• Engelliler ve Hakları

  Eşitlik, adalet, özgürlük ve demokrasi hakkında devamlı ahkam kesen insanları bu güne kadar engelliler konusunda yaptıkları ya da yapmaya çalıştıkları bir düşünmeye davet ediyorum. Eşitlik ve adalete bu kadar önem verdiğiniz zihinlerinizde engelli bireylerin ne kadar engelli adayı insanlarla ne kadar eşit yaşadığını düşündünüz mü hiç.

  Yazar: Şenol Şahin: 03 Aralık 2011, Cumartesi

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz Türkiye’de de yasayla korunmuş engelli hakları vardır. Bir devletin engelli insanlara, engelsiz insanlara karşı olan dezavantajlarını gidermek ve hep bahsi geçen adaletin sağlamak amacıyla verdiği haklardır.
  Bu haklar seçim dönemlerinde politikacıların oylarımızı kapmak adına engellilere sağladığı lütuflar değil eşitlik ve adaletin kendisidir. Bu hakların başında çevresel mimari erişim hakkı gelir. İçeriği de Kaldırımlar, konutlar, yaya yolları vb. yapılar engellilerin kolayca kullanabileceği gibi olmalıdır, bu şekilde yapılması şeklindedir. Bunun haricinde toplu taşıma araçlarında %50 ye kadar varan indirimlerin yanında, özel araç alımlarında sağlanan kolaylıklar ve modifiye uygulamaları da ulaşım hakkı olarak değerlendirilir. Eğitim, iş, iletişim, erken emeklilik vb. haklarla da mevcuttur.

  Fakat engelliler tarafından asıl istenen ve özlemi çekilen ama bir türlü gerçekleşmeyen bir konu daha mevcuttur. Maddi açıdan indirim ve muafiyet gibi tanınan ayrıcalıklardan ziyade, sözde engelsiz ama engelli adayı olduklarının farkında olmayan insanlar tarafından ikinci sınıf muamelesi görmemek nasıl sağlanabilir? Aslında verilmesi gereken tek hak devletin değil toplum tarafından verilmelidir. Acınası bir durumda olmak istemez kimse, nedeni kimsenin acınmaktan hoşlanmamasıdır. Zihinsel engelli bireyleri tenzih ederek söylüyorum, insanların aciz olduğu bir nokta varsa o da kafalarının içindedir. Önyargı ve kibirdir asıl acizlik ve acınası durum. Hiçbir engelli acınmak istemez ve acınacak durumda değildir. Engellilerin istediği bir şey varsa o da haklarıdır.
  Engellilerin yaşama şartları normal bir insanın yaşama şartlarına göre daha zordur. Bunun en önemli sebebi sosyal çevrenin engelli kişiye yaklaşma şeklidir. Engelli insanlar toplum tarafından dışlanmamalı ve onları ikinci planda görülmemelidir. Engelli kişiyi ötekileştirme mantığını yenmek için en büyük görev kişilerin ailelerine düşmektedir. Engelli kişiyi diğer insanlardan ayırt etmemeli ve onun da hayatta etkin olabileceği bilincine varılmalıdır. Bunun için toplumdaki insanların bilinçlendirilmesi önemli bir konudur.

  Sosyal hayatta engelli insanları arka plana atarak, onları hor görücü hareketlerde bulunarak engelliler üstünde toplumsal bir baskı oluşur ve engelli kişi de kendini yavaş yavaş toplumdan soyutlamaya başlar. Televizyon, internet gibi kitle iletişim araçlarında birçok dizilerde, yazılarda, programlarda bu çağda bile engelli vatandaşı ezici durumlar yaşanmaktadır. ( BKZ. ) Bu gibi durumların önüne geçilerek, kitle iletişim araçlarıyla insanlar bilinçlendirilmelidir. Engelli kişilerin en büyük sorunu insanların ayrımcılık yapılan ayrımcılıktır. Bu ayrımcılık doğurduğu ikinci bir sorun da işsizliktir. Engelli insanların bir diğer önemli sorunu ise sokaklardaki, toplu taşıma araçlarındaki ve bunun gibi akla gelebilecek her yerdeki mimari sorunlardır. Bu gibi sorunları çözmek için devlete de çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Gerek mimari yapıda olsun gerek engelli kişilerin iş bulma konusunda olsun, devlet gerekli özveri ve çalışmayı göstermesi lazım. Tabi ki bunların en temel sebebi yine engelli kişilerin en büyük sorunu olan ayrımcılık yapılmasıdır. Bu insanların engelliler hakkında ayrımcı bir zihniyete sahip olmaları bilinci yenildiği zaman bu tip sorunlar yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

