unuttum.29

Mutluluğun formülü çocuk gibi olmak midir?

Rate this Entry
by , 29-12-2016 at 16:05:07 (418 Hit)
Bu zamana, bu mekana bir vücuda hapistir insan.
Ömrü sınırlıdır.

Soğukta üşür. Vakit geçtikçe; acıkır, uyumak ister, susar bazı hastalanır.

Üşümemek için giyinmeyi; yemek için gıdayı; uyumak için barınmayı/yatağı; içebilmek için temiz suyu; hastalıkları için ilaçları bulmuştur. Ve diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılamayı da Atalarından öğrenmek zorundadır.(bunları bilerek doğmaz kimse.)

Tüm bu Kültürü/Bilgiyi öğrenmek için Rehberler arar kendine. Doğduğu Coğrafya/Topluluğa göre bunları öğrenmesi de yetmez. (Bütün faniliğine rağmen)Yine de daha ulvi bir amaca bağlanmak; anlamlandırmak ister Dünyayı ve Hayatı. Asıl Rehbere ihtiyacı bundandır.

Evde Anne-Babasını; Okulda öğretmenini; Camide İmamı; Kilisede Papazı dinler. Okuduğu kitaplar, izlediği Filmler de bu anlam arayışına karşılık gelir.
Şanslı olanlar kendilerine bir (veya birkaç) rehber bulurlar; Ona inanırlar. İnanmak zorundadırlar da. Çünkü İnsanı yaşatan Yarına duyacağı Umuttur, İnançtır. Bunların kuvveti oranında mutlu olur İnsanoğlu. Bunları kaybederse yeniden aramak zahmetli bir süreçtir; bilir/hisseder.

Çocuklar çoğu zaman Mutludurlar. Onlar Gelişim Süreçlerinde bu Umuda sahiptirler. Bu onları Mutlu kılar. Hatta bu Mutlu oluşları o derecedir ki yazının başındaki Fiziksel İhtiyaçları bile (yetişkinlere göre) daha az hissederler: Kolay kolay üşümez, acıktığını bilmez, uyku için konforlu yataklara ihtiyaç duymazlar.

Bu yönleriyle Çocukları taklit etmek belki de en iyisidir. İyi bir Rehber, sağlam Amaçlar/İnançlar ve geleceğe Umutla bakabilmek. Bunları başarabilirsek belki biz de Çocuklar gibi Mutlu oluruz.


(29.12.2016 Aksaray)
Etiketler: Yok Etiketleri Düzenle
Kategori
Bloglar , ‎ Yaşam İnsanlar

Yorumlar

 1. Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Güzel bir yazı / analiz olmuş Hakan. Kalemine sağlık. Mutluluk üzerine bende çok düşündüm. Geldiğim nokta şu oldu. İnsan elindekileriyle yetinebildiği kadar, içinde ki şartlara uyum sağladığı ölçüde mutlu olabiliyor. Belki size çok uhrevi bir yorum gibi gelecek ama kanaat = mutluluk. Bence.
  Gazoz Agacı and unuttum.29 like this.
 2. Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Selam selam

  Ne güzel şeyler yazmışsınız yine insan okumaya doyamıyor.

  '' İnsan elindekileriyle yetinebildiği kadar, içinde ki şartlara uyum sağladığı ölçüde mutlu olabiliyor. '' işte doğru tespit hatta benim mutluluk formülüm artık ; az beklenti = az hayal kırıklığı ve ne kadar az hayal kırıklığı o derece yüksek mutluluk hatta bugün günlerden mutluluktu benim için ama bunu kendi blogumda yazmayı tercih ediyorum...

  Yüreğinize sağlık gönül dostlarım...
  unuttum.29 and Halil Yılmaz like this.

Giriş

Giriş