Like Tree17Beğeni
 • 4 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 4 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 4 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 1 Mesaj Sahibi kozmoz
 • 2 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 1 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı
 • 1 Mesaj Sahibi Gazoz Agacı

Konu: Hayata Dair Ufak Dokunuşlar

 1. #1
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu

  Hayata Dair Ufak Dokunuşlar

  Sponsor Bağlantılar


  Arkadaşlar bu hayat size yaşamanız için verilen bir armağandır. Hayat hiçbirimiz için kolay olmamakla birlikte kimimiz için zor, kimimiz için çok çok zor olabilir. Engellerimiz farklı farklı olsa da unutmayın ki engeller hayattan zevk almak için engel değildir aslında. Her şey bizim elimizde. Mutluluk aslında bizim dünyaya bakış açımızda saklıdır. Bizler nasıl bakarsak öyle görürüz. Kimseden Pollyannacılık oynamasını beklemiyorum zaten böyle bir isteğimde olamaz. Oyun çağını hepimiz çoktan tamamlamış bulunmaktayız.

  Ben sizlere sadece hayata biraz daha hoşgörü ve sevecenlikle bakabilmenizi önerebilirim ancak. Yaşadığınız hiçbir günün telafisi yok. Bu hayatta size verilen hediyeyi en iyi şekilde kullanabilmek de tamamen sizlere kalmış. Her gününüzün mutlu ve neşeli geçmesi için yaşadığınız en olumsuz olaya bile bir parça pozitif bakmayı başarabilirseniz zaten mutluluğun anahtarını almış olacaksınız.



  Dünyada her iyiliğin içinde bir kötülük her kötülüğün içinde bir iyilik olduğunu düşünün. Hayat öyle bir oyundur ki mutlaka oynanması gereken, tamamlanması zorunlu bir süreçtir. Siz istediğiniz kadar somurtarak bakın dünyaya, sayın sövün isterseniz güneş yine doğmaya devam edecektir hem de tüm güzelliğiyle…O halde size sadece ve sadece bir kere verilmiş olan bu yaşam hediyenizi size en çok fayda sağlayacak şekilde neden yaşamayasınız ki ? Hem siz hem de çevreniz için daha güzel bir hayat geçirebilmeniz için yapmanız gerekenler de bu kadar basit , kolay ve bedavayken ? Bunun için yapmanız gereken sadece ufak şeylerle de mutlu olmayı öğrenebilmek. Evet öğrenebilmek diyorum çünkü hayatta hiçbir şey doğuştan sizinle gelmediği gibi sonradan kazanamayacağınız hiçbir bilgi, beceri de yoktur. Buna hayattan küçük şeylerle mutlu olabilmek dahil.







  Hayat zaten yeterince zor iken bir de biz zorluk çıkarmasak? Tüm zorlukların yerine yaşamı kolaylaştırmaya çalışsak ? Gülen gözlerle bakmayı denesek?

  Sen gülümse ki hayata o da gülsün sana !
  Hayata gülümsediğinizde eminim o da size karşı kayıtsız kalamayacak ve tüm sıcaklığıyla sizleri kucaklayacaktır.

  Mutluluk öyle sandığınız gibi çok da uzaklarda değil aslında: Size o kadar yakın ki. Mutluluk içinizde Arkadaşlar ! Kendi yüreğinizde saklı, kendi benliğinizde gizlenmiş, kendi beyninizde ürettiğiniz ya da üretemediğiniz. Mutsuzluklarımızı mutluluklara dönüştürebilmek bile elimizde. Siz yeter ki içinizde ki o sihirli gücü keşfedin. Kendinizi önemseyin. Kendinizi asla hafife almayın. Neleri yapabileceğinizi, neleri başarabileceğinizi hayal bile edemezsiniz. Yeter ki görmek isteyin. Bu konuda bakmak asla yeterli olmayacaktır. Maalesef bakmakla görmek aynı şey değildir. Gördüğünüzü sandığınız ama aslında farkında bile olmadığınız sizin içinizdeki muhteşem gücünüz, yüreğinizdeki ışıltı sizleri hayal bile demeyeceğiniz mutluluklara taşıyabilir aslında.

  Sizler pırıl pırıl insanlarsınız. Yüreğinizde gizli güzelliklerinizi özgür bırakın yeter. Siz gülen gözlerinizle bakmayı bilin dünyaya emin olun ki dünya size daha bir sarılacaktır !







  Mutlu olmak, insanın iç huzurunu yakalaması demek bir anlamda. İnsanların mutlu olması için, öncelikle küçük şeylerden mutlu olmasını bilmeleri gerek.. Mutluluk insanın Pozitif duygular yaşamasıdır.

  Oysa hayat, düz bir çizgiden ibaret değildir. İnişli, çıkışlı tarafları da vardır. İnsan, yaşadığı sürece her tür duyguyu yaşayacaktır.

  Mutluluk insanın kendi dünyasıyla, bakış açısıyla alakalıdır. Amaçsız insan mutlu olamaz, mutlaka amaçlar olmalı insanın yaşamında. Yaşam amaçlarını belirleyip, mücadele etmektir en doğrusu.



  Hayatı fark edin öncelikle. Hayatta her şeyi olumlu yaşayacağız gözüyle bakmayın. Türlü sıkıntılar, türlü darbeler, acılar yaşanıyor nefes alıp verdiğimiz sürece. Belki çok güç hayatı olduğu gibi kabul edip pozitif düşünmek. Hayat, acısıyla, tatlısıyla yaşanıyor ve bazen olacaklara engel olamıyoruz. Kontrolümüz dışında oluyor gelişmeler bazen.

  Olaylara pozitif bakmaya çalışın. En küçük olaylara ters tepkiler verip sinirlenmeyin ,kendinizi kontrol etmesini bilin. Hiç olmadık şeylere sinirlenip hem kendinizi mutsuz etmiş olursunuz ,hem çevrenizdeki insanları. Bu şekilde kontrol mekanizmanızı olumlu yöne çevirmiş olursunuz…




  Karşınızdaki insanı değiştirmeye çalışmayın. Özellikle birinci derecede yakınızda olan eşiniz ,aileniz ,yakın mesai arkadaşlarınız gibi. Onları hayatınızın içinde tutmak gerekiyor, bunu biliyorsunuz ,o halde onları olduğu gibi kabul edin. İlişkilerde saygılı olursanız , çatışmalar yaşanmayacak ve bundan dolayı olumsuz yönde etkilenmeyeceksiniz demektir.

  Çalışın, mücadele edin, hedefleriniz olsun. Fakat koşullarınızın üstünde maddi gücünüz olmuyorsa, bunun için kendinizi yiyip bitirmeyin. Bazı koşulları değiştirmek çok zordur insan yaşamında. Hep sizden daha varlıklı insanların yaşamını dert ederseniz, ömür boyu asla mutlu olamazsınız. Koşullarınız çerçevesinde mutlu olmayı deneyin.





  Elinizdeki mutlulukların değerini bilin.

  Çok mutlu olan, hiç bir derdi olmayan bir insan bile, mutlaka kendini huzursuz edecek bir dert bulur.
  Beklentiler bitmez. Mutluluğa alışır insanoğlu. Bu kez hayatındaki durağanlıktan şikayet eder. Değişiklik ister. Hobileriniz olsun... Hep iş yaşamı, hayat mücadelesi, durağan rutinlikler sizi sıkabilir...


  Sizi Mutlu Edebilecek Öneriler

  Uzun zamandır bir türlü fırsat bulup da arayamadığınız eski bir arkadaşınızı, bir dostunuzu arayabilirsiniz ya da mesaj yazabilirsiniz
  Sevdiklerinize küçük sürprizler hazırlayabilirsiniz
  Ufak bir çocuğun gözlerindeki pırıltıyı seyredebilirsiniz
  Komedi filmi izleyebilirsiniz
  Neşeli bir şarkı dinleyebilirsiniz
  Kendinize bir hediye alabilirsiniz
  Çikolata , patlamış mısır ya da coco cola içebilirsiniz
  Abartmamak kaydıyla alışverişe çıkabilirsiniz
  Saç modelinizi değiştirebilirsiniz
  Bıyık ya da sakal bırakabilirsiniz ya da kesebilirsiniz
  Evinizdeki bir duvarın rengini ya da bir eşyanın yerini değiştirebilirsiniz
  Çok sevdiğiniz bir kitabı yeniden okuyabilirsiniz
  Sevdiklerinizle birlikte tv izleyebilirsiniz
  Aklınıza o an gelen ve sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz ne varsa yapmalısınız






