Like Tree2Beğeni
 • 1 Mesaj Sahibi Sağlık Teknikeri
 • 1 Mesaj Sahibi Halil Yılmaz

Konu: Salat Nedir

 1. #1
  Sağlık Teknikeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar
  951
  Blog Mesajları
  19
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Salat Nedir

  Sponsor Bağlantılar


  Son yıllarda Özellikle Hakkı Yılmaz ve kısmen de olsa İhsan Eliaçık tarafından şu iddia gündeme taşınmakta.
  Kuranda geçen ve klasik anlayışa göre yapılan Namaz İbadeti amacından saptırılmıştır. Daha anlaşılır bir ifadeyle Hakkı Yılmaz şu tezi ortaya atmakta.
  Kuranı kerimde adı geçen Namaz kelimesinin aslı Salat’tır salatıda şu şekilde açıklamakta. “ mali yönden ve zihinsel açıdan destek olma; toplumu aydınlatma kurumları oluşturan, ayakta tutan”

  Hakkı YILMAZ bu tezini ise şu şekilde temellendirmekte. Namaz peygamber efendimizle birlikte gelmedi. Ondan öncede namaz vardı. Ve hatta peygamberin geliş nedeni insanlara namaz kıldırmak, namaz kılmayı öğretmek olmadığı asıl gayenin toplumsal adaletin sağlanması idi. Bu anlamda kurandaki tercümelerde bilerek yada bilmeyerek salat sözcüğü yerini namaza çevirmiştir. Salat o gün şu şekilde uygulanıyordu. Sabah erken saatlerde ve akşama yakın yada geceye yakın yapılan salatlar. Salat bir toplantı idi. Sabahları yapılan toplantı genellikle toplumu aydınlatma, bilgilendirme ve bilinçlendirme amaçlı toplantı oluyordu akşamki salatlar ise mali açıdan toplumun desteklenmesi toplantıları.

  Yani toplantıya 30 kişi katılmışsa bu 30 kişinin içerisinden örneğin 5-10 tanesi bizim şunlara şunlara ihtiyacımız var diyorlardı toplantıya katılan diğer kişilerde bunların ihtiyaçlarını karşılıyordu. Yani zenginler sürekli toplumda daha fakir olan insanlara yardımlarda bulunuyorlardı. Bu durum daha sonra emevilerle birlikte salat toplantıları yerini namaz’a çevirdi. Konuya ilişkin Hakkı Yılmaz’ın açıklaması aşağıdaki videoda  Yine konuya ilişkin İhsan Eliaçık ta Hakkı YILMAZ a benzer ifadelerde bulunuyor. Onun videosuda aşağıdadır.  Bu konuya ilşkin sizler ne düşünüyorsunuz?

  svg.42 bunu beğendi

 2. #2
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,544
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  125 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Bir dipnotta ben düşeyim. Aslında Hakkı YILMAZ Namaz yoktur demiyor. Namaz var ama bugün kılınan gerçek namaz değil diyor. Namaz kul ile Allahın bir anlamda konuşması hemhal olması. Bu hemhal oluşunda şekli ritueli olmaz demeye çalışıyor. Konu çok derin. Benim Yılmaz'ın söylemlerinden anladığımda kısaca bu...


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş