Sayfa 1 Toplam 34 Sayfadan 12311 ... Sonuncu
Like Tree259Beğeni

Konu: Aşkın mesafelerle sınanması

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  Aşkın mesafelerle sınanması

  Sponsor Bağlantılar


  Uzak mesafe ilişkilerine günümüzde her zamankinden daha çok rastlanmaya başlandı sanki. Eskiden iletişim sadece telefon ve mektupla sağlanırken şimdi cep telefonları, e-posta, anında mesajlaşma programları ile Facebook, Myspace, Twitter ve benzeri programların, bilgisayarların yanısıra cep telefonlarına da yüklenebilmesi sayesinde, istersek birlikte olduğumuz insana 24 saat ulaşabiliyoruz. Ve tabii aynı şekilde biz de sürekli ulaşılabilir oluyoruz. Kısacası, başka bir şehre, hatta başka bir ülkeye gitmek ilişkileri zorlasa da böyle bir birlikteliği sürdürmek imkansız değil.

  Önemli olan iki kişinin de birlikte olmayı istemesi, kilit nokta bu... Tabii bir de cep telefonu faturalarının feci şekilde kabarmasına ve sık sık biraraya gelebilmek için seyahat etmeye hazırlıklı olmaları! Örneğin Hollywood yıldızlarının ve müzisyenlerin ilişkileri ve hatta evlilikleri farklı şehirlerdeki film çekimleri veya sık sık çıkılan turneler nedeniyle uzun bir süre bu şekilde devam ediyor. Evet bazıları ayrılıkla sonuçlansa da yıllar boyu mutlu bir şekilde birlikte olmayı başarabilmiş olanları da var aralarında. Kısacası böyle zor zamanlarda kadın erkek ilişkisi yıpranabilir ve biraraya gelip, yüzyüze konuşabilmeleri için kilometreler aşmaları gereken çiftlerin bu tip kriz anları ile başa çıkmaları biraz daha zordur.

  Acaba Neler Yapabilirsiniz?


  Sorunlar baş göstermeye başladığında en büyük kurtarıcınız öncelikle birbirinize güveniniz olmalıdır, sonrasında da teknoloseksjiye sarılmanız gerekir sıkıca. Videolu anında mesajlaşma programlarından yararlanarak aynı odadaymışsınız gibi, uzun uzun sohbet edebilirsiniz. Bu şekilde -gerçeği gibi olmasa da- iletişiminiz kesilmemiş olur. Büyük veya küçük bir sorun çıktığında birbirinize güvenmeniz, inanmanız ve zorlukları aşmak için birlikte çaba göstermeniz de önemlidir. Eğer karşınızdakini suçlamaya başlarsanız, gerçek sorunu unutup güzel giden ilişkinizi çıkmaza sürüklemeniz an meselesidir.

  İlişkiyi Sıcak Tutmanın Yolları

  Her an iletişimde olmaya çalışın. Mesela bir yandan telefonla konuşurken bir yandan film seyredebilirsiniz. Ya da internette sürekli online kalıp onunla sohbet edebilirsiniz. Teknolojinin yanı sıra eski yöntemlere başvurarak ona kart atabilirsiniz. Beklemediği anda göndereceğiniz bir mektup ya da içine CD’ler, sevimli bir oyuncakla çikolata koyacağınız bir kutu, harika bir etki yaratabilir. Eğer özel günlerde görüşme imkanınız olmazsa, onu ne kadar iyi tanıdığınızı gösterecek anlamlı bir hediye ile kendini yalnız hissetmemesini sağlayabilirsiniz.

  Görüştüğünüz Kısıtlı Zamanların Değerini Bilin

  En sonunda tatillerinizi denk getirdiniz, birlikte geçireceğiniz iki haftanız var ve o iki haftaya herşeyi sığdırmak zorundasınız. Yani, arkadaşlarla birlikte geçirilecek zamanlar, gitmeyi daha önceden konuştuğunuz yerler, şansınıza tam da o iki hafta içinde bir güne denk gelen ve ikinizin de gitmek istediği konser veya futbol maçı gibi. Ama dikkat edin, bu kadar koşuşturma içinde birbirinize başbaşa, sakin geçireceğiniz günler de ayırmanız gerekiyor. Aksi takdirde, birlikte olmanız gereken zamanı koşturarak harcamış olursunuz. Birlikte evde oturup film seyretmek, yemek yapmak ve sohbet etmeyi de ihmal etmemeniz gerekiyor, günleriniz sayılı olsa da. Ayrıca ayrı ülkelerde değil de ayrı şehirlerde oturuyorsanız ve imkanınız varsa, her ay bir veya iki hafta sonunu birlikte geçirebilirsiniz.

  Alarm Çanları Çalmaya Başladığında Dikkat!

