Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree19Likes

Konu: Detaylarıyla Malulen Emeklilik İçin Gerekli Şartlar

 1. #81
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Oct 2016
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Alıntı Sağlık Teknikeri Nickli Üye
  SMS Activatedden Alıntı Mesajı göster
  2013 Yılında malulen emeklilik için yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre 3 Ağustos 2013 tarihli yönetmelikte 21 hastalık malulen emeklilik kapsamına alındı. 21 Hastalığın malulen emeklilik kapsamına alınmasıyla birlikte, gazete ve TV haberlerinde yasa, yönetmelik ve kanunlarla hiçbir alakası olmayan tamamen asparagas haberler yapılarak hem insanlara boşuna umit verildi hemde bir yığın kafa karışıklığına neden olundu. Bu kafa karışıklığı ve kavram kargaşasına son vermek adına tüm detaylarıyla (ilgili yönetmelik ve yasaya dayanarak) malulen emeklilik şartlarını, maluliyet durumunu, kimlerin hangi koşullarda malulen emekli olacağını açıklayacağız.

  Malulen Emeklilik Şartları 2014

  Malulen emekliliğin omurgasını oluşturan şartlar 2006 yılında çıkartılan 5510 Sayılı kanun ile belirtilmiştir. Kimlerin malulen emekli olacağı 5510 sayılı kanunun 25, 26 ve 27. maddelerinde düzenlenmiştir. 2006 yılından bugüne malulen emeklilik şartlarında yapılan tek değişiklik 21 hastalığın malulen emeklilik kapsamına alınmış olmasıdır. Bunun dışında malulen emeklilik şartlarında başka bir değişiklik yapılmamıştır. Bakınız: 5510 Sayılı Kanun

  Sizleri kanun maddeleri arasında boğmadan herkesin anlayacağı dilde (yasada atıfta bulunan maddeleri sadeleştirerek) malulen emeklilik için olmazsa olmaz şartları sıralıyoruz.

  Kimler Malul Sayılır?

  İşverenin veya sigortalının talebi üzerine kurumca (SGK) yetkililendirilen hastanelerden usülüne uygun olarak alınan raporda çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır.
  (Bakınız: 5510 Sayılı Kanun: Madde 25)

  Malulen Emeklilik İçin Prim Şartı

  En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük,
  yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekmektedir. (Bakınız: 5510 Sayılı Kanun: Madde 26)

  Bakıma Muhtaç Malul Kavramı Nedir?

  Malulen emeklilik yönetmeliğinin 12 Maddesi bakıma muhtaç özürlü kavramını ve hastalık listesini şu şekilde sıralamıştır.

  • a) Kuadripleji, parapleji, dipleji ve sigortalının yaşamını kendi başına yürütmesine engel hemipleji veya merkezi sinir sisteminin sfinkter bozuklukları ile birlikte olan diğer hastalıklar.
  • b) Süreli veya sürekli ruh sağlığı ve hastalıkları kliniğinde kalmayı gerektiren ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar.
  • c) İki gözde de yüzde yüz (tam) görme kaybı.
  • ç) İki elin kaybı.
  • d) Bir kolun omuzdan ve bir bacağın kalçadan kaybı.
  • e) Her iki bacağın alttan en az 1/3’ünün kaybı.
  • f) Tedavisi olanaksız bir hastalıktan ileri gelen ağır beslenme bozuklukları ve kaşeksiler.
  • g) Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarının sürekli kullanılması.
  • ğ) Giyinme, beslenme, fonksiyonel mobilite, bağırsak ve mesane bakımı, kişisel hijyen ve tuvalet ihtiyaçları gibi günlük yaşam aktivitelerinin sağlanamaması.
  • h) Yukarıda tespit edilen hastalıklar dışında kaldığı halde tedavi edilemeyen, başka birinin sürekli bakımına muhtaç olan ağır hastalıklar. Bakınız: Engelliler Sitesi - Engelliler ve Dostları Platformu - Malulen Emeklilik Yönetmeliği  Özetlemek (sadeleştirmek) adına;

  1- Malulen emekli olmak için maluliyetin (sakatlık yüzdesinin) ilk sigortalılık tarihinden sonra %60 (yüzde 60) olması,

  2- 10 Yıl sigortalılık süresi 1800 gün prim günü,

  3- Kişi bakıma muhtaç derecede malul ise sigortalılık süresine bakılmaksızın 1800 günle emekli edilir.

  4 B ( Bağkur) Malulen Emeklilik Şartları

  Bağkur kapsamında (4 b) sigortalı olanlar için yukarda anlatılan malulen emeklilik şartları aynen geçerlidir. Bağkur mensubu özürlü, malulen emeklilik talebinde bulunmadan önce, sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödemiş olması gerekmektedir.

  TSK da Malulen Emeklilik şartları

  TSK (Türk silahlı kuvvetleri) personelinin malulen emeklilik işlemleri için “TSK’da GÖREV YAPAMAZ” raporunu, sağlık kurulundan almış olmaları gerekiyor. Alınan raporun kabul görmesi sonucu, T.C.Emekli Sandığı Kanununda yer aldığı ifadesi ile Adi Malül, yani Malulen emeklilik olacaktır.

  Not: Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan askeri ve sivil personel ile askerlik görevi ile yükümlüler için Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan personel için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği esas alınır.


