septik

Yaşam ve ....

Değer Biç
Yazan [07-08-2014 saat 03:15:50] (1928 Hit)
Bu gece oturdum ateistlerin düşüncelerine hak verebilirmiyim diye net üzerinden araştırdım, mera ettiğim tek konu ise ölüm sonrası, eğer müslüman olmasaydım bu sorunun kapsama alanı diğer düşüncelerde nasıl karşılık bulurdu?

Genel anlamda ateist biri olsam ve bana sorsalar islam ve diğer dinler sana ne sağlıyor?
Banane arkadaş ben kabul etmiyorum derdim, Fakat neredeyse tüm atastler sanki dine saldırı içersinde,iyide nerde kaldı inaçnsızlık ?

Sonra düşündükçe anladım o korku ya varsa, mantık bilim bu durumu inkar edemiyor, bilimsel olmayan bir şeyi kabul edemeyeceğinide düşünsen bilki neden varsın nasıl böyle mükemmel bir yapıya sahipsin, insan madde olarak bakılldığında tirilyonlarca cansız atomun bir araya gelmesi ile oluşmuş ve özel nerede özel sınırsız olan düşünce yapısında özel bir varlık bırakalım diğer değerleri.

Kuran ayetlerinin üçte biri bilimle ilgilidir, ve yaklaşık %80 ni kabul görmüştür sadece %20 lik bir oranda buraya dikkat henüz kesinleşmemiş eksik veya anlayamadığımız konular vardır,

Peki her canlı ölümü tadacaktır, ayetini duymayanlar olduğunu varsaysak bile etrafımızda binlerce yaşında insan olmadığına göre bu olay gerçektir, sorun acaba görülen köyemi klavuz aradılar desek cevap yetersiz kalır,

Diyelim bir yabancı ülkede üretilmiş bir cihaz aldık bu cihazı kullanabilmek için bir klavuz verdiler ama bizim anlayacağımız dilde değil, işte insanlık bana göre bu konumda ,elimizde illada arapçadan yapılması gerektiğini öngören bir kuran yani hayatın klavuzu var ve ata yadigarı anlaşılamamış bir yaşam var.

Ölüm sonmu, bazı araştırmacıların 21 gram veya illaki kuantum paralel evrenine kadar ruha kılıf bulma çabalarının sadece teori ve bugüne kadar aşılamaz denilen bir çok teori zamanla nasıl çöp olduysa henüz ayetlerden bu şekilde bahsetmek mümkün değildir.

Ölüm kimin başına gelirse onun kıyametidir, ki o yaşanacaksa ki yaanacak ne teori ne inançsızlık nede başka bir fikir bu durumun nüne geçemez, iyi bilirmiydik soru bu inş iyi bilinenlerden oluruz.
Etiketler: Yok Etiketleri Düzenle
Kategori
Diğer

Yorum

 1. Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Selam septik,

  vay benim arkadaşım blog da yazarmış he hayırlı, uğurlu olsun bu ilk blogun sanırım devamı da gelecektir ve de gelsin lütfen...

  Yalnız konu oldukça derin ve düşündürücü. Ben mümkünse fazla dalmayayım sonra çıkması zor olur.

  Ancak şunu söyleyebilirim ki bu konuda oldukça uzun bir zaman ( yaklaşık iki sene suskun olduğum dönemde) çok araştırma yaptım ve gerçek yaşamın ölümden sonra başlayacağına olan inancımla yaşıyorum. Yaşama sevincim yanımda çok şükür ama cennette olduğunu varsaydıklarıma kavuşacağım günü bu dünyanın fani olduğunu ve gerçek klavuzun sadece ve sadece Kur'an da saklı olduğunu biliyorum. O yüzden içim rahat arkadaşım.

  Ateistlere ama gerçek ateistlere de, deistlere de sonsuz bir saygı duyuyorum. Benim inancım ve dinim ne olursa olsun, hangi dine mensup olursa olsun hatta dine inanmayan bile kim olursa olsun elbet bir gün gerçek yaşamı tadacaktır.

  Sevgiyle kal, paylaşımla kal dileklerimle...


  septik, karakoca10 ve zeynep45 bunu beğendi.
 2. unuttum.29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Sn. septik,
  Hatırımda kaldığı kadarıyla konuyla ilgili kısa bir hikaye/fıkra paylaşmak isterim:
  Adam berbere gider işte saç sakal tıraş olacak. Berber de gevezenin teki ha bire dünyadaki eşitsizlik, savaşlar, cinayetler, ölümler vs. anlatır durur. En son derki gerçekten Tanrı olsa hiç bunlara izin verir miydi diye sorar. Tıraş biter, adamla dükkanın kapısının önüne gelirler. O sırada kapının önünden saçı sakalına karışmış biri bir meczup geçer. Adam döner berbere sen de berbersin dünyada da o kadar berber var bu adamın hali nicedir diye sorar ve çıkar gider.
  septik ve zeynep45 bunu beğendi.
 3. septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Harika yorumlar için teşekkür ederim
  zeynep45 ve Gazoz Agacı bunu beğendi.
 4. septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tekrar teşekür ediyorum sebeb ne biliyormusnuz..

  Ceylan bloğa başlarsam biri şiir yazsa makale yazsa fikir yazsa ve bana ters geliyorsa bana göre yanlılşsa diyeyim mantıkla bağdaşmıyor ise illaki sorun olur düşüncemdendir.

  Eleştiye örnek mi ararsın diyelim sağ olsun hakan (unuttun 29) ne güzel ve açık ve efendice yazmış

  Hakkını da kimi olursa savunurum ama hikaye değilde mantık içeren çürümeeycek fikir ile onlarca hatta yüzlerce aynı konunun yorumu vardır düşün ilk biz yaşamadık sonda olmayız

  Dini tanımayanlardan bir söz ,


  Diyelim eleştirecek nokta kısacaca pislik bak hadi bakalım( bu arada tam gazteci zihniyeti var bende )
  Dikkate alma lütfen alırsan zaten bir daha yazmam ve ciddiyim.  Söz konusu din olduğunda ........... ve lütfen bana gerçekten lafla değil inanç ile sölüyeceke sözü ......... ben yine direniyorum ........ eleştirecek yüreği olan varsa ................. ben burdayım ve mantığı gördüğüm açı ile savunurum.
  zeynep45 bunu beğendi
 5. septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Halil bir anlamadığım konuda bu oldu seçenek var işe yaramıyor?


  Hata yaomak istemez insan fakat yukarıya bak hata dolu düeznleyemedim v eo durumla uğraşarak geçirdim..

Giriş

Giriş