  Bu ilişkiye bu kadar enerji harcadınız ve her şey zorluklarına rağmen baştan çok güzeldi ama şimdi bir şeylerin değişmeye başladığını hissediyorsunuz. Ona ne kadar güvenseniz de, sizi eskisi kadar çok aramaması, görüşmek için çabalamaması da sizi kırıyor. Burada önemli olan bu durumun ne kadardır devam ettiğidir. Size sadece birkaç gündür uzak davrandığını düşünüyorsanız, hemen olmadık sonuçlar çıkarmayın. Sonuç olarak herkes bazen yalnız kalmak isteyebilir veya gerçekten ilgilenmesi gereken bir sorunu da olabilir. Sakin olun, hemen kavga, çıkarmayın ancak dikkatli olun. İlişkide sorun çıkarmayayım diye aptal yerine konmak istemezsiniz herhalde? Bu yüzden anlayışlı ve sakin olurken dikkati de elden bırakmamanızda yarar var. Eğer şüphelendiğiniz durum veya davranışı bir haftadan uzun sürüyorsa, neler olduğundan emin olmak için bir sürpriz yapın ve onu ziyaret edin. Ama eğer buna imkanınız yoksa sakince ona neler olduğunu sorup tepkisini ölçün. Gereğinden fazla savunmaya geçiyor ve sinirleniyorsa veya bir şeyleri sakladığından gerçekten kuşkulanıyorsanız, bu ilişkiyi sürdürmek isteyip istemediğinizi konuşmanın zamanı gelmiş olabilir.

  Kısırdöngüye Girmeyin


  Ortada herhangi bir aldatma veya aldatılma durumu olmayabilir. Ama uzak mesafe ilişkileri bir süre sonra bir kısırdöngüye girmiş gibi hissettirebilir ikinize de. Birlikte geçirdiğiniz zamanların kısıtlı olmasından, telefon ve internet gibi alternatif yollarla bu açığı kapamaya çalışmaktan yorgun düşebilir ve hatta ilişkinizin sanal bir hale bürünmeye başladığını düşünmeye başlayabilirsiniz. Her akşam yapılan uzun telefon konuşmaları ve videolu görüşmeler bir süre sonra heyecanını kaybetmeye başlayabilir. Bu durumda ne yapacağınızı bilmiyorsanız işte şimdi konuşmanın tam zamanı gelmiş demektir. Bu durumda size sunulacak iki seçenek olabilir: Ya bu ilişkiyi sonunda aynı yerde yaşamaya başlayana kadar bu şekilde sürdüreceksiniz ya da yalnızlığa bir dur deyip bitireceksiniz.

  Gerçekten birbirini seven ve birlikte olmayı isteyen iki kişi aralarındaki mesafenin geçici bir sorun yarattığını düşünerek bu zorluğu belki de aşabilir. Aslında bunun güzellikleri de vardır. Eğer ilişkiyi yürütmeye karar verirseniz, “sıradan” çiftlerle karşılaştırınca ilişkinizin ne kadar özel ve sağlam olduğunun farkına varabilirsiniz. Çünkü siz aranızda kilometreler olmasına ve modern hayatın tüm dikkat dağıtan unsurlarına rağmen birlikte kalmayı başarabildiniz... Az şey mi bu? 2. #2
  güz gülleri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2013
  Şehir
  Ankara
  Mesajlar
  914
  Blog Mesajları
  5
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  kısırdöngü kaçınılmaz dır !

 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Konu Gazoz Agacı tarafından (19-07-2015 Saat 18:55:07 ) değiştirilmiştir.
  kamil öz ve güz gülleri bunu beğendi.

 4. #4
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Konu Gazoz Agacı tarafından (19-07-2015 Saat 18:55:53 ) değiştirilmiştir.
  güz gülleri bunu beğendi

 5. #5
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Aşkın en sağlam sigortası mesafedir !

  ASLOLAN

  "Aşkın en sağlam sigortası mesafedir" der Enis Batur, Cogito'nun "Aşk" sayısına yazdığı önsözde...

  Yıllar yılı hasretle beklediği ışığa kavuşan bir hücre mahkumu nasıl körleşirse, aşk da körelir yakına gelince...

  Sanki özlemdir aşkın çimentosu; özlem çekildi mi aşk, kumsalda şehvetinden soyunmuş yatan çıplak bir beden kadar sıradanlaşır, ehlileşir, söner.

  Belki ondandır aşkların en güzelinin mektuplara yazılmış, şarkılara dökülmüş, telefonlarda söylenmiş oluşu...

  Mutlu aşkta yazılacak bir şey bulunamamıştır çünkü...

  * * *

  Nazım Hikmet'in hayatı bu tezin ispatıdır adeta...

  Nazım'ın hep uzağındaki kadınları sevdiği söylenebilir.

  Piraye ile 1935'te evlendi. Ertesi yıl tutuklanarak içeri girdi. "Adını kol saatinin kayışına tırnağıyla yazdığı" bu kadınla 1950'de çıkana kadar yazıştılar.