  Eşitlik, adalet, özgürlük ve demokrasi hakkında devamlı ahkam kesen insanları bu güne kadar engelliler konusunda yaptıkları ya da yapmaya çalıştıkları bir düşünmeye davet ediyorum. Eşitlik ve adalete bu kadar önem verdiğiniz zihinlerinizde engelli bireylerin ne kadar engelli adayı insanlarla ne kadar eşit yaşadığını düşündünüz mü hiç. Peki, orada burada haykırdığınız ve hiç bitmeyen özgürlük talepleriniz? Hiç yürümeyi bir özgürlük olarak varsaydınız mı ya da görmeyi? Özgürlük sizin için rahatça yerinden doğrulmak oldu mu hiç?
  edalım bunu beğendi
  Yorum 10 Yorum
  1. yörükkızı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   yörükkızı -
   kıymetli kardeşim bende bir engelli olarak tüm haklarımı kullanmak için ilk olarak engelli kimlik kartı almak istiyorum nasıl ve nerelere başvuru gerekiyor gerekli evraklar nelerdir
  1. fatihh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   fatihh -
   Sosoyal il müdürlüğüne baş vuru yapman gerekiyor
  1. denizli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   denizli -
   17/12/2009 YILINDA YÜZDE 96 ÖZÜRLÜ OLAN BABAM ADINA ÖTV MUAFİYETİNDEN YARARLANARAK ALINAN ARAÇ 13/03/2010 YILINDA BABAMIN VEFAT ETMESİNDEN SONRA VERASET İLAMI İLE HONAZ MAL MÜDÜRLÜĞÜ VE EMNİYET AMİRLİĞİ TRAFİK ŞUBEYE MÜRACAT ETTİM ARACI MİRASCILARI OLARAK ÜZERİMİZE ALMAMIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER 28/12/2010 TARİNDE ARACI ANNEM VE BENİM ÜZERİME İNTİKAL ETTİ 21/09/2012 yılında annem yüzde 25 hissesini bana noterden SATIŞ YAPTI BEN TEK EVLAT OLDUĞUM İÇİN YÜZDE 75 HİSSESİ BENİMDİ BABAMDAN BİRDE EV MİRA KALDI BABAM VEFAT ETTİĞİ İÇİN ARACIN MTV ÖDEMEM GEREKTİĞİNİ VE 2011 YILINDAN İTİBAREN MTV ÖDEMEM GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER DÜZENLİ OLARAK MTV BORCUMU ÖDEDİM. VE TRAFİKTEN ALDIĞIM RUHSATIMLA MAL MÜDÜRLÜĞÜ VE TRAFİĞE, ALO MALİYEYE SÖZLÜ MÜRACAT ETTİM BABAM VEFAT ETTİĞİ İÇİN BU ARAÇ SANA MİRAS KALMIŞ ÖTV ÖDEMEDEN SATABİLİRSİNİZ DEDİLER 25/02/2014 YILINDA NOTERLİĞİ HUZURUNDA SATIŞ YAPILDI. YAKLAŞIK 7 AY SONRA DENİZLİ VERGİ DAİRESİNCE ARANDIM VE ÖTV ÖDEMEDEN SATTIĞIMIZ İÇİN ÖTV ÖDEMEMİZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİLER VE TRAFİKTEN 28/12/2010 YILINDA ALDIĞIM RUSATIMDA TRAFİK ŞUBENİN ARAÇ ÜZERİNDEKİ ÖTV ÖDENMEDEN SATILAMAZ ŞERHİNİ KALDIRDIĞINI, ANNEME 1 PAY BANA TEK EVLAT OLDUĞUM İÇİN 3 PAY KALDIĞI HALDE TRAFİK ŞUBEDEKİ GÖREVLİ MEMURUN HİSSE ORANLARINI BİLE YANLIŞ YAZDIĞINI BİZİ HATA ÜSTÜNE HATAYA SÜRÜKLEDİĞİNİ ÖĞRENDİM SÖZLÜ VE YAZILI MÜRACAT ETTİM AMA MAALESEF BİZE HİÇ YARDIMCI OLMADILAR 25/02/2014 TARİHİNDE NOTERLİĞİNDE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ ARACI SATTIĞIMIZ KİŞİYİ MAĞDUR ETMEDEN SATIŞI İPTAL ETTİREBİLİRMİYİZ BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM AYRICA BABAM 13/03/2010 YILINDA VEFAT ETTİ VE BEN ARACI 28/12/2010 YILINDA ÜZERİME TESCİL ETTİRDİM BU ARADA MTV ÖDEMEM GEREKMEDİĞİNİ SÖYLEDİLER 2011 YILINDAN İTİBAREN ÖDEYECEKSİN DEDİLER DÜZENLİ OLARAK ÖDEDİM VE GEÇEN HAFTA TARAFIMA VERİLEN BİLGİYE GÖRE 2010 YILI MTV BORCUNU TALEP EDİYORLAR NASIL 2010 MTV DURURKEN 2011 ,2012 , 2013, 2014 OCAK AYI MTV DÜZENLİ ÖDEDİM NEDEN 2010 YILI MTV TALEP ETMEDİLERDE ŞİMDİ İSTİYORLAR AYRICA BENİ BU HATAYA SÜRÜKLEYEN TARAFIMA 28/12/2010 TARİHİNDE HİSSE ORANLARI YANLIŞ VE ARAÇ ÜZERİNDEKİ ŞERHİ SİSTEMDEN KALDIRARAK BENİ VE ARACI SATTIĞIM MADDİ VE MANEVİ OLARAK MAĞDUR edildim
  1. septik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   septik -
   Alıntı fatihh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
   Sosoyal il müdürlüğüne baş vuru yapman gerekiyor