  Siteye girebilirsiniz pardon zaten şu an sitedesiniz
  Sohbete girebilirsiniz
  Forumları okuyup yorum yazabilirsiniz , paylaşımlarda bulunabilirsiniz
  Arkadaşlarınızın yorumlarına ya da beğendiğiniz paylaşımlara beğen verebilirsiniz


 2. #2
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Mutluluk Aslında Elinizin Altında !

  Bu sitede olduğunuza göre ve şimdi bu yazıyı okuduğunuza göre mutluluk Size Sadece 1 saniye uazaklıkta J

  Mutlu olmak için Mause’ yi tıklamanız yeterli J


  Canınız biraz gülmek mi istedi ? http://engelliler.gen.tr/f86/en-komi...-arsivi-15783/

  Edebiyata meraklı mısınız ? Ya şiir okumaya ? http://engelliler.gen.tr/f66/bugun-p...niz-siir-4939/

  Sesli şiir mi dinlemek isterseniz ? http://engelliler.gen.tr/f66/sesli-siirler-2081/

  Film, sinema keyfiniz için http://engelliler.gen.tr/f82/izlenme...filmler-15074/

  Müzik , şarkı, türkü dinlemek isterseniz Müzik

  Güzel fotoğraflar görmek istemez misiniz ? Komik ve İlginç Videolar

  Sağlık hakkında merak ettikleriniz ? Sağlık Hakkında Genel Bilgiler - Soru / Cevap

  İlginç olaylar, videolar için http://engelliler.gen.tr/f88/komik-video-arsivi-16126/

  Hayata dair güzel sözler okumak isterseniz http://engelliler.gen.tr/f66/aska-ve...html#post62790


  Hayata dair ufak dokunuşlar bu sitede

  Bunlar yetmedi, yazışmak mı istersiniz ? canınız sohbet mi etmek istedi ? Sitede üye olan arkadaşlarla tanışma ve sohbet etme imkanı sohbet odasında sizi bekliyor



 3. #3
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Bugün Üzülmek Yok

  Yani bir dahası olmayan, provasız bir hayat yaşıyoruz . Nerede ve ne zaman ne olacağını hiç kestiremediğimiz bir yaşam ...
  Samimiyetle itiraf etmeliyim ki , hayat ister nihavent, isterse uşak makamında yaşansın, bence her haliyle güzel . Yani acının da kendine has, kekremsi bir tadı olduğu kanaatindeyim, güzelliklerinde acılardan arta kalan yanlarımız olduğu fikrindeyim, acı olmasa güzellikler olmazdı ... Her bitişin başlangıcının, her gecenin sabahının getirdiği ışık hüzmelerinin ve mutluluk ve umut ve hatta umutların güzelliğinin bir anlamı olmazdı ... O halde?.. yaşamak bazen zulüm olsa da, zulmün bitimindeki umutların güzelliğini, yada güzeli yaşarken kötünün ne olduğunu bilerek, elde olan umutların kıymetini bilmekte fayda var ...

  Yine çok samimi ifade etmek isterim ki, üç günlük ömrümüze bizler acıdan başka ne sığdırabildik ki ... Gazete manşetlerinde, köşe yazılarında, üçüncü sayfa haberlerinde, acıdan başka ne okuduk ki, ana haber bültenlerinde faciadan başka nelere kulak kabarttık, nelere yürek ağlattık ki ... Bütün bütün acıları ele aldık, sanki güzelliklerden arta kalan sadece acılar vardı , üç günlük ömrümüze hep kederleri sığdırdık ... Mutlu olmasını her nedense bir türlü beceremedik, kimi zaman giden bir sevgiliye , kimi zaman ulaşılmaz hayallere, acıların dayanılmaz sancılarını sığdırmaya çalıştık ... Gerçeklerin ortasında az da olsa mutlu olmayı sağlayamadık ...




