izmirdenhaberler

“Benim Durağa Geldik mi?

Değer Biç
Yazan [11-01-2021 saat 14:12:25] (17 Hit)
“Benim Durağa Geldik mi? “7-14 Ocak Görme engelliler haftası nedeniyle görmeyenlerin sorunlarını dile getirmeye çalışıyoruz. Sorun diyorum ama aslında basit düzenlemelerle yapılabilecek birçok çalışmanın geri bırakılması bizleri üzüyor. Kimseden yardım almadan bağımsız bir şekilde hayatını sürdürmesi gerekiyor.
Uluslararası anlaşmalar ve engelli haklarını incelediğimizde yasalarda değilde daha çok uygulamalarda sorunlar olduğunu görüyoruz zihinsel değişimler gerçekleşmeyince yasalar uygulanamıyor. Görmeyen beyaz bastonuyla dolu kaldırımlarda ilerlemeye çalışır ve durağa gelir mobil uygulamaları kullanıyorsa durağa gelen otobüsün saatini tahmin edebilir. Yoksa herkese sorarak bineceği otobüsü sormaya başlar. Hele birde sorduğu kişinin otobüsü önce gelirse arkadaş haber alacağım diye bekleyebiliyor.Sordu yâda mobil uygulamadan otobüsünü tahmin edip bindi.
Onu bir sürpriz bekliyor. Oda uzun yıllardır görmeyenler okuma yazma bilmeyenler ve şehre yeni gelenler için nereye geleceğimiz ve geldiğimizi belirtir sesli uyarı çalışmıyor çalışsa da sesi kısık Başlarsın kaptana abi benim durağa geldik mi bir olur iki olur kaptan kızmaya başlar e oda haklı siz bu işleri sisteme bağlamaz ve her işi kaptanın üzerine yıkarsanız oda kızmaya başlar. E görmeyende haklı bazen de AA hafız senin durağı geçtik ben seni karşıdan gelen otobüse bindireyim bin in derken nerede olduğunu bilemeyen görmeyen serseri mayın gibi dolaşmaya ve yerini yurdunu bulmaya çalışır.
Aslında çözüm basit sistemi çalıştıracaksınız ve sesini kısmayacaksınız görmeyende nerede inip bineceğini kimseye sormadan bilecek güvenli bir yolculuk yaşayacak birde salgın döneminde ondan bundan yardım isteyerek hastalık mı kapsın lütfen artık bu son haberimiz olsun nereye geleceğimiz ve geldiğimizi belirtir sesli uyarı sistemleri çalışsın ve asla kısılmasın. Türkiye Beyazay Derneği İzmir şube Başkanı: Salih Arıkan, Tel: 0506 514 96 93
Etiketler: Yok Etiketleri Düzenle
Kategori
Diğer

Yorum

Giriş

Giriş