Like Tree1Beğeni
 • 1 Mesaj Sahibi AYSUN

Konu: Miraç nedir ve Miraç gecesi yapılacak dualar

 1. #1
  Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  951
  Blog Mesajları
  19
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Miraç nedir ve Miraç gecesi yapılacak dualar

  Sponsor Bağlantılar


  Kelime anlamı; “yükseğe çıkma” olan söz Arapça’da merdiven kökünden gelmektedir. İslam dininde Peygamber efendimiz HZ Muhammed SAV Mekke’de bulunan Mescid-i Haram’dan Burak adlı at üzerinde Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksaya götürülmesine(diğer adıyla gece yolculuğu) denir. Oradan da semaya (göklere) yükselmesine Miraç denir.
  İslam dininde Miraç hadisesi (şimdiki adıyla Miraç Kandili) kutsal sayılmış, inananlar (Müslümanlar) tarafından bu geçenin feyiz ve bereketine inanılmıştır.

  Kuran’da Miraç hadisesi?

  Kuranı kerimde Necm suresinde Miraç hadisesi şu şekilde anlatılır.
  "Muhakkak ki o, O'nu bir başka inişte daha gördü. Sidretü’l Müntehâ’nın yanında. O'nun yanında da Me’va cenneti. O zaman Sidre’yi kaplayan kaplamıştı. Göz şaşmadı ve aşmadı. Andolsun, o, Rabbinin en büyük alametlerinden bir kısmını gördü.(Necm suresi: 13-18)

  Miraç Kandili Gecesi Hangi Dualar Okunmalı?

  Miraç gecesi hangi duaların okunacağı nasıl ibadet edileceği yönünde şu tavsiyeler vardır. Tavsiyelere geçmeden önce Nihat Hatipoğlu’nun miraç duasını videolu izleyebilirsiniz.



  Mirac gecesi islam aleminin müjdelendiği en büyük gecelerden biridir. o gece her müslüman için hürmet huşu ile islam aleminin saadetini ve selametini temenni edeceği müminlerin marifeti ilahiyeye kavuşması için ellerini açtığı bir gecedir.
  Mirac kandilinde yapılacak en makbul ibadet Rabbinle başbaşa kalarak yaptığın ibadettir.

  • Mirac gecesinde 12 rekat nafile hacet namazı kılınmalıdır.
  • Mirac gecesinin sabahı oruçlu olunmalıdır.
  • Bol bol seyyüdül istiğfar çekilmelidir.
  • Ve miraç gecesinin sabahında öğle ile ikindi namazı arasında 4 rekat nafile namaz vardır.


  O gece için kılınacak namaz 12 rekat Hacet niyetiyle kılınan namazdır. Bu namazı kılmak güzel görülmüştür. Bu namazın kılınışı: İki rekatta bir selam verilir. Her rekat 3 kadir, 12 ihlası şerif okunurak kılınır.

  Namaza niyet şöyledir; ” Ya Rabbi , rıza-i şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Resul-i Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afv-ı ilahine, feyz-i ilahine , rıza-i ilahine mazhar eyle”

  Namazdan sonra;
  • 4 Fatiha-i Şerife
  • 100 defa ”SubhanAllahi ve’l-hamdü lillahi vela ilahe illahlahü vAllahü ekber.Vela havle vela guvvete illa billahi’l-aliyyil-aziym”
  • 100 istiğfar-ı şerife
  • 100 salavat-ı şerife okunup dua edilir.

  Bu namazda ihlaslar 100 adet okunur veya namaz 100 rek’at olarak kılınırsa; Bu namazın feyz ve bereketiyle huzur-i ilahiye namaz borçlusu olarak çıkılmaz.
  Miraç Gecesin’den sonraki gün, mümkünse oruçlu olunmalıdır. O gün öğle ile ikindi arasında 4 rek’at namaz kılınır. Her rek’atte Fatiha’dan sonra 5 ayete’l Kursi, 5 Kafirun suresi, 5 Felak suresi, 5 Nas suresi okunur.


 2. #2
  Üye
  AYSUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Mesajlar
  18
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Çoğu islam ülkesinin savaş, sıkıntı içinde olduğunda bu yüzyılda miraç kandilinde ellerimizi semaya kaldırıp bu savaş, acı ve sıkıntılarn bitmesi için hep birlikte dua edelim. Miraç kandiliniz mubarek olsun.

  kartalreis bunu beğendi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş