(Istigfara devam eden, her Sıkıntı'dan kurtulur, ummadıgı yerden riziklanir)
(Lâ ilâhe illallah demek 99 belâyi defeder, en asagisi sıkintidir.) [0. Asakir]
(La havle ve la kuvvete illa billah okumak, 99 derde devadir. Bunlarin en hafifi sıkıntidir.)
(Sıkıntı'ya düsen veya borclanan, bin kere "La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim" derse, Allahü teâlâ isini kolaylastırır.)
(Sıkıntılı iken Hasbunallah ve nimel-vekîl deyiniz!) (Yasin okuyanı Sıkıntısı gider.)
(Sabah aksam Ihlâs, Felak ve Nasir ucer defa okumak, belâ ve Sıkıntılılari giderir.)
[Tirmizi] (Lâ ilâhe illallah kable külli seyin, Lâ ilâhe illallah ba'de külli sey'in, Lâ ilâhe illallah yebka Rabbunâ ve yefnî küllü sey'in diyen Sıkıntıda'dan kurtulur.)
[Taberani] (Cuma namazindan sonra, ihlas, Felak ve Nas'i yediser defa okuyan, bir hafta, kaza, belâ ve SIKINTIlardan kurtulur.)

(Sıkıntı icin su duayi okuyun: La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Ars-ilazim la ilahe illallahü Rabbus-semavati ve Rabbul-Erdi Rabbul Arsil-kerim.) [Müslim]
(Sıkıntıya dusen 7 defa Allah, Allahu Rabbi, lâ usriku bihi sey'a desin!) [Nesai]
(Sıkıntı icin, Allah, Allah Rabbunâ lâ serîkeleh deyin!) Sıkıntıdan kurtulmak icin, Allahu teâlâya kalbinden yalvararak, 14 secde âyetini [ezberden, ayakta] okuyup, her birinden sonra, hemen secde etmelidir. (Nur-ül-izah)
(Bismillâhirrahmânirrahîm ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm) okumak, sinir hastalarına ve bütün Sıkıntılara iyi gelir.
0mam-1 Cafer hazretlerinin Sıkıntıya düsünce, okuyup, Sıkıntıdan kurtuldugu duâ söyledir: (Yâ uddetî inde siddetî, ve yâ gavsî inde kurbetî! Uhrusnî bi-aynikelletî lâ tenâmu vekfinî biruknike ellezî lâ yurâmu)

Anlami söyledir: Güclükte destegim, Sıkıntıda imdâdima yetisen, her ân gorup gozeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardim eyle!

Sadaka vermek ve 70 kere (Estagfirullah min kulli mâ kerihallah) demek, Sıkıntıları giderir. Bu istigfarın anlami, Ya rabbi, razi olmadıgın seylerden ne yapmissam hepsini affet, yapmadiklarimi da yapmaktan koru. demektir.

Sıkıntı icin sunlara da riayet edilmelidir. Hadis-i seriflerde buyuruluyor ki: (Sıkıntılari sadaka ile onleyin.) (Istigfara devam eden, Sıkıntılardan kurtulur.)
(Tarak kullanmak, Sıkıntıyi giderir.)
(Güzel koku ve temiz elbise Sıkıntıyi azaltir.)
(Abdestten artan suyu icmek Sıkıntıyi giderir.)
(Akik yuzuk Sıkıntıyi giderir.) [Ukayli]
(Baskasinin Sıkıntısini giderenin Sıkıntısi gider.)
(Sıkıntıda duâm kabul olsun diyen, genislikte cok duâ etsin.)
[Tirmizi] (En ustun ibadet Sıkıntıya sabretmektir.)
[Tirmizi] rabbim cümlemizi tüm sıkıntılardan kurtarıp salih kulların arasına girmeyi nasip eylesin... amin...