Like Tree1Beğeni
  • 1 Mesaj Sahibi Halil Yılmaz

Konu: Gözden engelliyim 1800 günle emekli olurmuyum?

Üye

Blog Mesajları
    1
    Bahsedilme
    4 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Gözden engelliyim 1800 günle emekli olurmuyum?

Sponsor Bağlantılar

Bu habere göre %69 göz den engelli raporum var sürekli 1200 SGK gün var. 1800 ü ve 10 yıl tamamlarsam emekli olabilir miyim?

Aralarında kalp, kanser, epilepsi gibi yaygın hastalıkların ilacının da olduğu 8 bin 844 ilacı karşılayan devlet, ağır hastalıkları yaşayanlara maddi katkıda da bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kanser başta olmak üzere ağır hastalıklara yakalananlara aylık bağlıyor. Bunun için çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu gerekiyor. Bu rapor için il veya ilçedeki SGK merkezlerine başvuru yapılmalı. Kişi, çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olduğunu belgelese bile en az 1800 gün prim ödemesi gerekiyor.

1800 gün prim gerekiyor

Malulen emekli olabilmek için çalışma gücü kaybında dikkate alınan rahatsızlıkların ilk kez sigortalı olunan tarihten sonra başlamış olması gerekiyor. Malül kişinin en az 10 yıl sigortalı olması da aranan diğer bir şart. Başkasının bakımına muhtaç derecede durumu ağır olan hastalarda 10 yıllık sigortalılık süresine bakılmıyor. Ancak, en az 1800 gün prim ödemeleri isteniyor.

Maluliyet aylığı

Maluliyet Tespit İşlemleri Yönetmeliği’nde maluliyet süresi ayrıca belirtilmeyen tüm kanser hastalıklarında, tanı konulduğu tarihten itibaren bir yıl içinde başvurmak koşuluyla 18 ay süreyle maluliyet aylığı bağlanıyor. Bazı hastalıklarla ilgili tanı konulduğunda ise 12 ya da 24 ay aylık bağlanabiliyor. Kemik iliği nakli yapılanlar 12 ay, kan kanseri tedavisi görenler ve verem hastaları 24 ay malül aylığı alabiliyor.

Uyku bozukluğunda bile

Kanser ve organ naklinin yanı sıra çalışmaya olanak vermeyen genetik hastalıklar, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara ve bazı psikiyatrik hastalıklar, kalp yetmezliği, sindirim sistemi kanamaları, astım, KOAH, uyku bozuklukları için de malûl aylığı bağlanabiliyor.

Hangileri kapsamda?

Kanser
    Epilepsi (sara)
    Demans
    Beyin tümörleri
    Parkinson sendromu
    Serebral palsi
    Multiple Skleroz
    Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı)
    Şizofreni
    Bipolar bozukluk
    Görme azlığı
    Retina kanamaları
    Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı
    Anemi
    Kol, bacak gibi organ kaybı
    Behçet hastalığı
    Gastrointestinal kanamalar
    Karaciğer sirozu
    Karaciğer nakli
    Kalp yetmezliği
    Kalp kapak hastalıkları
    Kalp nakli
    Böbrek nakli
    Akciğer nakli
    Tüberküloz
    AIDS

BLA-L09 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    131 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

Siz gazetelerin haberlerini dikkate almayın. Gazete haberleri %99,9 gerçeği yansıtmaz. Yada abartılıdır. Malulen emekli olmak için gerekli şartlar belli.şu konuyu okuyunuz https://engelliler.gen.tr/f11/detayl...sartlar-24320/

Üye

Blog Mesajları
    1
    Bahsedilme
    4 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Dediğiniz yere baktım pek bişey anlamadım. Ben %69 raporum var SGK girişim 2012 raporu 2013 de aldım. Şuan prim günüm 1200 ne zaman emekli olabilirim. Şartlar nedir. Bilginiz varsa yardımcı olur musunuz.
    Alıntı Halil Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz gazetelerin haberlerini dikkate almayın. Gazete haberleri %99,9 gerçeği yansıtmaz. Yada abartılıdır. Malulen emekli olmak için gerekli şartlar belli.şu konuyu okuyunuz https://engelliler.gen.tr/f11/detayl...sartlar-24320/

Üye

Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

1800 gün pirim tamam anlıyorumda 10 yıl tamamlamak ne demek anlayamıyorum

ayrıca bu soruyu başka sayfadada yazdım lakin cevap vermediniz acaba benim ismimde kullanıcı adımda bir yasak veya sorunmu var

Üye

Blog Mesajları
    1
    Bahsedilme
    4 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu

Katılıyorum
    Alıntı gececi01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1800 gün pirim tamam anlıyorumda 10 yıl tamamlamak ne demek anlayamıyorum

ayrıca bu soruyu başka sayfadada yazdım lakin cevap vermediniz acaba benim ismimde kullanıcı adımda bir yasak veya sorunmu var

Site Yöneticisi
    Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Blog Mesajları
    15
    Bahsedilme
    131 Gönderi
    Etiketleme
    38 Konu

10 yıl hizmet süresi yada 10 yılı tamamlamak şu şekilde. örneğin 2011 da sigorta başlangıcın var diyelim. prim sayın 1800 gün. senin 10 yılı doldurman için bir yıl daha beklemen gerekli. 2021 yani

Üye

Bahsedilme
    21 Gönderi
    Etiketleme
    0 Konu
    Sponsor Bağlantılar

10 yıl hizmet süresi yada 10 yılı tamamlamak şu şekilde. örneğin 2011 da sigorta başlangıcın var diyelim. prim sayın 1800 gün. senin 10 yılı doldurman için bir yıl daha beklemen gerekli. 2021 yani
    yani sigorta başlangıç tarihin 1800 günü dolduracağın ana kadar 10 yıl geçmiş olması lazım üzerinden

mesela ben

1995 yılında sigorta başlangıcım var 2020 ye kadar geçen süre 25 yıl yatan prim sayısı 2200 gün dolayısı ile ben 10 yılı doldurmuş oluyorum malül isem emekliliği hakederim doğrumu anladım

son bir soru daha sayıl Halil Yılmaz

diyelimki benim ortapedi kalp ve böbrekden toplam %65 raporum var 1995 yılında sgk girişim ve toplam 2200 gün pirim var malülen emekli olabilirmiyim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)