Her insanın belli başlı yetenekleri vardır. Önemli olan bu yeteneklerin üzerine gidebilmek ve dahada çok geliştirerek hem kendimize hemde çevremize faydalı olabilmek. Faydalı olabildiğini düşünmek ve bir işe yaradığının farkında olabilmek aslında en büyük terapilerden birtanesidir bu durum kendinizi çok iyi hissetmenize neden olabilir.

Kimimiz el sanatlarında kabiliyetliyizdir , kimimiz düşünüp pratiğe dökmekte , kimimiz yazmakta çizmekte, kimimizde 'de bir deha beyni vardır ama ortaya çıkaramıyoruzdur. Yapılan ne olursa olsun herbirimizin farklı karakteri olduğu gibi farklı becerileride olduğunu unutmamalıyız. İşte ozaman kendimizin değerli ve yetenekli olduğuna ikna oluruz. Aksi takdirde kendimizi bir işe yaramaz olarak düşünüp sıkıntılara girmemizde kaçınılmaz.

Bazılarımız yeteneklerimizin farkındayızdır ama bunu ortaya çıkarmakta yetersizizdir, yada biraz eringen bir halimiz vardır. Uğraşmak istemeyiz sıkıntıya gelemeyiz karşımızdan'da takdir ve beğeni bekleriz. Bunu göremediğimiz zaman'da kendimizi yetersiz bulup farklı ruh halleri içine gireriz. Birde başladığımız işi bitirmez tez bıkarız ozamanda yine bir başarısızlık modeli çizeriz hal böyle olunca'da hem kendimize haksızlık ederiz hemde bize güvenenlere ,aslında hata bizdedir ama kabullenmez ve sorumlu ararız.

Bazı yapmak istediklerimiz vardır ama hep erteleriz bizi illaki birşeylerin teşfik etmesini bekleriz. Belkide o yapmak istediğimizi başaramayacağımızdan korkarak hiç başlamamayı yeğleriz. Oysa hepimiz bilirizki başlamak bitirmenin yarısıdır. Aslında isteyipte başlayamadıklarımızın altında gizliden gizliye yatan bir başaramama korkusu vardır. Bunuda ancak deneyerek öğrenebiliriz.

Denemekten korkma başaramayacak olsanda..
Yeteneğini keşfetmeye çalış hiç umudun olmasada..
Eringenlikten vazgeç zaman kaybetme , çünkü ömür zaman dinlemiyor bir gün göreceğiz bizde..
Faydalı olmaya çalış etrafına aslında faydayı sağlarsın kendi şahsına...
Yapamam deme dene yoksa hiç bilemezsin yapabileceğini sende...
Hepimiz farklı olsakta yapacağımız birşeyler vardır mutlaka..