Diyanet İşleri Başkanlığı'nın göz damlalarının orucu bozmadığına yönelik açıklamasını hatırlatan Prof. Dr. Hüsnü Güzel, oruç tutacakların göz damlalarını kesinlikle ihmal etmemeleri gerektiğini söyledi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Güzel, Ramazan ayında oruç tutacak olan kişiler sürekli kullandıkları göz damlalarını ihmal etmemeleri ve tedavilerinin sürekliliğine dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Periyodik göz muayenesi olması gereken ve göz damlası kullanan hastaların Ramazan ayı dolayısıyla tedavilerini ertelememesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Hüsnü Güzel, göz damlasının orucu bozmayacağına dair Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görüşünün olduğunu da hatırlattı.

Prof. Güzel, "Göz, insan vücudunda kendi kendini yenileyemeyen tek organ. Bu nedenle hem erken teşhis hem de teşhis sonrası doğru ve sürekli tedavi kritik önem taşıyor. Bu yüzden göz kesinlikle ihmale gelmez ve tedavisi devamlılık gerektirir. Göz hastalarımız muayenelerini ve ilaç tedavilerini Ramazan ayı nedeni ile ertelememelidir. Zaten göz damlasının oruç bozmadığını Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamıştır" diye konuştu.