izmirdenhaberler

Ayrımcılığın Resmi

Değer Biç
Yazan [18-11-2020 saat 11:24:13] (16 Hit)
Ayrımcılığın Resmi. Dün engelli kartı almak istemiştim. Kalabalık bir bekleyen gurubu vardı. Ben refakatçimle birlikte gitmiştim. Malum görmeyenlere izinsiz yardım niyetiyle dokunuyorlar. Bizde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyoruz. Zaten idari izinliyiz.
Sırada kimler yoktu ki yaşlılar engelliler ve diğerleri. Bu işlerin farklı çözümleri bulunamaz mı örneğin sıra numarası alınır ve hangi numara yanınca o arkadaş işlem yapar.
Araya bekleme çizgisi koymuşlar benim gibi görmeyen hissedilebilir bir yüzey olmazsa o çizgiyi nasıl takip edecek.
Ayrımcılığın Resmi. Herkes internetten kart başvurusu yaparken engelliler bizzat giderek kart başvurusunda bulunuyor. Bu apaçık ayrımcı bir uygulamadır. Engellilerde internet üzerinden kart başvurusu yapabilir.
İstenilen Belgeler. Kimlik Aslı Bir Adet Biyometrik resim Raporun aslı yâda aslı gibidir örneği isteniyor. ENABIZ’dan indirilen raporlar ve verilen kodlarda geçerli olmalı. Bazı arkadaşlarımızın kâğıt raporu yok ama Enabız çıktısı alabilir. Aile bakanlığının kartlarına tiren yolculuğunda olduğu gibi bir barkod yapıştırılarak yeni kart alma zorunluluğu olmamalı.
Kart merkezleri çoğaltıla bilinir yâda randevu sistemiyle çalışıla bilinir. Dışarı çıkamayan başvuru sahiplerine eve gelinerek yardımcı oluna bilinir. Buradaki temel sorun ortak akıl sürecinin işletilmemesi bu ve benzeri durumlarda engelli derneklerle görüş alış verişinde bulunulmamasıdır.
Engelliler yaşlılar ve halkın sıraya geçerek beklemesi kabul edilebilir değil lütfen farklı çözümler üretilsin gerekirse süre uzatılsın saygılarımla Salih Arıkan kamu yararına Türkiye beyazay derneği İzmir şube Başkanı. Tel: 0506 514 96 93
Etiketler: Yok Etiketleri Düzenle
Kategori
Diğer

Yorum

Giriş

Giriş