  İş Kazasında Malulen Emeklilik Şartları

  İş kazası sonucu (görevi başındayken) sakatlanan kişi malulen emeklilik koşullarını yerine getiriyorsa, (yukarda bu koşulların ne olduğu detaylı biçimde aktarılmıştır.) bu kişi hem malulen emeklilik maaşı hemde SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ (maaşı) alır. Bu iki maaş aynı anda alınır. İki maaş arasında şöyle bir detay var fazla olanın tamamını, az olanın ise yarısı alınır. Örnek vermek gerekirse iş kazası geçiren kişiye bağlanan malulen emeklilik maaşı 1.000 TL, iş göremezlik geliri (maaşı) 800 TL ise 1.000 TL nin tamamını, 800 TL nin yarısını yani 400 TL sürekli iş göremezlik maaşı alır.

  Malulen Emeklilikte Kıdem Tazminatı

  Malullük aylığı nedeniyle işten ayrılıp sosyal güvenlik kuruma başvurun kişiler kıdem tazminatı alır. Zira 1475 sayılı İş Kanunu'nun 14'ncü maddesi uyarınca malullük aylığı almak amacıyla işten ayrılma kıdem tazminatına hak kazanılan haller kapsamına girer.

  Malulen Emeklilik Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

  İster ssk ister bağ kur isterse emekli sandığı mensubu sigortalıların malulen emeklilik başvurularının ne zaman sonuçlanacağı ne zaman aylığa hak kazanacakları başka bir merak edilen sorudur. Eğer malulen emeklilik başvurunuzda evraklarda bir eksiklik yoksa malulen emeklilik başvurunuz 3-4 ayda sonuçlanarak tarafınıza aylık bağlanır


  Ayrıca bakınız > http://engelliler.gen.tr/f11/malulen...listesi-24324/
  merhabalar 2014 yılında milli eğitim bakanlıgına engelli memur olarak atandım 44 oranında engelliyim..normal şarlarda 18 yıl 6 ay2da emekli oluyorum. 10 yılımı doldurduktan sonra mamülen emeklilige başvurma hakkım varmı? böyle bi hakkım varsa bağlanan emekli maaşı ne kadar oranda kesintiye ugruyor? bilgi sevinirim tskler.


 2. #82
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  12,129
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  65 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu


  Malasef %44 lik sağlık raporuyla malulen emeklilik için başvuruda bulunamazsınız. Malulen emeklilik için en az %60 oranında oda tek hastalıktan alınmış rapor gerekli.

 3. #83
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Oct 2016
  Mesajlar
  8
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  dogum 1971
  işe giriş 1990 2238 gün ssk var 764 gün bagkur var 130 gün askerlik borçlanabiliyorum kriz geçirdim 2 defa anjio oldum operasyonla 4 damar değişti akciğier sorunum var aşırı kilo aldım (135) emekli olma hakkım varmıdır

 4. #84
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  12,129
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  65 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu


  @honduras, %60 oranlı rapor alırsanız 10 yıl hizmet süresi 1800 gün primle malulen emkli olursunuz. Yok eğer %60 değilde %40 ve üzeri rapor alırsanız bu seferde kademeli engelli emekliliğinden faydalanarak emekli olursunuz. Tam olarak prim gün sayınız kaç?

 5. #85
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Oct 2016
  Mesajlar
  8
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Toplam Bağkur ssk 3300 gün

 6. #86
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  12,129
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  65 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu


  Anladım dediğim gibi olaki malulen emekli edilmeniz bu sefer eğer %40 ve üzeri rapor alırsanız rapor derecenize göre değişmekle beraber kademeli engelli emekliliğinden faydalanırsınız.

 7. #87
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Oct 2015
  Mesajlar
  13
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Merhaba Halil bey şu anda benim 2100 günüm var iş giriş 2010,malulen emeklilik için 10 yıl sigortalılık boyunca çalışmammı gerekiyor şu anda 3 aydır çalışmıyorum ve elden sigorta yılını tamamlayabilirmiyiz..
  7 ay önce bakıma muhtaç olarak malulen emeklilige başvurduğumda 4 sene sonra olabirsiniz diye bir yazı gelmişti..

 8. #88
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  12,129
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  65 Gönderi
  Etiketleme
  9 Konu


  @meekmentos eğer prim gün sayınız 1800 günü geçmişse ki yazdıklarınıza göre geçmiş, hiç bir şey yapmadan hizmet yılının dolmasını beklemelisiniz. Hizmet yılının dolması için çalışmanıza yada dışardan sigorta yatırmanıza gerek yok.

 9. #89
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Oct 2015
  Mesajlar
  13
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Teşekkürler Halil bey..

 10. #90
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Jan 2017
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Selamın Aleyküm İzmir Askeri Hastaneden çürük raporu aldım Doğuştan meydana gelen özrüm var haklarım neler bi yardımcı olursanız sevinirim


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-08-2013, 20:09:42
 2. Malulen emeklilik için gerekli işlemler nedir
  By murat77 in forum Engelli Emekliliği
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19-03-2013, 20:28:17
 3. Malulen emekli olabilmek için gerekli şartlar nelerdir?
  By polo42 in forum Engelli Emekliliği
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 14-02-2012, 13:17:12
 4. Engelli aracı almak için gerekli olan şartlar nelerdir?
  By pastör in forum ÖTV İndirimli Engelli Aracı / Sürücü Belgesi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08-04-2011, 12:02:29
 5. Evde bakım maaşı almak için gerekli şartlar nelerdir?
  By ENB ÜYESİ in forum Evde Bakım Maaşı / Hizmeti
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 03-06-2010, 16:31:57

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş