Özgüven eksikliği yaşayan insanlar hem iş,hem aşk hemde aile içinde sorunlar yaşayacak insanlardır. Bunun önüne geçmek ise sadece kendi ellerindedir. Özgüven eksikliği hayatı olumsuz yönde etkileyip mutsuz olunmasına neden olan bir tutumdur. Uzmanlar bu konu hakkında bir kaç öneri vermiş şimdi hep birlikte bu önerilere bir göz atalım.80286.jpg
Özgüveni düşük olan kişiler hem meslek hayatlarında hem ilişkilerinde hem de günlük hayatlarında birçok olumsuzluklarla karşılaşabilirler ve bu kişiler için hayat biraz daha zor olur. Çocukluğundan bu yana kendinizden özgüven eksikliği olduğunu düşünüyorsanız, uzmanların önerilerine kulak vererek, özgüven kazanmak için ne yapılmalıdır öğrenebilirsiniz.

Özgüveni adım adım iyileştirmek gerekir. Öncelikle özgüveninizi düşüren şeyler nelerdir bunları bir gözden geçirmelisiniz. Özgüvenini düşünen şeyleri düşünün ve bunları irdeleyin. Özgüven eksikliği yaratan durumları ortaya çıkarttıktan sonra bunlar üzerine olumlu, olumsuz, taraflı tarafsız, mantıklı, mantıksız yorumlar yapın. Daha sonra hepsini bir mantık süzgecinden geçirin.

Bakış açınızın akla yatkın olup olmadığını sorguladıktan sonra, inançlarını ve düşüncelerini değiştirme yoluna doğru ilerleyin. Kendinize merhametli davranın, cesaret verin ve umutlu olun. Aklınızda her zaman “zor olsa bile baş edebilirim” cümlesi yer alsın. Herkesin hata yapabileceğini unutmayın. Önemli olan bu hatalarını bir daha tekrarlamamak.

Eğer cümle kurarken “keşke” sözünü sık sık kullanıyorsanız, beklentileriniz yüksek olabilir. Daha gerçekçi ve imkanı olan beklentilere doğru yönelin. Olumsuz şeylere kapılıp gitmek yerine, her şeyin bir zamanı olduğuna inanarak, olumsuz her şeyi nasıl olumlu ve az stresli bir hale getirebilirim diye düşünün.