   http://engelliler.gen.tr/f25/bakanli...43/#post114846
  1. niyazi0650 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   niyazi0650 -
   mrb.06.01.2001 tarihli sigorta tescil tarıhım var 3885 pirim gün sayım vardır 42 engel raporum var yaşım 33 ne zaman emeklı olurum
  1. a.aziz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   a.aziz -
   merhabalar bsnim sol kolumda hareket kisitlilihi var 30 derece ayni zmanda swkil bozukluguda vsr ve cok zayif 3 defa ameliyt oldm ama iyilesmzz dedi doktorlar acaba engelli raporu alabilirmihim?
  1. 03bay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   03bay -
   Slm bende %43 raporun var engellilerin tatil gibi bir indirimleri yokmu mesela askeriyenin bünyesinde çalışanlar askeri kimlikleriyle indirimli tatil yapabiliyorlar engellilere böyle bir uygulama yokmu bende bunu merak ediyorum.saygılar
  1. g_gully - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   g_gully -
   Bir sorum var.yazarsanız çok sevinirim.
   %60 engelliyim ve 2016 da 17 yılımı tamamladım ve emekli oldum . 980 £ maaş alıyorum. Annem 1500£ ve babam da 1800£ sgk dan emekliler. Her hangi birisi öldüğü taktirde maaş alma hakkım olur mu?..normalde emekli olduğumdan almamam lazım ama ENGELLİ olduğumdan şansım olur mu?
  1. hatime02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   hatime02 -
   engelliyim emekli maşımı nasıl ögrenirim 3ay oldu maaşa baglanamadım
  1. arnes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   arnes -
   Değerli form üyeleri;
   benim sorularıma cevap verecek bir site sonunda buldum. öncelikle tüm üyelere geçmiş olsun ALLAH şifa versin diyorum.
   sorularım;
   1=)05.1998 sigorta başlangıç tarihim. 3600 iş günümü doldurdum engelli emekliliğim onaylanırsa maaş detayı nasıl belirleniyor, yani son aldığım maaş mı veya son 2 yıllık maaş mı bilgisi olan varmı ?
   2=) kalbimin ana damarı yüzde 98 tıkalı çıktı, stent takıldı 1 adet. bu durum engelli emekliliğe etkenmi dir, oranı kaç olur ?
   3=) hiper tansiyon hastasıyım
   4=) kolestrol,kalp, tansiyon ilaçlarımı ömür boyu kullanmam gerekliymiş, bu durum raporun oranını etkiliyormu ?
   5=) meslek hastalıkları hastanesinden MESLEK HASTALIĞI raporum var, bu durum engelli oranımı etkilermi?
   6=) asker borçlanması ve işe iade davam var, bunlardan 660 gün sigortama ekletirsem avantajı oluyormu

Giriş

Giriş