• Engelliler Haftası

  Doğuştan ya da yaşam sırasında herhangi bir kazadan ötürü, bedenini tam olarak kullanamayan ya da vücudunun belli bölgeleri işlev görmeyen kişiler engelli olarak tanımlanır. Engelli insanlar, toplum tarafından asla dışlanmamalı ve hor görülmemelidir. Özellikle engelli kişilerin ailelerine bu durumda çok iş düşmekte. Engelli vatandaşlar için devletler de gereken koşulları sağlamalıdır. Özellikle insanlar, bu konuda bilinçlendirilmelidir.

  Çünkü engellilik, sadece doğuştan gelen bir rahatsızlık değildir. Yaşam esnasında karşılaşılacak kazalar, yaralanmalar ve benzeri olumsuz durumlar da engellilik durumunu ortaya çıkarabilir. Bu yüzden insanların bu konuda bilinçlendirilmesi, oldukça önemli bir konudur ve üzerinde özel olarak durulmalıdır. Normal insan ve engelli insan ayrımı yapmak, oldukça saçma bir davranıştır. Çünkü engelli insanların, normal insan kavramından ayrı tutulması, tamamen beşeri bir ayrımcılığa girer.

  Engelliler Haftasının Tarihçesi

  Özürlü vatandaşlarımız için hazırlanan evrensel plan ve programlardan birisi de ‘’Engelliler (Sakatlar) Haftası’dır.’’ Engelliler Haftası, 1982 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır ve Birleşmiş Milletler tarafından özel bir onaya sahiptir. Birleşmiş Milletler’ e üye olan ülkeler, her yılın 10-16 Mayıs tarihleri arasında Engelliler Haftası çerçevesinde etkinlikler düzenler. Ülkemizde de bu yönde çeşitli çalışmalar ve etkinlikler yapılmaktadır. Etkinliklerin düzenli olarak yapılması için Sakatları Koruma Millî Koordinasyonu Kurulu özel bir program yayınlamıştır. Evrensel bir program olarak yürürlüğe giren Engelliler Haftası Programı okullarda da işlenmektedir.  Engelliler Haftası Etkinlik Programı:

  10 Mayıs Sakatlar Haftasının açılışı
  11 Mayıs Görmeyenler günü
  12 Mayıs işitme ve Konuşma Kusurluları günü
  13 Mayıs Ortopedik Sakatlar günü
  14 Mayıs Zeka ve Ruhsal Özürlüler günü
  15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar günü
  16 Mayıs Sakatlar Haftasına genel bakış


  1993 yılından sonra ise 3 Aralık günü, ‘’ Dünya Özürlüler Günü’’ olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde hem ‘’ Engelliler Haftası’’ hem de ‘’ Dünya Özürlüler Günü’’ düzenli olarak kutlanmaktadır. Bu tür özel günler, engelliler açısından oldukça önemlidir ve bu özel günlerde onlara gereken ilgiyi göstermeliyiz. En azından kutlama mesajları ile onları unutmadığımızı göstermeliyiz.  Ayrıca Bakınız: Engelliler Haftasına Özel Kutlama Mesajlarım
  Comments 2 Comments
  1. Tülayca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   Tülayca -
   Ya ben son zamanlarda herkesin söylediği gibi "engelliler haftası" gibi özel günlerin tamamen boş olduğunu düşünmüyorum.Sonuçta hepimiz engellilerin toplum tarafından yeteri kadar anlaşılamadığından yakınıyoruz. Engelliler haftası gibi özel günlerde azda olsa engellilerin sorunları gündeme heliyor. Buda biz engelliler için iyi kötü bi kazanım demek. Ne bilim bugüne özel (engelliler haftası) videolar çekiliyor orda burda yayınlanıyor. Bunları izleyenler azda olsa engelliler hakkında ve onların sorunları hakkında bilgi sahibi olmuş oluyor. Söz videolardan açılmışken engelliler haftası münasebetiyle çekilmiş bir videoyuda ben paylaşayım.

  1. Abdurrahim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   Abdurrahim -
   merhaba siteye yeni üye oldum bir sorumolacak 2014ekpss sınavına girdim acaba terchler ne zaman başlayacak bir bilgi verebilir midiniz sınava nisan da girdim teşekkürler

Giriş

Giriş