  Şiirlerde, romanlarda, köşe yazılarında, TV filmlerinde, radyo programlarında acının en katmerlisi rağbet gördü ... Sanki hayat yıkılan umutlar üzerine kurulmuş, sanki hayatın reytingi baş rol oyuncusu acıydı ... Bu tür yazan, anlatan , oynayan , hazırlayan programcılar nedense daha bir rövanşta kaldı ... Maalesef bir çok düz yazımda ve şiirlerimde bende onlardan farksızdım ...

  Oysaki düşündüğümüzde mutlu olmamız için o kadar çok neden var ki ... Örneğin dünyaya bizler “İNSAN” olarak gelmişiz , maazallah yerde sürünen bir mahlukat olsaydık ... Hiç bu soruyu kendinize sorabildiniz mi ?.. Yada bir avcının namlusundan kurtulmak için, kaçan bir ceylan olsaydınız ... Neyse mutlu olmamıza o kadar çok güzel konu var ki, ben bu konuyu sizlerin yüreklerinize bırakıyorum ...

  Gönül bültenimde bugün acıya yer yok diyorum ... Bugün kendime biraz iltimas geçmek istedim, bugün biraz kederlerime bir parça mutluluk sürmek istedim, bugün hüzümbaz yanımı biraz kenara dinlenmeye bırakmak istedim, bugün cümle dertleri üzerimden soyunmak istedim. Gelin !... isterseniz sizde bugün tüm kederleri, acıyı, zulmü üzerinizden sıyırıp atın, evinizin içini, kapınızın önünü, işyerinizin bütün odalarını ve hatta abartalım cadde ve sokaklardan bütün kötülükleri, acıları süpürelim gitsin, en azından bir gün bunu yapalım ... Hadi !.. hala duruyor musunuz?.. Bugün her ne olursa olsun beni kimse üzemeyecek, sizi de değil mi ?...

 4. #4
  Üye

  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  24
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Sevgili gazoz ağacı, yazılarınız inanın terapi geliyor bana.
  Çok pozitif bir yakşamınız var. Ben size sitenin "polyanası" adını koydum. (tabi sizcede bir sakıncası yoksa) yazılarıyla karanlık dünyamıza ışık saçan, güler yüzlü polyanımız.
  sevgiler.
  güz gülleri bunu beğendi

 5. #5
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Sevgili Arkadaşım Kozmoz,

  inanın beni siz daha çok mutlu ettiniz ...Polyanna değilim ama sizlerin ışığı bana yansıyor bir şekilde ve inanın öyle pırıl pırılsınız ki gönlüm huzur ve mutlulukla doluyor bu sitede, sizlerle. Akşam eve geldiğimde tüm yorgunluğumu atıyorum üzerimden ve yüreklerinizin güzelliğiyle yenileniyorum sanki hayatı yaşamak için güç alıyorum sizden hele emeklerime değdiğini görünce ben sizlerden bin kat daha mutlu oluyorum.

  Sevgilerimle,
  güz gülleri ve kozmoz bunu beğendi.

 6. #6
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu


  Mutluluk Veren Besinler



  İçinde endorfin bulunan besinlerin insanı mutlu ettiği artık kabul edilen bir gerçek. En çok endorfin içeren veya endorfin salınımını en çok arttıran 9 besin aşağıda sıralanmıştır. Bu besinlerin çoğu bol kalori içerdiğinden, mutluluğunuzun kilo artışıyla sekteye uğramaması için kalori miktarlarını hesaplayarak tüketin




  ÇİLEK

  C Vitamini deposu olan çilek, önde gelen afrodizyaklar arasında yer alır. Çilek bütün salgı bezlerini çalıştırarak vücuda gençlik ve kuvvet kazandırır, çileği çok olan bölgenin halkı uzun yaşar. Yüksek tansiyonu düşürür ,damarları temizler. Kansere karşı korur, Böbrekte kum ve taş oluşmasını önler.



  MUZ

  Kokusuyla bile mutluluk aşılayan muz,tam bir endorphin deposudur. Kendinizi güçsüz ve ve sinirli mi hissediyorsunuz, hemen bir muz yiyin. Kalsiyum ve magnezyum içeren bu meyve strese karşı bire bir. Sinir hastalığı olanlar için her gün yemek arası saatlerde tüketilmesi gereken bir besindir.