  17 yıllık ilişkileri boyunca yazılan 581 mektubu Piraye Hanım'ın oğlu Memet Fuat yayınladı geçenlerde... Nazım, karısına şöyle yazıyordu:

  "Seni nasıl seviyorum biliyor musun? Ot yağmuru nasıl severse, ayna ışığı nasıl severse, balık suyu ve insan ekmeği nasıl severse, sarhoşun şarabı, şarabın billur kadehi sevdiği gibi, annenin çocukları, çocukların anneleri sevdikleri gibi, Lenin'in inkılâbı ve inkılâbın Marx'ı sevdiği kadar, velhasıl seni Nazım Hikmet'in Hatice Zekiye Pirayende Piraye'yi sevmesi gibi seviyorum."

  O mektuplardan birinde Nazım, "Çıkarsam ve sana kavuşursam, bu öyle dayanılmaz bir saadet olacak ki, gebereceğim diye korkuyorum" diyordu. Oysa öyle olmadı. Taze bir ekmek hayaliyle yıllar yılı aç yaşayan biri, hasretle dişlediği somunun dördüncü diliminde ne hissederse onu hissetti Nazım; ot yağmura, ayna ışığa kavuştuğunda ne olursa, o oldu.

  Alışıldı.

  Sarhoş şaraptan bıktı, şarap kadehten taştı, inkılâp Marx'ı aştı.

  Aşk bitti ve ayrıldılar.

  Nazım yeni bir aşktaydı çoktan... 1949'da Bursa cezaevinde dayısının kızı Münevver'e tutulmuştu. Boşandığı 1951 yılında Münevver'den bir oğlu oldu.

  Yeniden içeri alınacağını hissedince, "7 tepeli şehrinde bırakıp gonca gülünü" yurtdışına kaçtı. Vatandaşlıktan çıkarıldı ve yeniden başladı hasret mektupları... Bu kez mektupların üzerinde Münevver'in adresi yazılıydı:

  Yüz yıl oldu yüzünü görmeyeli
  Belini sarmayalı
  Gözünün içinde durmayalı
  Aklının aydınlığına sorular sormayalı
  Dokunmayalı sıcaklığına karnının
  Yüz yıldır bekliyor beni
  Bir şehirde bir kadın
  Aynı daldaydık, aynı daldaydık
  Aynı daldan düşüp ayrıldık
  Aramızda yüz yıllık zaman
  Yol yüz yıllık

  Sonra yüz yıldır bekleyen o kadın, oğlunu sırtlayıp çıkageldi bir gün; yüz yıllık yolu aşarak...

  Lâkin hasret bitince bitti aşk.

  Nazım yeni bir aşktaydı çünkü...

  1959'da Vera ile evlendi. 1963'te öldü.

  3 Haziran, 35. ölüm yıldönümü Nazım'ın...

  Tesadüfe bakın ki, uzaktaki bir kadına yazdığı mektupların yayınlandığı hafta, "yüz yıldır bekleyen" öbür kadının ölüm haberi geldi uzaklardan...

  Münevver'in kansere yenik düştüğünü öğrendiğimiz hafta Piraye'ye yazdığı mektuplar vardı gazetelerde... Şöyle diyordu mektuplardan biri: "Canım karıcığım. Birbirimizden uzak olmak, birbirimize sokulamamak ne korkunç şey, fakat bu korkunçluğun ne tuhaf, ne acı bir tadı var."

  Galiba en çok bu tadı sevdi Nazım... Aslında O'nun sevdiği, kadınlar değil, sevme fikriydi... Kadınlar sadece öznesiydi o sevginin; nesnesi oldukları anda değiştirdi onları... O'na aşkı anlatabilmek için vesileler, ilhamlar lâzımdı... Son şiirlerinden birinde, "Üstümüze yazdıklarımın hepsi yalan" dedi, "Onlar olan değil, olmasını istediklerimdi aramızda..."

  Sevgiyi, yaşamaktan çok yazmayı sevdi... Ve onca aşktan damıttığını iki sözcüğe sıkıştırıp özetledi:

  "Aslolan hayattır".


  Konu Gazoz Agacı tarafından (03-06-2013 Saat 13:02:57 ) değiştirilmiştir.
  güz gülleri, vuslat ve -tuana- bunu beğendi.

 6. #6
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Konu Gazoz Agacı tarafından (10-07-2016 Saat 17:28:10 ) değiştirilmiştir.
  güz gülleri bunu beğendi

 7. #7
  güz gülleri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2013
  Şehir
  Ankara
  Mesajlar
  914
  Blog Mesajları
  5
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Konu Gazoz Agacı tarafından (10-07-2016 Saat 17:28:34 ) değiştirilmiştir.
  vuslat bunu beğendi

 8. #8
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Konu Gazoz Agacı tarafından (10-07-2016 Saat 17:28:56 ) değiştirilmiştir.
  güz gülleri ve simurg19 bunu beğendi.

 9. #9
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Konu Gazoz Agacı tarafından (19-07-2015 Saat 18:56:54 ) değiştirilmiştir.
  İskender Durgun ve vuslat bunu beğendi.

 10. #10
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu
  Sponsor Bağlantılar  Konu Gazoz Agacı tarafından (19-07-2015 Saat 18:57:17 ) değiştirilmiştir.
  simurg19 ve İskender Durgun bunu beğendi.

Sayfa 1 Toplam 34 Sayfadan 12311 ... Sonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş