• Zihinsel Engel(li)lerimiz

  Evet bu davranışı sergileyenler sevgili hayvan severler. Çevremde sıkça karşılaştığım bu tip insanlar hayvanlara karşı çok aşırı derecede nazik ve anlayışlı yaklaşmalarına rağmen insanlara karşı aynı tavrı sergileyemiyorlar. Kaldı ki zihinsel engelli insanlara şefkat göstermek bir yana diğer insanlar gibi onlara deli muamelesi yapıyor ve hayvanlara gösterdikleri ilgi ve özeni göstermekten çok uzak kalıyorlar. Tabi ki tüm hayvan severleri bir tutmak büyük bir yanlış olur. Ben sadece gördüğüm bir yanlışı belirtmek istedim ve bu yanlış hakkında bir çözüm de üretemem sadece gözlem.

  Yazar: Şenol Şahin: 10 Aralık 2011, Cumartesi
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Hayatı anlamaya çalışırken hayatın tek bir yanını bile anlamayan insanların farkına vardığınız zaman düşünecek birçok şeyiniz olabilir. Fakat düşünemeyen insanların bizim de aramız da olduğunu düşünmüyoruz. Düşündüklerimiz sadece düşünme yeteneği olup ta bunu kullanmayanlar oysaki zihinsel engelli vatandaşlarımız da bizimle birlikteler. Toplumumuzda deli olarak adlandırılan kısmi ya da tamamen düşünmeye yetersiz yurttaşlarımız kimse tarafından önemsenmiyor. Deli deyip geçmek herkesin kolayına geliyor. Esas olan bu üzücü olaya onların bu yetersiz hallerine kendilerinin bile farkında olamadığı bu duruma gülerek yaklaşmak.  Onlar hiçbir zaman hayatı bizim gibi algılayamaz anlayamaz çözümleyemezler. Hatta karşılaştıkları sorunları çözmek bir yana bunun bir sorun olduğunu bile fark edemezler. Bu sıkıntının böyle kestirilip atılıyor olması gerçek bir delilik. Bu noktada aklıma takılan bir grup insan var ki yaptıkları hoş bir şey olsa da sadece yaptıklarıyla sınırlı kaldığından bana aşırı derecede yetersiz gelen bir davranışa sahipler. Evet bu davranışı sergileyenler sevgili hayvan severler. Çevremde sıkça karşılaştığım bu tip insanlar hayvanlara karşı çok aşırı derecede nazik ve anlayışlı yaklaşmalarına rağmen insanlara karşı aynı tavrı sergileyemiyorlar. Kaldı ki zihinsel engelli insanlara şefkat göstermek bir yana diğer insanlar gibi onlara deli muamelesi yapıyor ve hayvanlara gösterdikleri ilgi ve özeni göstermekten çok uzak kalıyorlar. Tabi ki tüm hayvan severleri bir tutmak büyük bir yanlış olur. Ben sadece gördüğüm bir yanlışı belirtmek istedim ve bu yanlış hakkında bir çözüm de üretemem sadece gözlem.

  Zihinsel engelliler konusu engelliler için üretilen çözümler içerisinde pek yer bulamıyor. Bu işin bir önem süresi var mı bilmiyorum ama olsaydı saçma olurdu herhalde. Hepsi hayati öneme sahip olan bu durumlar ne görmezden gelinebilir nede anlamından dışarı taşan yakıştırmalarla geçiştirilebilir. Ama durumun ciddiyetini anlamayan milyonlarca düşünme engelliyiz. Düşünmüyoruz bu durumun zorluğunu anlamak bir yana görmüyoruz bile ki nasıl hissedelim onların yaşadığı durumu.

  Mutlulukları hüzünleri safçasına çocuk gibi yaşayan, zihinsel engelliler en kolay mutlu edilebilecek insanlardır. Sadece oyunlarına ortak olarak veya onun iyi hissetmesine neden olacak küçük bir jestle bile onların gönüllerini kazanabilir onları mutlu edebiliriz. Bu konuda ki rahatsız edici bir olayda bu zihinsel engelli insanların akıl hastanelerinde tedavi olabileceği inancı. Asıl amacı adı üstünde olmakla birlikte ruh ve sinir hastalıklarını tedavi etmek olan hastanelerde zihinsel engelli insanlar asla tedavi olamazlar. Çünkü onlar birçok insanın düşündüğünün aksine hasta değil engellidirler. Bu tip hatalara sadece sıradan insanlar değil okumuş olarak adlandırılan ve toplumda aydın olarak görülen doktor, avukat gibi sıfatlara sahip insanlarda düşebiliyor.

  Oysaki zihinsel engelli bir insanın tüm ihtiyacı olan rehabilitasyon merkezi ve o merkezde alacağı toplumsal ve yaşamsal uyumluluk eğitimidir. Bu tip rehabilitasyon merkezlerini açmak şimdilik maddi imkanlara sahip hayırseverler tarafından yürütülen bir iş oysaki bu girişimler hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Bunun devlet eliyle sistemli bir şekilde yapılması toplum için en sağlıklısı olacak ve deli olarak adlandırılan zihinsel engelli vatandaşlarımız belki de topluma yararlı birer insan olabilecekler. Ve böylelikle onlara vurulan saçma deli damgası ortadan kalkabilecek.

  Toplumda bir nebzede anlayışın değişmesine yol açacak olan bir durum kısa sürede meyvelerini verecektir. Bu sayede en ücra köylere kadar ulaşabilecek olan engelli yardımı o unutulmuş insanlara daha iyi bakım ve daha iyi bir eğitim verebilecektir. Devletimizin böyle bir işe kalkışmaması sizce de delilik değil mi?
  Yorum 2 Yorum
  1. elif74elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   elif74elif -
   Yazılanların çoğuna katılmakla beraber hayvan severlerin sıkca karşılaştıkları bir soruna deyinmeden edemeyeceğim.Neden hep bir kıyas içerisine giriliyor anlamıyorum,çocukla hayvan sıkça haberlere konu olan birşeydir şimdi de akli dengesi bozuk biriyle hayvanları kıyas yapıyorsunuz.Hayvanı seven insanı sevemez mi yada insanlara değer verilmiyor o zaman hayvanlara da değer verilmesin demek olurmu?Sevgiden şefkatten herkez payına düşeni almalı bence Allahın bize lutfettiği sınırsız olan bu duyguları istediğiniz kadar verebilirsiniz.Asıl sorun bu zaten kısıtlıymışcasına cimrice duyguları paylaşmamak hayvan,çocuk,deli,özürlü ne isimde ne surette olursa olsun sevgi sevgidir.
  1. varsak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
   varsak -
   ya ben kendim ziyinsel engeliyim yanız fotbolda çok yeteneklıyım fotbol oynamak istiyorum ama kimselere ulaşamıyorum bana yardımcı olurmusunuz engelliler adına oynamak istiyorum tşkler

Giriş

Giriş