlar otopark olunca Devlet binaların altının otopark olarak kullanılmasıyla ilgili yönetmelik çıkardı. Ancak kaldırımlar yine otopark olarak kullanılıyor. Birde bazı otoparkların giriş çıkışı yaya kaldırımı kutucular iş merkezi benim işgal edip ceza yediğim dikkat çektiğimiz ama yine devam eden bir uygulama.

Önerimiz Belediyelerin işgaliye alma izni iptal edilsin. Yâda denetimler arttırılsın cezalar caydırıcı olsun yaya geçidi ihlalleri kaldırım işgalleri ve engellilere ayrılmış otoparkların işgallerinin cezaları komik düzeyde.

Toplu taşımalar. Tüm toplu taşımaların engellilere uygun hale getirilmesi gerekiyor. Geçenlerde arkadaşımız hastaneye gitmişti. Önce Ambulansa geri dönüşleri sıkıntılı denildi. Düşündüm İzmir’de engelsiz taksi yok. Neyse ki Doktorumuz müdahil oldu Ambulans gece geri getirdi.

Bi taksi uygulaması akıllı durakların yaygınlaşması görme engelliler için sesli sinyalizasyonların arttırılması gerekiyor. Belediyelerin İnternet siteleri ve mobil uygulamaları görme engelliler ve işitme engelliler için uygun hale getirilmesi gerekiyor.

Hizmet öncelikleri. Birçok Merkezi ve Yerel İdarelerde engellilere hizmet önceliği var. Bazı kurumlar bu öncelikten faydalandırmayabiliyor.

Refakatçi. Merkezi ve Yerel İdarelerde isteyenlere refakat ediliyor. Bazı kurumlarda gerçekten erişilebilir. Engelli bay bayan tuvaletleri Asansörler uygun sarı kılavuzlar uygun.

Şahit dayatması. Bankalar ve Noterlerde aleyhimize bir kanun olmamasına karşın şahit dayatmaları okudum anladım yazma talepler yâda imzan birbirini tutmuyor gibi taleplerde bulunuluyor.

Kaynaklara erişim. İnternet sitelerinin mobil uygulamaların görme ve işitme engelliler için uygun hale getirilmesi gerekiyor. Her eser yayınlandığında E-kitap sesli ve Braille tercihleriyle sunulması gerekiyor. Her eserin elektronik kopyasının Ankara Milli Kütüphaneye verilerek görme engellilerin istifadesine sunulması gerekir. Her film dizi ve sanat eserinin görme engelliler için sesli betimlemeli ve işitme engelliler için alt yazılı ve işaret dili tercihleriyle sunulması gerekiyor.

Süre uzatımlarına karşıyız. Engellilerle ilgili Erişilebilirlik taleplerinin süre uzatımlarına karşıyız. Cezalar caydırıcı olmalı. Kaç Merkezi ve Yerel yönetime özel kuruma ceza kesildi kesilen ceza tutarları nelerdir. Bu cezalar caydırıcı olursa o zaman ilerleme sağlanır.

Erişilebilirlikte farkındalık Diyanet işleri diğer kurumlar ve medya yoluyla erişilebilirlik farkındalık çalışmaları yapıla bilinir kamu spotları kısa film belgesel ve benzeri çalışmalarla duyarlılık arttırıla bilinir. Bu yılın erişilebilirlik sorunlarının çözüldüğü ve yeni yılda farklı konuları tartıştığımız bir yıl olmasını diliyorum. Salih Arıkan, Tel: 0506 514 96 93
Yaya Geçidi İhlalleri
https://www.youtube.com/watch?v=1OXsNdvkCCY
Etiketler: Yok Etiketleri Düzenle
Kategori
Diğer

Yorum

Giriş

Giriş