  ÜZÜM

  Kırmızı ve beyaz üzüm yiyen herkes gülücükler saçar. Üzümde %20 oranında direk olarak kana karışan şeker vardır. Bedenen ve zihnen çalışanlar için iyi bir gıdadır. Gıda şekli anne sütüne benzer. Üzümdeki bol demir kan yapar. Yüz ve boyuna taze üzüm suyu sürülüp 10 dk. Sonra yıkanırsa cilde dirilik verir.



  PORTAKAL

  C ve B Vitamini açısından zengin olan portakal, insana dinamizm veriyor. Portakal içindeki C vitamini ince ve kalın damarların yumuşak kalmasını sağlar. Bacaklardaki varisi geçirir. Vücuttaki direnci arttırır. Grip ve nezlede portakal suyu, şeker, şarap karıştırılır üzerine sıcak su katılır ve içilir. Kanın durulmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır. Portakal reçeli ise karaciğeri çalıştırır.



  ÇİKOLATA

  Stresin bir numaralı düşmanı. Kendinizi kötü hissediyorsanız hemen bir parça çikolata yiyin. Flört etmek gibi bir şey. Bir kalem yemek yeterli ,mutluluk hormonu "serotoninö anında beyinde dolaşıma çıkıyor. Çikolatanın içerdiği "penilatilaminö insanı bulutlara çıkarıyor. Çikolatada, yeşil çay ve sebze-meyvelerde bulunan flavonoid adlı bol miktarda vardır. Bu madde kanı sulandırıyor, kalp hastalıkları riskini azaltıyor. Çikolata kötü kolestrolun (LDL) okside olarak damar çeperine yapışmasını engelliyor. Tıpkı aspirin gibi kanda pıhtılaşmanın önüne geçiyor. Düzenli tüketenler arasındaki ölüm olayı yemeyenlere kıyasla % 30 daha geç gerçekleşiyor.(günde 30 gr)




  DONDURMA

  Çok yenirse şişmanlatıyor,az yenirse mutluluğa mutluluk katıyor. Dondurma yaşlanmayı önlüyor. Amerika da kişi başına 25 kg. Türkiye de kişi başına 6 Külah tüketiliyor. Sütten daha zengin bir besin bir besin maddesidir. A,B,C,D,E vitamini içerir. Çocukların sağlıklı büyümesi ve kemik erimesi sorunu olan kişiler için büyük önem taşıyor. Beslenme uzmanları dört mevsim tüketilmesini önermektedir.


  MAKARNA

  Çok ağır soslarla yenilmediği sürece enerji veren ve mutlu eden besinler arasında yer alıyor. Hazmı kolaydır. Özellikle sadece salata ile birlikte yenirse şişmanlatmaz.



  EKMEK

  Buğday ekmeği de sıkıntıları unutturuyor.



  FISTIK

  Yağ oranı yüksek ama yine de insanı mutlu ediyor. Roma İmp.da " Tanrı yiyeceği " olarak adlandırılan fıstığın kolestrolü düşürdüğü ve kalp krizi riskini azalttığı bildirildi Çocuklar ve sporcular daha fazla yiyebilirler. emir, bakır, selenyum, magnezyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi minerallerin doğal kaynağı olan bu çerez kalbimizin yanısıra,beyin-sinir sistemi,kas ve kemiklerimizin dostudur. Tuzsuz olanından hergün 10-15 adet yenilebilir.



  SUSAM

  Dar gelirlerinin baştacı olan simit, mutluluğa giden yolda önemli bir yere sahiptir. Yağ ve protein içerir. Susamdan elde edilen tahin bal ile karıştırılıp yenirse boğaz ağrısı ve bronşite iyi gelir. Kışa girerken bağışıklık sistemini güçlendirmek için bolca tüketmeliyiz.
  güz gülleri bunu beğendi

 7. #7
  Kategori Yöneticisi
  Gazoz Agacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2012
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  9,199
  Blog Mesajları
  453
  Bahsedilme
  23 Gönderi
  Etiketleme
  8 Konu
  Sponsor Bağlantılar



  İskender Durgun bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş