izmirdenhaberler

İçtiğim suda boğulacağım

Değer Biç
Yazan [08-07-2020 saat 15:56:42] (117 Hit)
İçtiğim suda boğulacağım. Ben tip iki diyabetliyim. Tansiyonda var. Görmüyorum ama bunun diyabetle ilgisi yok. Diyabet eğitimleri aldım okumalarımda var. Diyabetle yaşamayı öğrendim.
Bazı sıkıntılarım var. Sürekli şekerimi ölçemiyorum sesli şeker ölçüm cihazlarıda SGK tarafından ödenmiyor. Sürekli başkalarından yardım istemeyi de sevmiyorum üç yâda altı ayda bir hem şeker hem de tansiyon kontrollerimi dâhili uzmanı ve diğer doktorlara muayene oluyorum.
Diyeceksiniz Endokrinoloji ’ye git. Üniversite Hastaneleri’nde görmeyenlere refakatçi verilmiyor. İlk önce açlık şekeri alınıyor yemek yedikten sonra iki saat sonra tokluk ölçümü yapılıyor sonrada sonuçları akşama kadar bekliyorsunuz ve görevliler yardımcı olmayınca sıkıntı oluyor birde Tepeciği deneyeceğim oraya hiç gitmedim Dokuz Eylül ve Yeşilyurt’a görevliler yardımcı olmadı.
Ben artık uyuklama ve benzeri hareketlerden şeker durumumu biliyorum. Dün marketten hurma almıştım. Bir kaç tane içim kıyılınca yedim. Ara öğünlerimi ihmal etmemeye çalışıyorum bir ara hipoglisemide vardı ama çok şükür şimdi iyiyim.
Neyse dün akşam ekmeği fazla yedim. Sabahta en büyük yanlışımda bu oldu börek simit ve kumrudan oluşan hamurları yutunca bizim eski uyuklamalar geri geldi. Öyle su içiyor ki sanki içimdeki ormanlar yanıyor içtiğim suda boğulacağım.
Neyse bir kaç gün yediğime içtiğime dikkat edeyim arada şekerli çayla sigara muhabbetini ’de siz duymamış olun. Üç dört gün daha devam ederse yine Özel Hastaneye dâhiliyeye giderim çünkü orada refakatçi veriliyor neden Özel Hastane çünkü sekizde Doktor geliyor ve hemen kan testleri yapılıyor Devlet Hastanesi açılmadan kahvaltımı yapıyorum. Ona kadar aç kalmak diyabetliler için epey zor ben biraz nefsime uydum insan bazen değişiklik arıyor neyse ben yine su içeyim. Salih Arıkan, Tel:0506 514 96 93
Etiketler: Yok Etiketleri Düzenle
Kategori
Diğer

Yorum

 1. unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  @izmirdenhaberler

  Merhaba Salih Bey,

  Yazılarınızı baştan beri takip ediyorum.
  Yazacaklarımı akıl vermek, çokbilmişlik olarak algılamayın lütfen: sadece tavsiye, tecrübe paylaşımı diyelim bence.
  Diyabet ciddi bir hastalık, bildiğim kadarıyla ilerleyebiliyor ve durum ciddileşebiliyor.
  Günümüzde hastalıkları önlemek yerine ilaçla semptomları baskı altına almak çok yaygın bir anlayış.
  Basit bir diş ağrısında bile sebep araştırılmadan ağrı kesiciyle durum idare edilebilir ama bunun (varsa) çürüğe faydası olmayacaktır. Dişlerimizi düzenli fırçalamazsak çürürler ve iş sonunda dişkaybına varabilir. Sonunda bu tür şeylerle uğraşmamak için dişlerimize özen göstermeliyiz. Tamam belki genetik yatkınlığı olmayan ve de dişlerine hiç bakmayan birinin dişleri iyi durumda olabilir ama bu bizim dişlerimizin de hiç çürümeyeceği anlamına gelmez. Biraz da şans işte hayat.

  Siz de kaderin bir cilvesi diyabet olmuşsunuz ama beslenmenizde un, şeker vb. olduğu müddetçe sorun yaşamanız muhtemel. Konuyla ilgili ilgili bir diyetistenden tavsiye alıp beslenmenize dikkat ederseniz yaşam kaliteniz artacaktır bence. Diyetisyenden başka, Karatay Diyeti uygulamak da diyabetlileri iyi geliyor bildiğim kadarıyla. Canan KARATAY'ın kitaplarında geçen sisteme bir kulak vermenizi tavsiye ederim naçizane.

  Sağlıklı, mutlu günler dilerim..

Giriş

Giriş